Kuchnia

Jak wydrążyć dynię na Halloween i 9 pomysłów na dania z dyni

dynia halloween
Napisany przez dawkawiedzy

Jesienna kuchnia nie może obejść się bez potraw z dyni. Zobacz, jakie wartości odżywcze ma dynia i jak wykorzystać ją podczas gotowania. Podpowiadamy też, jak przygotować latarnie z dyni na Halloween.

Nadeszła jesień, a wraz z nią – sezon na dynię. Charakterystyczny kształt i kolor tego warzywa to – zwłaszcza w ostatnich latach – prawdziwy symbol tej pory roku. Jeżeli dotychczas kojarzyliśmy dynię jedynie z anglosaskimi obchodami Halloween, jak najszybciej powinniśmy poznać ją również jako zdrowy składnik diety. Jakie wartości odżywcze ma dynia?

Wartości odżywcze dyni

Wybierając dynię, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej kolor – im bardziej pomarańczowe warzywo, tym więcej witamin w nim znajdziemy. Dynia bogata jest zwłaszcza w witaminy A, B1, B2, C i PP, a także w wiele składników mineralnych – beta-karoten, magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń. Jest też źródłem białka i celulozy. Dobry wpływ na zdrowie mają również pestki dyni (uwaga – pestki z dyni hokkaido są niejadalne), które zawierają fosfor, cynk, mangan i magnez (co ważne, składniki te znajdziemy także w oleju wyciskanym z pestek).

Dzięki wspomnianym składnikom dynia wzmacnia wzrok, zapobiega krzywicy i zwalcza wolne rodniki, ochraniając organizm przed nowotworami. Potrawy z dyni wpływają korzystnie na układ pokarmowy i wątrobę, a także na układ krążenia. Dodatkowo, dynia działa odkwaszająco, wspiera proces trawienia i przyspiesza przemianę materii.

Jak wydrążyć dynię i przygotować ozdoby na Halloween?

Zanim przejdziemy do przedstawienia najciekawszych przepisów na dania z dyni, podpowiemy, w jaki sposób wydrążyć dynię (co przyda się także w kuchni) i jak zamienić ją w halloweenową latarnię.

Aby samodzielnie stworzyć piękną ozdobę na Halloween, wybierz w sklepie dużą dynię o regularnym kształcie. Im większa dynia, tym łatwiej będzie ustawić w niej świeczkę, która – co istotne – nie przypali latarni od środka. Zacznij od odcięcia górnej części dyni (zachowując jej „ogonek”) – będzie ona stanowić pokrywkę z uchwytem. Staraj się kroić jak najbardziej równomiernie i płasko. Wnętrze dyni opróżnij z miąższu i pestek z pomocą dużej łyżki (usuń też miąższ ze spodu pokrywki).

Następnie na bokach dyni naszkicuj flamastrem dowolny wzór twarzy, a potem wytnij go ostrym nożem. Jeżeli chcesz, możesz natrzeć wnętrze dyni przyprawami korzennymi – zapalona latarnia będzie wtedy wydzielać piękny zapach. Dla utrzymania przez dłuższy czas ładnego wyglądu ozdoby, nałóż na nacięcia warstwę oleju. Teraz wystarczy już tylko umieścić wewnątrz świeczkę i latarnia na Halloween gotowa!

Pomysły na dania z dyni

Jeżeli jeszcze nigdy nie wykorzystywaliśmy dyni w naszej kuchni, powinniśmy jak najszybciej nadrobić te zaległości – nie tylko ze względu na jej znaczenie dla zdrowia, ale również przez mnogość ciekawych przepisów z dynią w roli głównej. Przekonaj się, jak uniwersalnym składnikiem jest to warzywo – poniżej znajdziesz kilka propozycji na pyszne potrawy.

1.               Dynia na słodko

Wlej wodę do garnka, dodaj cukier i zacznij gotować. Dorzuć goździki, łyżeczkę cynamonu i kardamonu. Umytą, obraną i pokrojoną w dość duże kostki dynię wrzuć do wywaru i gotuj całość przez 10-15 minut na małym ogniu. Uważaj, aby nie rozgotować dyni – celem jest, aby jej kawałki jak najmocniej nasiąknęły przyprawami i słodką zalewą.

2.               Frytki z dyni

Obierz dynię ze skórki, wydrąż miąższ, a „ścianki” pokrój w regularne słupki. Przygotuj również podobne słupki z imbiru. Włóż imbirowe i dyniowe słupki do miski, polej oliwą i posyp płatkami owsianymi. Wymieszaj, przełóż do naczynia żaroodpornego i wstaw całość do nagrzanego na 200 stopni piekarnika. Po 30 minutach wyciągnij frytki z pieca i posyp je gruboziarnistą solą.

3.               Placki z dyni

Zetrzyj dynię na tarce i tak otrzymaną masę wymieszaj z posiekaną szałwią i natką pietruszki oraz cebulą, niedużą ilością mąki, jajkiem i pokruszonym serem feta. Jeśli masa będzie zbyt płynna, dodaj więcej mąki i drugie jajko. Dopraw całość pieprzem i solą i nakładaj masę łyżką na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż około 4 minut każdą stronę, aż placki nabiorą apetycznego, brązowego koloru. Podawaj je z dowolnym sosem – jogurtem greckim, dipem czosnkowym lub koperkowym.

4.               Pasta do chleba

Obierz dynię i pokrój ją w kostkę. Położ ją na wyłożoną papierem do pieczenia blachę, dodaj czosnek, oliwę i ulubioną przyprawę. Piecz całość w temperaturze 200 stopni przez około 45 minut. Po ostudzeniu połącz tak przygotowaną dynię z odsączoną i przepłukaną ciecierzycą z puszki (lub suszoną, wymoczoną przez noc), pastą tahini, dwiema łyżkami oleju rzepakowego, czosnkiem i przyprawami i sokiem z cytryny. Następnie zmiksuj wszystkie składniki na gładką masę (jeśli będzie ona zbyt gęsta, dodaj trochę zimnej wody).

5.               Marynowana dynia w occie

Obierz dynię ze skóry, usuń z niej miąższ i pokrój ją w kostkę. Następnie przełóż do słoików i zalej przygotowanym wcześniej, gorącym wywarem (cukier, ocet, sól i goździki ugotowane w wodzie). Zakręć słoiki i pasteryzuj na mokro około 10 minut. Następnie ustaw słoiki do góry dnem, a po ostygnięciu przenieś je do spiżarni.

6.               Mus (puree) z dyni

Wydrąż i obierz dynię, pokrój ją w kostkę i ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i jeżeli chcesz – oprósz ją solą. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 35 minut, aż dynia stanie się miękka. Następnie zmiksuj kawałki dyni, przełóż na sitko (aby usunąć nadmiar wody). Tak przygotowany mus możesz zamrozić i wykorzystywać w wielu potrawach – jak na przykład w cieście dyniowym.

7.               Ciasto dyniowe – keks

Na małym ogniu podgrzewaj w rondelku miód i masło, mieszaj składniki aż do ich połączenia. Pozostaw masę do ostygnięcia, a następnie połącz z ubitymi jajkami i musem z dyni. Przygotuj miskę z mąką, proszkiem do pieczenia, wanilią i cynamonem, a następnie przełóż do niej dyniową masę. Mieszaj do otrzymania kremowej, jednolitej konsystencji, którą w razie potrzeby możesz rozcieńczyć mlekiem. Dorzuć do całości pestki i kostki dyni.

Przelej całość do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki, wyrównaj powierzchnię i wstaw na 40 minut do piekarnika rozgrzanego do 180-200 stopni. Po 20 minutach od wyjęcia z piecyka, wysuń keks z foremki i pozostaw do ostudzenia.

8.               Zupa dyniowa – krem z dyni

Obraną ze skóry, wydrążoną i pokrojoną w kostkę dynię skrop olejem, przełóż na blachę z papierem do pieczenia i wstaw do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Gdy dynia będzie miękka, ale jeszcze nie przyrumieniona, przełoż ją do garnka, wlej sok pomarańczowy, gorący rosół (lub bulion warzywny) i śmietankę (lub mleczko kokosowe). Całość zmiksuj i dopraw do smaku. Zupę możesz podawać z grzankami.

9.               Dżem z dyni

Umyj, obierz i wydrąż dynię. Pokrój w kostkę, a następnie gotuj, aż będzie miękka. Ugotowaną dynię zmiksuj, przełóż do garnka, dodaj cukier, galaretkę i sok z cytryny i duś na wolnym ogniu przez 25 minut. Następnie przełóż dżem do słoików, zakręć je i pasteryzuj przez 15 minut, po czym pozostaw dżem do okrzepnięcia.

Dynia to prawdziwa królowa jesiennej kuchni – przekonaj się o tym, próbując naszych propozycji. Smacznego!

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz