Hobby i podróże

Sposób na nudę jesienią – gry i zabawy z dziećmi

Zabawy z dzieckiem w domu
Napisany przez dawkawiedzy

W czasie deszczu dzieci się nudzą – mówi piosenka. A to świetna okazja, żeby zabawić się całą rodziną! Podpowiadamy co robić z dziećmi jesienią i jak zaangażować wszystkich domowników!

 

Zabawy z dziećmi – dlaczego warto?

Choć gdy na dworze plucha i nie bardzo można wygonić dzieciaki na podwórko, może kusić by posadzić maluchy przed telewizorem lub komputerem, to warto jednak wykorzystać ten czas na budowanie więzi rodzinnych. Szczególnie, że zabawy dla dzieci mogą być też ciekawą odskocznią dla rodziców – bo czy nie narzekamy czasem sami, że tak dobrze było być dzieckiem i nie musieć chodzić do pracy czy dbać o dom? Mamy więc wspaniałą okazję, by trochę cofnąć się w czasie. Wystarczy tylko odpuścić sobie na jeden wieczór i zachowywać się z pełną swobodą, którą mają tylko dzieci. Posprząta się później! Za to radość dzieci ze spędzonego wspólnie czasu mamy gwarantowaną jak w banku. Poza tym, psychologowie często podkreślają, że dzieci, które mają dobry i częsty kontakt z rodzicami, którzy nie są tylko opiekunami, ale też kompanami do zabawy, lepiej radzą sobie także w kontaktach z innymi dziećmi i wyrastają na otwarte, odważne osoby.

 

Co robić z dziećmi? Zabawy z młodszymi dziećmi

Dla dwu- czy trzylatka najważniejsze będzie to, że rodzić poświęca mu uwagę. To jeszcze zbyt małe dziecko, by angażować je w skomplikowane gry, ale różnego rodzaju zabawki edukacyjne i trochę naszego szczerego zainteresowania wystarczą, by wywołać uśmiech. A czy jest coś cenniejszego niż śmiech dziecka? Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawskie i chętnie dzielą się tą ciekawością z innymi, najprostszą zabawą będzie więc pozwolenie maluchowi, by pokazywał nam swój świat i swoje zabawki:

  • Zachwyć się ukochanym misiem, którego zazdrosny kilkulatek pozwoli ci poprzytulać,
  • Weź udział w nierównej walce z klockiem, który niekoniecznie chce pasować do właściwego otworu zabawki,
  • Śmiej się ze swoim dzieckiem i przybijajcie sobie piątki, gdy coś się uda. Dziecięca radość jest zaraźliwa!

 

Polecamy również zabawki i gry dla najmłodszych do zabawy w domu:

  • zabawki – przeplatanki w postaci labiryntu
  • drewniane klocki memory doskonale ćwiczące pamięć
  • interaktywna zabawka ucząca nazw kolorów, zwięrząt czy roślin

 

Zabawy z dziećmi – gry edukacyjne, gry logiczne i planszówki

Starsze dzieci, chodzące już do szkoły, trochę trudniej będzie zainteresować czymś bardzo prostym. Ale to wciąż ciekawskie stworzonka! Na rynku dostępnych jest cała masa gier edukacyjnych, które oferują nie tylko rozrywkę, ale też i wiedzę, którą nabywa się mimochodem. Poza tym, gry o sprecyzowanych zasadach uczą konsekwencji, logicznego myślenia i wyciągania wniosków, a to bardzo ważna umiejętność, szczególnie jeśli naszemu maluchowi akurat zdarza się przechodzić okres buntu i czasem mówi „Bo ja tak chcę!”.

Natomiast podstawową przewagą tradycyjnych gier nad komputerowymi, jest to, że uczą współdziałania, zwracania uwagi na drugą osobę. To bardzo prosty mechanizm – wystarczy, że zamiast mieć przed sobą telewizor z migającymi ekranami, mamy żywego człowieka, rodzica i rodzeństwo. Dlatego też tak ważne jest, żeby gry dla dzieci nie były tylko sposobem na zajęcie uwagi dziecka, ale też pretekstem do nawiązania kontaktu.

Wygłupiaj się, śmiej razem z dzieckiem, dyskutujcie o zasadach (możecie je też zmieniać na własne sposoby!) – skorzystaj z okazji, by podczas rozgrywki zwyczajnie porozmawiać ze swoim dzieckiem. Z pewnością zabawy z dziećmi przyniosą ci więcej wiedzy o nich, niż pytanie „Jak tam w szkole?” rzucone przy obiedzie.

Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko szybko znudzi się grą i nie chcesz wydawać na nią zbyt dużo pieniędzy, rozejrzyj się w okolicy za wypożyczalnią. Od kilku lat gry planszowe cieszą się ogromną popularnością również wśród dorosłych, a wypożyczalnie planszówek mają niejednokrotnie większy wybór niż sklepy! Za zabranie pudełka fascynującej gry dla dzieci na weekend zapłacisz zaledwie kilka złotych.

gry planszowe

 

Zabawy z dziećmi… nie tylko zabawkami

Pod pozorem zabawy można robić też wiele innych rzeczy! Choć dorosłym może się to wydawać mało rozrywkowym zajęciem, wspólne gotowanie z dzieckiem może być świetną zabawą.

Oto kilka propozycji zabaw z dzieckiem w kuchni:

  • próbowanie nowych smaków,
  • zgadywanie co to jest po smaku, zapachu lub dotyku,
  • lepienie ciastek czy pierogów,
  • przygotowywanie koreczków z ulubionych produktów,
  • nauka miar kulinarnych w praktyce, na przykład podczas przygotowywania ciasta,

To wszystko ciekawostki zwykle niedostępne dla dziecka. W końcu kuchnia to królestwo dorosłych! Ale owi dorośli muszą na tę okazję porzucić swoje królestwo – zabawa w gotowanie z dzieckiem to sporo ubrudzonych blatów, naczyń, ubranek, może jakaś stłuczona szklanka lub wylana na podłogę woda… Nie daj się swoim odruchom i tego wieczora nie karć dziecka za bałagan. Miejcie oboje frajdę ze swobodnej zabawy. Pamiętasz jeszcze jak to jest śmiać się z tego, że ktoś namalował ci na czole smugę mąką? No właśnie. Warto sobie przypomnieć!

Nasz dom to królestwo zabaw!

Nawet w małym mieszkaniu możemy dziecku zorganizować doskonałą i angażującą zabawę. Wszystko zależy od naszej kreatywności i chęci.  Poniżej podpowiadamy, jakie zabawy w domu mogą sprawić frajdę twojemu dziecku:

  • dmuchany labirynt: ze sznurka wykonaj na stole labirynt tworząc niewielkiej szerokości tunel. Następnie z małego kawałka papieru uformuj jak najbardziej regularną kulkę. Zadaniem malucha będzie dmuchanie, za pomocą słomki do napojów, w kulkę tak, aby jak najszybciej dotarła ona do celu
  • nawijanie makaronu: w tej zabawie również potrzebna nam będzie słomka. Na stole rozsypujemy surowy makaron rurki. Zadanie będzie polegało na tym, aby trzymają rurkę w ustach, nabrać nią makaron. Ta zabawa doskonale rozwija koordynację, a także uczy koncentracji.
  • szukanie skarbu: ta zabawa będzie wymagała od nas sporego zaangażowania, ale z pewnością się to opłaci. Potraktujmy naszą przestrzeń domową jako baśniową krainę, w której nasz maluch będzie musiał odnaleźć skarb. W tym celu przygotujmy mapę skarbu roaz różnego rodzaju łamigłówki i zagadki, które dziecko będzie musiało kolejno rozwiązywać, aby móc poprawnie odczytać mapę. Mogą to być proste działania matematyczne, rozpoznanie nazw zwierząt na obrazku lub wykonanie jakiegoś zadania, np. zaśpiewanie piosenki. Przejście mapy zajmie dziecku sporo czasu, ale będzie to dla niego świetna i absorbująca zabawa, któeej finiszem będzie nagroda w postaci skarbu: na przykład ulubionego słodycza czy nowej zabawki.

zabawa w domu

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz