Dom i wnętrze

Jak urządzić kuchnię bez okien?

kuchnia bez okien
Napisany przez dawkawiedzy

Ślepa kuchnia może wydawać się trudnym pomieszczeniem do zaaranżowania, ale dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak zrobić to w sposób praktyczny i cieszący oko.

Jak zaprojektować kuchnię bez okien?

Na etapie rysunków i planowania warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które można zastosować przed wprowadzeniem mebli. Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby otwarcie kuchni na salon – wyburzenie w tym celu ściany powiększy oba te pomieszczenia. Jeśli jesteś zdecydowanym przeciwnikiem aneksów ze względu na unoszące się zapachy mamy dla Ciebie też inne rozwiązanie. Wymieniając część ściany oddzielającej salon na luksfery lub szyby, uzyskasz w ten sposób źródło naturalnego światła bez nieprzyjemnych zapachów na kanapie. Należy pamiętać o dobrej wentylacji. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie wywiewu napędzanego elektrycznie.

Układ mebli w kuchni bez okien

Każda kuchnia, nawet najmniejsza i ślepa, jeśli tylko jest taka możliwość powinna mieć zachowany trójkąt roboczy, dzięki któremu praca w kuchni jest łatwiejsza i wygodna. Zabudowa do samego sufitu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli masz wiele przedmiotów do przechowywania. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem minimalizmu kup tylko tyle szafek, ile potrzebujesz. Wolna przestrzeń jest zbawienna w pomieszczeniu bez okien. Dobrym rozwiązaniem jest jednokomorowy zlewozmywak, który pozwoli na zastosowanie większego blatu roboczego. Meble w kolorze białym, waniliowym lub bardzo jasnym szarym to najlepsze rozwiązanie. Błyszczące wykończenie będzie odbijać światło i optycznie powiększy kuchnię bez okna.

Oświetlenie w ślepej kuchni

W każdym wnętrzu, a szczególnie takim bez okien oświetlenie może wspomóc najtrudniejszą aranżację. Oprócz tradycyjnego, górnego oświetlenia, najlepiej plafonu warto już na etapie projektowania wybrać miejsce dla dodatkowych punktów świetlnych. Aby nie zmniejszać powierzchni sufitem podwieszanym zastosuj listwę nakładaną na szafki. Pod szafkami wiszącymi, nad blatem roboczym świetnie sprawdzi się listwa led, która jest cienka i będzie niewidoczna, a daje mocne światło.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszymi poradami wiesz już jak urządzić kuchnię bez okien.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz