Ogród przydomowy powinien służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W jaki sposób urządzić go tak, aby stał się dla dzieci bezpiecznym schronieniem? Byśmy nie musieli się martwić, że nasze pociechy wychodząc z domu do ogrodu, napotkają na nieoczekiwane problemy.

  1. Jak wygospodarować w ogrodzie kącik dla dzieci?
  2. O czym warto pamiętać przygotowując piaskownicę?
  3. Jakie rośliny możemy wykorzystać do obsadzenia kącika dla dzieci?

Jak wygospodarować w ogrodzie kącik dla dzieci?

Jeśli jest szansa, to już na etapie  projektowania ogrodu, pomyślmy, gdzie nasze dzieci mogłyby się bezpiecznie i swobodnie bawić. Najlepiej nie sprawiając przy tym kłopotu sąsiadom. Pewnie wielu z nas wie, jak to jest podczas dziecięcych zabaw. Bez ograniczeń, szczególnie jeśli chodzi o decybele. Wybierzmy tę część ogrodu, która jest od strony sąsiada, mającego na przykład przy ogrodzeniu garaż. Dzieci nawet jeśli będą głośne, nie będą stanowiły już tak dużego problemu. Aby było bezpiecznie i aby nie było nudy, warto zainwestować w  drewniane place zabaw dla dzieci. Place zabaw dla dzieci najlepiej kupować w Playtime Group. To miejsce, gdzie otrzymamy nie tylko place zabaw do ogrodów, ale również do żłobków czy przedszkoli, zatem można mieć pewność, że są bezpieczne. Przebywanie na świeżym powietrzu z pewnością wyjdzie dzieciom na zdrowie. Dobrze byłoby, aby podłoże, na którym będą bawić się dzieci, było wolne od kamieni. Wysiejmy tam gęstą trawę, by nawet w razie upadku,  trawa zmniejszyła jego konsekwencje.

O czym warto pamiętać przygotowując piaskownicę?

Nie od dziś wiadomo, że koty wychodzące lub wolnożyjące najchętniej załatwiają się w piasku, a przecież piaskownica jest pełna piasku. Co zrobić, aby nie trzeba było każdego dnia usuwać odchody kocie? Przykrycie małej piaskownicy nie powinno stanowić problemu, natomiast jeśli ktoś by chciał większą piaskownicę, to można wybrać piaskownicę zamykaną Eco. Dzieci małe z reguły bawiąc się w piaskownicy poświęcają na zabawę dużo czasu, nie przemieszczając się. Podczas słonecznych dni konieczny będzie kapelusik, a piaskownica najlepiej jeśli choć częściowo będzie zacieniona.

Jakie rośliny możemy wykorzystać do obsadzenia kącika dla dzieci?

Roślinność na placu zabaw poza walorami estetycznymi, spełnia również ważną rolę – tworząc sprzyjający dzieciom i dorosłym mikroklimat. Roślinność ochroni również przed hałasem oraz zanieczyszczeniami. Wybierajmy rośliny, które nie posiadają cierni, ani owoców w formie jagód. Ciernie mogą dzieci pokaleczyć, natomiast jagody przyciągając ich uwagę  niejednokrotnie zostają zjedzone, a przecież nie chcemy, aby nasze pociechy się czymś zatruły. Posadźmy klon pospolity, kasztanowiec czerwony, które latem przyniosą chłód i cień. Jeśli planujemy żywopłot wokół drewnianego placu zabaw, posadźmy tawułę lub dereń biały. Z roślin kwitnących możemy wybrać budleję, forsycję lub migdałek trójklapowy.

Dobrze przygotowany ogrodowy kącik służący dzieciom do zabaw z pewnością się nam odwdzięczy, serdecznym śmiechem dzieci oraz wytchnieniem dla nas podczas dziecięcej zabawy. Oczywiście nawet najlepiej przygotowany plac zabaw, nie zwalnia nas z obowiązku pilnowania maluchów.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz