Hobby i podróże

Kupujemy sprzęt i akcesoria narciarskie

sprzęt narciarski
Napisany przez dawkawiedzy

Sezon narciarski rozpoczęty, a to oznacza, że to najwyższy czas rozpocząć swoją pierwszą przygodę na stoku. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji szaleć na nartach, pora to zmienić! Narciarstwo to świetny sport zimowy, który angażuje całe ciało. Górskie stoki oferują nam z kolei piękne widoki, a czyste powietrze wypełniające płuca dodaje nam energii. Skompletuj więc niezbędny sprzęt oraz akcesoria narciarskie i ruszaj na stok!

 

Jak wybrać odpowiedni sprzęt narciarski

Sprzęt narciarski składa się z nart oraz kijków. Te pierwsze należy wybrać ze szczególną uwagą, trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele parametrów, jak na przykład taliowanie, czyli stopień zwężenia pośrodku, co wpływa na promień skrętu. Wyróżnić możemy:

 

  • Easy carver – narty dla początkujących, cechujące się lekką wagą i łatwością wykonywania skrętów. Służą do jazdy małym i średnim tempem
  • Allround – narty te cieszą się największą popularnością, gdyż są bardzo zwrotne, co sprawia, że bardziej doświadczony narciarz będzie czerpał dużo satysfakcji z jazdy na nich. Sprawdzają się do jazdy ze średnią prędkością.
  • All Mountain – są to narty o nieco większej szerokości, które doskonale radzą sobie zarówno na ubitym stoku, jak i w głębokim śniegu. Na trackach będą jednak poruszać się nieco wolniej.
  • Race – narty te dedykowane są ostrej jeździe o dużej prędkości. Są dość ciężkie, lecz stabilne, zatem są przeznaczone dla osób z dużym doświadczeniem i doskonałą techniką jazdy.
  • Freeride – to narty stworzone dla prawdziwych miłośników surfowania po śniegu. Są bardzo szerokie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w głębokim śniegu, umożliwiając narciarzowi swobodną jazdę. 
  • Skitourowe – są nartami przeznaczonymi do turystyki narciarskiej w zmiennym terenie, gdzie nie ma możliwości skorzystania z wyciągów. Dzięki lekkiej wadze oraz wiązaniach z ruchomą piętą ułatwiają podchodzenie.

 

Wybór typu nart powinien być podyktowany umiejętnościami oraz zainteresowaniami. Jeśli wybierzesz narty przeznaczone dla wyczynowców, jako osoba początkująca zwyczajnie nie będziesz wykorzystywać ich potencjału, a  przy tym nie będziesz czerpać przyjemności z jazdy.

 

Nie bez znaczenia jest również długość nart. W przypadku osób początkujących i średniozaawansowanych, narty powinny być około 15-20 cm niższe od wzrostu narciarza. Przed zakupem nart warto skonsultować się ze specjalistą bądź poprosić o pomoc eksperta w sklepie ze sprzętem narciarskim.

 

Kupując narty nie można również zapomnieć o zakupie odpowiednich butów. W tym przypadku również warto poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże dobrać odpowiedni ich rodzaj oraz rozmiar. 

 

Koszt nart dla początkujących mogą wahać się od 500 do 1000 zł, natomiast koszt butów narciarskich to ok. 300-500zł. 

 

Oprócz nart, należy wyposażyć się również w kijki. Ich dobór również zależy od naszych umiejętności, ale przede wszystkim od wzrostu i to kryterium powinno być w szczególności brane pod uwagę. Wybierając kijki w sklepie stacjonarnym wystarczy chwycić je w dłoń talerzykiem do góry i umieścić dłoń tuż pod nim (wystająca część podczas jazdy będzie wbita w śnieg). Staw łokciowy, a więc ramię z przedramieniem, w tym ułożeniu powinien tworzyć kąt prosty. Kijki narciarskie kupimy już w kwocie 100-200 zł.

 

Jaki strój narciarski kupić

Odpowiednio dobrany strój narciarski ma nam zapewnić komfort cieplny, ochronę przed wilgocią i bezpieczeństwo. Warto więc zainwestować w dobrej jakości kurtkę i spodnie narciarskie, gdyż posłużą nam latami, zapewniając odpowiednie warunki podczas jazdy.

 

Kurtka narciarska

 

Zadaniem kurtki narciarskiej jest ochrona przed wilgocią, wiatrem i zimnem. Powinna przy tym zapewniać odpowiednią oddychalność, aby ciało nie pociło się pod nią. Kurtka powinna być wyposażona w kołnierz, kaptur oraz posiadać przedłużony tył zakrywający pośladki. Dobierając odpowiedni jej rozmiar należy pamiętać, że nasze ciało podczas jazdy jest aktywne i materiał nie powinien w żaden sposób krępować naszych ruchów. Najlepiej jest przymierzyć kurtkę i unieść ramiona w górę. Jeśli spod kurtki nie wystają plecy i brzuch, a rękawy sięgają do nadgarstków, jest to odpowiedni rozmiar. Weź również pod uwagę, że pod kurtkę założyć dodatkowe warstwy ubioru, jak bieliznę termiczną i bluzę. 

Koszt dobrej kurtki narciarskiej to 300-700 zł. 

 

Spodnie narciarskie

 

Spodnie powinny pełnić tę samą funkcję, co kurtka. Mają chronić przed zimnem, wilgocią i wiatrem. Mają zwykle podwyższony stan, szelki, dzięki czemu lepiej chronione są lędźwie.

Spodnie narciarskie mają zwykle regulowany pasek w talii, dzięki czemu łatwo dostosować je do sylwetki. Koszt takich spodni to przedział 150-500 zł.

 

Kask i gogle

 

Obowiązkowym wyposażeniem narciarza jest kask oraz gogle. Ich zadaniem jest ochrona głowy oraz oczu przed urazami i kontuzjami, o które na stoku nietrudno. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić kaskowi. Nie warto wybierać taniego kasku z supermarketu, który wykonany jest z niskiej jakości materiałów. Podczas upadku uderzenie głową o twarde podłoże może być tak mocne, że taki kask rozpadnie się na części. Kask musi dobrze przylegać do głowy nawet podczas poruszania głową na boki oraz do góry i w dół. Nie może też być zbyt ciasny, krępując ruchy. Z kolei gogle powinny być dopasowane tak, aby dokładnie przylegały do twarzy wokół oczu, a pomiędzy nimi a kaskiem była tylko niewielka szczelina. 

Dobrej jakości kask narciarski kupisz za 200-400zł, natomiast gogle za 150-300 zł.

 

Oczywiście nie można również zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej, czapce, szaliku i grubych narciarskich rękawicach. Te akcesoria wyniosą cię ok. 300-400 zł.

Wyposażenie narciarza – ile to kosztuje

 

Wygląda na to, że skompletowanie od podstaw sprzętu i stroju narciarskiego to koszt rzędu 1850-4200 zł w zależności od jakości poszczególnych elementów. To całkiem sporo, jak na jednorazowy wydatek. Jeśli nie dysponujesz taką kwotą, pomocna może okazać się okazać szybka pożyczka przez internet. Jako nowy klient możesz pożyczyć kilkaset złotych, co przynajmniej częściowo sfinansuje twoje zakupy. Decydując się na pożyczkę pamiętaj tylko o terminowej spłacie zobowiązania, aby nie narażać się na niepotrzebne odsetki karne.

 

Narciarstwo to sport, który dostarcza mnóstwa adrenaliny oraz szczęścia. Warto wykorzystać sezon zimowy, by oddać się szaleństwu na śniegu, oczyścić umysł i rozruszać ciało. 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz