Dom i wnętrze

Jak dbać o drewniane meble?

drewniane meble
Napisany przez dawkawiedzy

Zakup mebli z drewna jest dosyć dużym wydatkiem, dlatego warto wiedzieć jak je pielęgnować. Dzięki właściwemu traktowaniu takie meble zachowają piękny wygląd przez dziesięciolecia.

Prawidłowe czyszczenie mebli lakierowanych

Meble z drewna będą się pięknie prezentować od warunkiem, że będziemy je czyścić w prawidłowy sposób. Najłatwiejszym zadaniem jest usuwanie zabrudzeń z mebli lakierowanych, które wystarczy jedynie przetrzeć delikatnie ściereczką. Można także użyć preparatów o działaniu antystatycznym, co będzie zapobiegać osiadaniu kurzu na powierzchni mebli i ułatwi utrzymanie ich w czystości. W żadnym wypadku nie wolno ich mocno szorować ani trzeć, ponieważ może to spowodować powstanie niezbyt estetycznych zarysowań.

Woskowane meble z drewna

W przypadku powierzchni pokrytych woskiem konieczne jest stosowanie specjalnych produktów, które zawierają wosk. Po nałożeniu preparatu należy wypolerować meble, żeby nadać im połysk. Do czyszczenia nie wolno używać wody, ani mokrych ściereczek. Należy unikać stawiania wilgotnych lub gorących przedmiotów na takich meblach, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnej warstwy wosku.

Pielęgnacja mebli olejowanych

Drewno olejowane przeciera się lekko wilgotną szmatką bez dodatku detergentów. Silne środki czyszczące mogą trwałe uszkodzić powierzchnię takiego drewna. Trzeba także pamiętać o systematycznym olejowaniu mebli, co zapewni im odpowiednią ochronę i większą trwałość. Ten zabieg należy powtarzać regularnie, ponieważ drewno chłonie olej stopniowo.

Pielęgnacja mebli z drewna wymaga przede wszystkim stosowania odpowiednich preparatów, które będą dopasowane do rodzaju powierzchni. Jeśli nie mamy pewności, że wybraliśmy właściwy produkt, lepiej go nie używać, ponieważ ryzykujemy trwałe uszkodzenie delikatnej powierzchni drewna.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz