Hobby i podróże

Gdzie pojechać na weekend całą rodziną?

weekend z dziećmi
Napisany przez dawkawiedzy

Weekend  to dla wielu osób jedyna okazja do krótkich wakacji i wypoczynku z bliskimi. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na urlop w sezonie letnim lub kosztowny wyjazd  całą rodziną. Atrakcji w całej Polsce nie brakuje, ale gdy w grę wchodzi wyjazd z dziećmi, wybór robi się trudniejszy. Podpowiadamy 4 sposoby na weekend, podczas którego dzieci nie będą się nudzić!

 

 Jakie powinny być idealne wakacje z dziećmi? Przede wszystkim ciekawe! Dzieci szybciej się nudzą i podczas gdy rodzice pewnie chętnie poleżeliby na kanapie, je rozpiera energia i są żądne wrażeń. Jak zaplanować majówkę i gdzie jechać na weekend z rodziną, żeby każdy znalazł coś dla siebie?

 

  1. Majówka na łonie natury – Biebrzański Park Narodowy

 

Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym, warto wybrać się w piękne okolice Augustowa, gdzie na ogromnym terenie ok. 60 tysięcy hektarów znajduje się Biebrzański Park Narodowy. Na dodatek weekend majowy to idealny moment na poznanie bogactwa tutejszej przyrody!

Szczyt sezonu przypada tu właśnie na wiosnę, kiedy Biebrza wylewa powiększając jeszcze obszar malowniczych Bagien Biebrzańskich i umożliwiając obserwowanie ponad 300 gatunków zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych. Niepodzielnie królują tu ptaki, szczególnie brodzące jak bataliony, które znajdują się również w herbie parku, jednak równie często można spotkać spacerujące przez rozlewiska łosie.

Sposobów na zwiedzanie Parku jest mnóstwo – organizowane są przeprawy przez bagna, a nawet survivale, jednak rodziców z dziećmi bardziej zainteresują łatwe trasy piesze, pozbawione intensywnego ruchu szlaki rowerowe i kajaki dające wyjątkową perspektywę na rozlewiska. Na niemal całym terenie napotkamy kładki i wieże obserwacyjne, warto więc zaopatrzyć się w lornetkę!

Biebrzański Park Narodowy

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach opowiadać o wszystkich napotkanych cudach swoim maluchom, możemy skorzystać z bogatej oferty zorganizowanych wycieczek i warsztatów skierowanych specjalnie do dzieci. Dowiedzą się one wszystkiego o przyrodzie Parku Biebrzańskiego, nauczą się tropić i nazywać zwierzęta, rozpoznawać różne bezkręgowce wyłowione z biebrzańskich wód i wielu jeszcze ciekawych rzeczy, dzięki którym będą miały szansę przyćmić nawet nauczycielkę biologii! To atrakcja świetna dla każdego ciekawskiego dziecka, które spędzi czas w gronie rówieśników, na łonie natury i będzie świetnie się bawić.

W okolicznych wsiach i miasteczkach nie trudno będzie o kwaterę lub hotel przyjazny rodzinie, ale dla szukających prawdziwego kontaktu z naturą ciekawym rozwiązaniem może okazać się… leśniczówka. W osadzie Grzędy, znajdującej się w samym centrum Parku, możemy skorzystać z jednego z 6 pokoi gościnnych lub w sezonie letnim – z pola namiotowego.

 

  1. Wycieczka dookoła świata – Park Miniatur w Inwałdzie

 

Tak naprawdę, w Inwałdzie niedaleko Wadowic, znajdziemy aż 5 rożnych parków rozrywki, ale to Park Miniatur jest szczególnie godny uwagi, jeśli zależy nam na tym, by zafundować dziecku coś wyjątkowego. Przechadzając się po blisko 75 tys. m2 parku możemy zwiedzić cały świat – a na pewno wszystkie punkty, które każdy szanujący się turysta powinien w swoim życiu zobaczyć. W ten sposób można wybrać się na zagraniczne wakacje z dziećmi, bez ruszania się zbyt daleko od domu!

Większość miniatur wykonana jest w skali 1:15, co pozwala na porównywanie swoich wyobrażeń z rzeczywistością. Ciekawą zabawą dla starszego dziecka, które już trochę zna różne miejsca choćby z programów telewizyjnych, może okazać się sprawdzanie – co jest większe: piramidy czy wieża Eiffla? Wśród miniatur znajdziemy także ułożone w kształt mapy kraju obiekty z Polski.

Zaś po intensywnym zwiedzaniu można wstąpić na obiad do restauracji Bajkowy Zamek, a wieczorem udać się do wygodnego pokoju w Hotelu Łysoń również znajdującym się na terenie parku w Inwałdzie, noclegi więc również mamy w pobliżu.

park miniatur inwałd

Oprócz Parku Miniatur o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych, w Inwałdzie znajdziemy też atrakcje typowe dla lunaparków – rollercoeaster, kolejkę elektryczną, małpi gaj, zjeżdżalnie, Ogromną Piaskownicę, całoroczne lodowisko i wiele innych, w tym Zielony Labirynt. Podczas gdy dzieci będą po nim biegać, szukając wyjścia z pachnących zielonych korytarzy, rodzice mogą odpocząć obserwując swoje pociechy z pomostu widokowego.

W samej miejscowości Inwałd, o dość ciekawej historii, również znajdziemy kilka obiektów wartych zobaczenia – między innymi otoczony pięknym zespołem parkowym pałac z XIX w i późnobarokowy kościół parafialny z XVIII w.

 

  1. Pożywka dla wyobraźni – Góry Stołowe i Błędne Skały

 

Kolejnym sposobem na spędzenie majówki na łonie natury, jest odwiedzenie Parku Narodowego Gór Stołowych, na terenie którego znajduje się rezerwat Błędne Skały. To połączenie pięknych widoków, ekscytujących tuneli i labiryntów oraz prawdziwego treningu dla wyobraźni!

Obszar ścisłej ochrony, na który obowiązują bilety wstępu, zajmuje powierzchnię około 22 hektarów i jego przejście zajmuje mniej więcej godzinę. Warto jednak przeznaczyć sobie na zwiedzanie znacznie więcej czasu, szczególnie z dziećmi. Choć trasa nie należy do bardzo forsownych, to jest na niej co oglądać i czym się zachwycać – przystanki są pewne!

Błędne Skały to zespół form skalnych, które powstały przez wietrzenie piaskowców. W efekcie do przejścia mamy zawiły labirynt szczelin i zaułków otoczonych pięknym lasem. Ze względu na podmokłość terenu, w części miejsc turyści poruszają się po drewnianych kładkach, wyznaczających trasę zwiedzania.

błędne skały

Po drodze napotkają skały wysokości od 6 do 11 m i to tu zaczyna się prawdziwa zabawa dla dzieci! Przedziwne kształty jakich przez setki lat nabrały Błędne Skały przywodzą na myśl ludzi, zwierzęta, rośliny… Zgadywanie czym jest dana formacja może zająć chwilę i choć nazwy takie jak „Skalne Siodło” lub „Kurza Stopka” mogą podpowiadać, maluchy bez wątpienia wpadną na własne interpretacje korzystając z nieskończonej mocy dziecięcej wyobraźni. Również przeciskanie się przez wąskie przejścia może okazać się zabawnym przeżyciem – szczególnie jeśli okaże się, że wąski na zaledwie 40 cm przesmyk sprawia rodzicom pewne problemy…

Wybierając się na zwiedzanie Błędnych Skał należy koniecznie zabrać cieplejsze ubrania, ponieważ w samym labiryncie skalnym temperatura jest niższa, ze względu na duże zacienienie. Z noclegiem w pobliżu nie ma żadnych problemów, ponieważ rezerwat położony jest bardzo blisko Kudowy-Zdroju, a ta już sama w sobie stanowi dobre miejsce na weekendowy wypad.

 



  1. Wyprawa w prehistorię – Park Jurajski w Bałtowie

A co jeśli nasze dziecko interesuje się czymś, co… już nie istnieje? O dinozaurach można opowiadać, czytać książeczki lub oglądać kreskówki i filmy dokumentalne, ale najwięcej zabawy będzie z odwiedzenia dinoparku!

Polacy od jakiegoś czasu kochają się w parkach pełnych rzeźb dinozaurów, ale tylko kilka z nich może pochwalić się naprawdę dobrą ofertą – zarówno od strony organizacyjnej, jak i merytorycznej. Do jednych ze zdecydowanie najciekawszych należy Park Jurajski w Bałtowie, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. W tej niewielkiej wsi znajduje się park wypełniony ponad 100 modelami dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, odtworzonych w naturalnej wielkości.

Park Jurajski w Bałtowie

Mali paleontolodzy poznają tutaj całkiem nieźle historię naszego świata, ponieważ Park zorganizowany jest w formie ścieżki dydaktycznej. Modele stworzone w konsultacji z ekspertami świata paleontologii i geologii (m.in. z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie) ustawione są w kolejności od najstarszego do najmłodszego, z wyraźnie oddzielonymi okresami i bardzo dobrze przygotowanymi tablicami informacyjnymi, dzięki którym można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat ewolucji naszego świata.

Na terenie Parku Jurajskiego znajdują się też inne atrakcje, takie jak plac zabaw nawiązujący do świata dinozaurów, prehistoryczne oceanarium wyświetlające trójwymiarowe sceny z podwodnego świata, a także „Gondwana”, czyli trasa edukacyjna pełna gier zamieniających naukę w prawdziwą zabawę. Zaś na dni 30.04-3.05 zaplanowana jest specjalna impreza pt. Majówka w Bałtowie.

W sąsiedztwie znajdziemy rozbudowaną bazę noclegową – w samym kompleksie turystycznym Parku znajdują się liczne pokoje gościnne, ale i w okolicach nie brak gospodarstw agroturystycznych, zajazdów i prywatnych kwater do wynajęcia.

O czym warto pamiętać jadąc na majówkę z dzieckiem?

 

Jako że dzieci wymagają szczególnej troski, warto pamiętać o kilku rzeczach, które powinniśmy mieć ze sobą nie tylko w czasie letnich wakacji z dzieckiem, ale również w czasie krótkiego wyjazdu na weekend w maju, gdy pogoda jest jeszcze zdradliwa:

  • Kapelusik lub czapka z daszkiem dla ochrony przed słońcem
  • Cieplejsze ubranie i kocyk, na wypadek załamania pogody
  • Płaszcz przeciwdeszczowy
  • Wilgotne chusteczki do mycia rąk i buzi
  • Woda lub sok, aby dziecko mogło w każdej chwili się napić
  • Małe przekąski – owoce lub kanapki, na wypadek gdyby dopadł nas niespodziewany głód
  • Krem z filtrem
  • Nietoksyczny środek odstraszający komary
  • Lornetka, lupa, aparat jednorazowy, zeszyt i kredki – aby zachęcić małego odkrywcę do jeszcze bardziej zaangażowanego poznawania świata

Płynny miód należy zmieszać z whisky Chivas Regal i dodać do tego kostki lodu. Całość dopełnić różowym sokiem grejpfrutowym oraz udekorować skórką z tego owocu. Chivas Gallantry idealnie wpasuje się w gusta tych, którzy uwielbiają delikatną gorycz grejpfruta.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

Zostaw komentarz