Konto oszczędnościowe a także lokata powstały zasadniczo w jednym celu – aby ułatwić oszczędzanie pieniędzy. Czym różnią się pomiędzy sobą te formy oraz którą z nich lepiej jest wybrać?

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Swym funkcjonowaniem konto oszczędnościowe nieco przypomina tradycyjny rachunek bankowy. Aby wpłacić na nie środki, należy po prostu wykonać przelew, a całkowite saldo konta oszczędnościowego można zazwyczaj zobaczyć w podobny sposób, jak w przypadku rachunku osobistego. Środki znajdujące się na koncie oszczędnościowym można dowolnie wpłacać oraz wypłacać, co jest kolejną analogią do zwykłego rachunku. Jest jednak pewna istotna różnica pomiędzy tymi dwoma typami kont: w przypadku rachunków oszczędnościowych, aby klient nie wpłacał i nie wypłacał środków w dowolny sposób, tylko jedna transakcja wypłaty z niego jest darmowa. Każda kolejna oznacza konieczność poniesienia opłaty, która może sięgać nawet kilkunastu złotych. W praktyce oznacza to, że klient prawdopodobnie kilka razy zastanowi się nim wypłaci środki po raz kolejny w jednym miesiącu.

Konto oszczędnościowe jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które co prawda chcą oszczędzać, jednak wolą mniejszy zysk z odsetek w zamian za możliwość sięgnięcia do odłożonych środków w dowolnym momencie. To swego rodzaju bufor bezpieczeństwa, który może okazać się przydatny w kryzysowej sytuacji. Dodatkową zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że w razie wypłaty całości lub części środków nie dochodzi do utraty odsetek. Banki nie wydają do kont oszczędnościowych kart bankomatowych.

Czym jest lokata?

Lokata także jest formą oszczędzania pieniędzy, jednak charakteryzuje ją terminowość. Zazwyczaj zakłada się ją na co najmniej kilka miesięcy, a niekiedy nawet na kilka lat. Cechą charakterystyczną lokaty jest fakt, że środków nie można wypłacić bez utraty nagromadzonych odsetek. Klient jest niejako pozbawiony dostępu do pieniędzy, bowiem zerwanie lokaty przed terminem nierozerwalnie wiąże się z utratą już zebranych pieniędzy.

Niewątpliwą zaletą lokaty jest właśnie brak możliwości wypłaty środków. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odłożyć środki na konkretny cel – niemożność sięgnięcia do tych pieniędzy zwiększa szansę na powodzenie planu. Warto wiedzieć, że do lokat nie można dokładać środków w dowolnym momencie. Procentuje wpłacona na starcie kwota.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Konto oszczędnościowe będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą odkładać, jednak nie mają sprecyzowanego celu i wolą mieć swobodny dostęp do środków. Lokata z kolei sprawdzi się w przypadku osób, które wiedzą, na co odkładają i nie chcą mieć swobodnego dostępu do środków, by ich nie kusiły.

Po podjęciu decyzji o założeniu konta oszczędnościowego, konieczny jest wybór lukratywnej opcji w banku. Poszczególne oferty rachunków oszczędnościowych różnią się między sobą. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, warto sprawdzić ranking kont oszczędnościowych, w którym zebrane są najistotniejsze parametry tego rodzaju rachunków w różnych bankach.

Podobnie wygląda kwestia w przypadku lokat: w takiej sytuacji należy przede wszystkim skupić się na oferowanym oprocentowaniu, a także sposobie kapitalizacji odsetek.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz