Hobby i podróże

Jak nauczyć dziecko pływać?

dziecko pływanie
Napisany przez dawkawiedzy

Za chwilę mamy lato, jest to dobry czas na naukę pływania dla naszego dziecka. Przedtem dobrze jest jednak zasięgnąć trochę wiedzy i dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko pływać.

W jakim wieku dziecka rozpocząć jego naukę pływania

Uważa się, że naukę pływania można rozpocząć w każdym wieku. Jednak tę regularną naukę możemy zacząć gdy dziecko skończyło już 4 lata. Faktem jednak jest, że jest to trochę inna nauka pływania niż nauka pływania nastolatków czy osób dorosłych. Takie małe dzieci są bardziej przyzwyczajane do wody, uczą się pływania poprzez zabawę, bardziej nabywają umiejętności pływania. Czasami zdarza się, że dzieci boją się wody, boją się wejść do wody, płaczą i nie chcą się w wodzie bawić.

Jak przyzwyczaić dziecko do wody?

Co zrobić, gdy dziecko boi się wody? Należy się zastanowić, co wpływa na strach dziecka. Może woda dla dziecka jest za zimna, może dziecko nie lubi, gdy je się jakoś podtrzymuje, może coś się wydarzyło, co wcześniej w wodzie dziecko wystraszyło. Dziecko i woda powinno równać się ze spokojem rodzica, należy konsekwentnie i delikatnie dziecko przyzwyczajać do wody i zachować przy tym spokój.

Gdzie rozpocząć naukę pływania?

Najlepiej jest się zapisać do szkółki uczącej dzieci pływać. Ważne jest, by trafić na dobrego instruktora, który lubi dzieci i ma do nich podejście.
Nauka pływania rozpoczyna się prawie zawsze w małym baseniku z ciepłą wodą, potem dodaje się do nauki wiele zabawek, aż w końcu dziecko uczy się samo utrzymywać na wodzie.
Dobry instruktor i odpowiednie miejsce do nauki pływania to dwie bardzo istotne sprawy przy rozpoczęciu nauki pływania. Ważne jest, by nasze dziecko nie zraziło się do wody na samym początku nauki.

Czego uninkać podczas nauki pływania?

Przede wszystkim rodzic nie powinien uczyć sam pływania swojego dziecka. Do nauki należy wybrać odpowiednią i kompetentną osobę, którą jest dobry instruktor. Gdy dziecko boi się wody, nie chce się w niej pluskać i nie chce bez płaczu do niej wejść, nauka pływania w tym momencie zrobi dziecku więcej krzywdy niż pożytku.
Dziecko powinno także jak najkrócej pływać na zabawkach wypornościowych. W przypadku gdy ten okres się przedłuża, dobrze jest zmienić wtedy instruktora.

Kiedy dziecko może już pływać samodzielnie?

Dziecko może już samodzielnie pływać w momencie, kiedy umie płynąć samo na grzbiecie. Zna wszystkie bezpieczne zachowania się w wodzie, typu: zatrzymywanie się w wodzie, bezpieczne leżenie na plecach, bezpieczne wpadanie do wody. Jednak faktem jest, że dziecko zawsze powinno być w wodzie pod okiem i kontrolą dorosłej osoby.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz