Dom i wnętrze

Kiedy dziecko nie chce się uczyć

dziecko nie chce się uczyc
Napisany przez dawkawiedzy

Większość dzieci nie lubi się uczyć. O ile w przedszkolu jeszcze bez problemu dzieci podchodzą do tego tematu, tak problemy mogą rozpocząć się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Co zrobić z dzieckiem, które nie chce się ewidentnie uczyć?

Gdzie znaleźć pomoc?

Jak pomóc dziecku w nauce? W szkole raczej już się nie stosuje metody nauki poprzez zabawę. Dzieci muszą się przyzwyczaić do tego, że siedzą w ławce przez 45 minut i pilnie słuchają nauczyciela. Kartkówki, sprawdziany, odpytywanie – nie każde dziecko jest do tego pozytywnie nastawione. Niektóre pociechy nie chcą się uczyć, jednak jak rodzic delikatnie poprosi, to jednak zasiadają do tych książek. A inne czynnie stawiają opór. Jeżeli tak jest, to warto razem z dzieckiem przysiąść do książek. Sprawdzić, co ma do nauki i wytłumaczyć mu to w mniej filozoficzny sposób, niż to czasem w książkach jest opisane. Dziecko może być przerażone tymi regułkami, więc spróbujcie mu wszystko pokazać w bardziej przyziemny sposób, swoimi słowami, dzięki czemu zachęcicie go do nauki. Pokażecie mu, że wspieracie go w tej nauce i chętnie wrócicie do nauki i do odświeżenia sobie wiedzy.

Nowoczesna technologia

To, że dziecko nie chce się uczyć to jedno. Drugie to fakt, że w tym momencie trzeba sięgnąć po dostępną technologię, która pomoże Waszym dzieciom zrozumieć zawiłości matematyki, czy też pojęcia z chemii, fizyki. Są dostępne najróżniejsze gry, przy których można się świetnie bawić, ale również dużo nauczyć. Wystarczy wejść do internetu i wpisać hasło “gry edukacyjne”, a na pewno wyskoczy Wam mnóstwo propozycji. Dzieciaki uwielbiają siedzieć w komputerze, laptopie, tablecie. Warto więc to wykorzystać, a przekonacie się, że dziecko polubi jednak naukę. Jeżeli Wasze dziecko nie lubi się uczyć, to postarajcie się je zachęcić w inny sposób, jak chociażby poprzez programy edukacyjne opowiadające o zwiedzaniu świata. Przyda się to osobom, które maja trudności z geografią, czy też biologią. Widzieć na własne oczy to, o czym się uczy, lepiej pomaga wszystko zapamiętać.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz