dyskDysk zewnętrzny SSD to ostatnio coraz częściej spotykany wybór. Nie ma w tym nic dziwnego – ten format zapisu danych jest w stanie pozwolić nam na szybkie korzystanie z zapisanych plików i większe bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia, niż ma to miejsce w przypadku dysków starszego typu, czyli HDD. Nie oznacza to jednak, że nie ma takich rzeczy, na jakie użytkownik dysku SSD nie powinien zwrócić szczególnej uwagi, żeby móc cieszyć się wydajną pracą swojego dysku. Poznajmy je!

 

Czym jest dysk zewnętrzny SSD?

Jeszcze kilka lat temu standardem technologicznym dysków było HDD. Hard Disk Drive – bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu – traci na popularności względem swojego młodszego brata, czyli Solid State Drive, w skrócie SSD. Dlaczego tak się dzieje?

Dysk zewnętrzny SSD to zdecydowanie nowsza i bardziej wydajna technologia. Do swojej pracy dysk HDD wykorzystuje ruchome elementy, których nie znajdziemy w dyskach SSD. Przez to jest on przeważnie dużo głośniejszy i bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Co więcej, dysk zewnętrzny SSD pozwala na zdecydowanie szybszą wymianę danych, niezależnie czy chodzi tutaj o ich zapis, czy odczytywanie. Przeciętny dysk w technologii Solid State Drive działa przynajmniej 2,5 razy szybciej niż klasyczny dysk HDD. Oczywiście zależy to też od innych parametrów dysku i ta prędkość może być jeszcze większa.

Fakt, że dysk zewnętrzny SSD to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie niż dysk HDD, nie oznacza, że możemy używać go zupełnie dowolnie. Podobnie jak każde inne urządzenie, dysk SSD ma swoje odpowiednie warunki pracy, których dopełnienie wpłynie na jego poprawne działanie. Na co uważać, kiedy używamy dysku SSD?

Dysk SSD i defragmentacja

Defragmentowanie danych to bardzo często spotykana i polecana praktyka wśród użytkowników dysków typu HDD. Polega ona na przeniesieniu różnych fragmentów danych w obrębie dysku, żeby finalnie uzyskać do nich szybszy dostęp i usprawnić pracę dysku.

Chociaż brzmi to nieco skomplikowanie, defragmentacji można dokonać za pomocą kilku kliknięć myszką. W przypadku dysków HDD jest to zdecydowanie dobra opcja, która pomoże przedłużyć żywotność dysku i jego pracę. W przypadku dysków SSD lepiej jest tego nie robić. Wynika to z modelu konstrukcyjnego dysku – sposób odczytywania danych jest inny i nie wymaga uporządkowania, żeby uzyskać najwyższą możliwą wydajność. Defragmentacja może wręcz zaszkodzić pracy dysku SSD, więc zdecydowanie lepiej będzie jej unikać.

Dysk zewnętrzny SSD – w jakim stopniu można go zapełnić?

Jeśli zdecydujemy się na dysk zewnętrzny SSD, warto pamiętać, że optymalne dla niego jest posiadanie mniejszej ilości danych. Nie oznacza to, że nie możemy używać swojego dysku zgodnie z przeznaczeniem, jednak lepiej będzie nie dopuszczać do sytuacji, gdzie dysk będzie przepełniony przez dłuższy czas.

Taki scenariusz może się okazać dla niego potencjalnie szkodliwy i denerwujący dla nas jako użytkowników – przepełnione dyski SSD mają tendencję do spowalniania, więc lepiej będzie regularnie pozbywać się niepotrzebnych plików.

„Artykuł powstał we współpracy z Samsung”

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz