Hobby i podróże

Jak skutecznie się uczyć?

skuteczna nauka
Napisany przez dawkawiedzy

Jak skutecznie się uczyć? Dopasować się czy dopasować pod siebie? Jak bardzo ważna jest równowaga i harmonia? Skuteczna nauka to cel, do którego dąży wiele osób, ale równie wiele całkowicie nie wie, jak uzyskać zadowalający efekt. Dziś podpowiemy kilka sposobów, które mogą okazać się pomocne w osiągnięciu wysokiej efektywności nauki.

 

Co pomaga w nauce


Proces uczenia się zaczynamy od odpowiedniego ukierunkowania naszej uwagi. W praktyce oznacza to usunięcie wszystkich, rzeczywistych i potencjalnych, rozproszeń.


Warto posprzątać pokój i biurko, a następnie przewietrzyć pomieszczenie (i robić to regularnie co godzinę).
Za naukę trzeba się zabierać będąc wyspanym, ubrać się wygodnie i komfortowo – nie za grubo, nie za cienko.



Jak się skutecznie uczyć


Warto wcześniej przygotować dokładny plan nauki i odhaczać lub skreślać kolejne pozycje. Warto także przygotować sobie wszystkie materiały tak, aby były pod ręką i mieć do nich natychmiastowy dostęp.

Pod ręką warto także mieć picie, kanapkę lub przekąski (warto unikać żywności i napojów wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych) – zmniejszy to ilość spacerów do kuchni oraz zminimalizuje ryzyko kłopotów żołądkowych, uczucia ciężkości, czy nienaturalnego spadku cukru i przytomności umysłu.

Zadbajmy także o komfortowe oświetlenie w pomieszczeniu. Jak światło zacznie nas drażnić, to jest to pierwszy sygnał, że trzeba coś zmienić i chwilę odpocząć.

Wybierzmy odpowiednią muzykę – najlepiej, aby była powtarzalna, bez słów albo w języku, którego nie znamy, w miarę przewidywalna i pobudzająca (najlepiej sprawdza się muzyka klasyczna).

15 minut codziennej, rzetelnej nauki jest dużo bardziej efektywne niż kilkugodzinne posiedzenie raz w tygodniu. Aby przestrzegać tego limitu czasowego i uniknąć ciągłego zerkania na zegarek, warto ustawić sobie alarm.

Wielu osobom pomaga zabawa małym przedmiotem (np. piłeczka, spinacz lub długopis) – ruch pobudza koncentrację. Wielu osobom pomaga także przesuwanie palcem po czytanym tekście – ponoć podwaja to prędkość czytania.


Jak poprawić koncentrację


Na czas nauki warto odciąć się od internetowych rozpraszaczy, telefonu, telewizora i radia.
Bardzo ważne jest także odgórne zaplanowanie przerw, które są równie istotne, co sam proces nauki. Podczas przerwy w nauce mózg automatycznie łączy nowe informacje z tym, co już wiemy. Co więcej, podczas przerwy mózg pracuje niejako poza naszą świadomością i rozwiązuje problemy i wymyśla nowe pomysły. Właśnie dlatego najlepsze pomysły dopadają nas pod prysznicem, na spacerze z psem lub podczas krojenia włoszczyzny w kostkę. Kluczem do sukcesu jest balansowanie przerw i nauki (pracy).

Nasz organizm woła o przerwę wtedy kiedy: czujemy blokadę i nic nam już nie wchodzi do głowy, zaczynamy mieć dość i odczuwamy irytację na temat, którego się uczymy, czujemy senność, zmęczenie, a nasze ciało jest spięte i nie możemy znaleźć żadnej pozycji, w której byłoby nam wygodnie.

Skuteczna nauka to optymalne zarządzanie czasem – zarówno tego spędzonego na nauce, jak i nie mniej ważnego dedykowanego odpoczynkowi.



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz