Hobby i podróże

Hodowla mrówek w domu – o czym warto pamiętać?

jak hodować mrówki
Napisany przez dawkawiedzy

Hodowla mrówek w domu staje się coraz popularniejsza. Do jej rozpoczęcia zachęca nowych adeptów fakt jej skomplikowania, a także stosunkowa egzotyka. Mimo tego, że hodowanie mrówek w domu nie jest jeszcze ulubionym zajęciem wszystkich fanów terrarystyki, to ze względu na ich dostępność i możliwość obserwacji bardzo interesujących zjawisk społecznych, zachodzących w gromadzie mrówek, wiele osób zamiast modliszek i ptaszników decyduje się właśnie na założenie terrarium z tymi niepozornymi i pracowitymi owadami.

Jak hodować mrówki?

Najważniejszą kwestią w hodowli mrówek jest dobranie ich odpowiedniego gatunku. Tylko w naszym kraju jest ich ponad 100. Znajdziemy mrówki w różnych rozmiarach (do nawet 2 cm), jak i kolorach – od intensywnej żółci, aż do głębokiej czerni. Przy decyzji o wyborze gatunku powinniśmy wziąć pod uwagę swoje możliwości w kwestii gabarytów terrarium, dostępu do dobrej jakości pokarmu, a także umożliwienia owadom zimowego spoczynku.

Jak rozpocząć hodowlę mrówek?

Do hodowli mrówek niezbędne będzie nam kilka akcesoriów. Wśród nich znajduje się:

– wata,
– próbówka (strzykawka).

Za ich pomocą utworzymy prowizoryczne formikarium, które będzie stanowić kojec dla naszej kolonii. Próbówkę (lub strzykawkę) napełniamy do połowy przegotowaną wodą. Umieszczamy w niej mocno zbitą watę, pozostawiając margines od 3 do 5 cm wody, który będzie służył mrówkom jako źródło wilgoci. Gdy upewnimy się, że korek wykonany z waty nie przecieka w próbówce możemy umieścić królową. Próbówkę zamykamy watą o mniejszej gęstości, dzięki czemu mrówki będą mogły swobodnie oddychać.



Jak zdobyć mrówki?

Mrówki możemy zdobyć samodzielnie lub też zakupić już podrośniętą kolonię u hodowcy. Oczywiście najbardziej satysfakcjonujące będzie samodzielne złapanie królowej, Możemy tego dokonać jedynie w sezonie godowym, kiedy to królowe mrówki odbywają swój jedyny w życiu lot, aby spotkać samca, który dostarczy im materiału genetycznego na całe ich – nawet 20-letnie – życie. Mrówki-królowe możemy zauważyć na chodniku już po zapłodnieniu, gdy będą chciały desperacko zrzucić swoje skrzydła. Owada możemy umieścić w przygotowanym wcześniej prowizorycznym formikarium.

Akcesoria potrzebne do hodowli

Terrarium dla mrówek musi być starannie wykonane. Nie możemy dopuścić do pojawienia się w nim żadnych nieszczelności, gdyż szybko nasi towarzysze rozwędrowaliby się po całym naszym mieszkaniu. Akwarium dla mrówek to koszt około 60 do 100 złotych.

Niezbędny będzie nam również odpowiedni pokarm. Robotnice żywią się głównie węglowodanami, odpowiedni będzie zatem cukier, miód lub spadź. Uzupełnieniem może być żółtko jaja, jednak każdy gatunek mrówek ma swoje własne preferencje żywieniowe. Przy rozwijającej się kolonii, co jakiś czas warto dodać do gniazda martwego owada, którego robotnice wykorzystają do doprowadzenia larw do stanu dorosłości.

Opieka nad kolonią przebiega spokojnie. Mrówki potrzebują dostarczania pokarmu w postaci miodu i raz na jakiś czas martwych owadów, dzięki czemu będą mogły dalej rozwijać kolonie.

Gatunki mrówek hodowlanych

Dla początkującego hodowcy odpowiednie będą gatunki, które wykazują stosunkową dużą odporność na błędy hodowlane, których nie sposób uniknąć na samym początku. Polecane gatunki mrówek do hodowli to:

  • Lasius flavus
  • Formica fusa
  • Formica cinerea
  • Lasius flavus
  • Tetramorium caespitum
  • Lasius niger

 



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz