łysienieIstnieje wiele przyczyn wzmożonego wypadania włosów. Często są to zmiany hormonalne czy też związane z niedoborem określonych witamin. Niestety problemy zaczynają się w momencie, kiedy zdajemy sobie sprawę, że być może mamy do czynienia z łysieniem. Łysienie telogenowe to powszechna choroba skóry głowy charakterystyczna dla kobiet. Na szczęście, w przeciwieństwie do łysienia androgenowego, szanse wyleczenia są bardzo duże. W poniższym artykule dowiesz się m.in., co na wypadanie włosów przyniesie najlepsze rezultaty.

Łysienie telogenowe – powszechny problem wśród kobiet

Łysienie telogenowe jest bezpośrednio związane ze skróceniem fazy wzrostu włosa, czyli anagenu. Stąd o wiele większa ilość włosów przechodzi w naturalny sposób w fazę spoczynku i wypadania, czyli telogen. Co ciekawe, jeśli dojdzie do zaburzenia cyklu wzrostu włosa, w fazie spoczynku może znajdować się nawet do 80% włosów, co z łatwością można zauważyć na skórze głowy.

Przyczyny łysienia telogenowego

Z pewnością wiele kobiet cierpiących na łysienie telogenowe zadaje sobie pytanie, gdzie leży przyczyna wzmożonego wypadania włosów. Co prawda wielu lekarzy twierdzi, że ta choroba nie jest warunkowana genetycznie, niemniej wpływ na pojawienie się łysienia telogenowego mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • zażywanie niektórych leków – np. przeciwtarczycowych, retinoidów czy przeciwpadaczkowych;
  • życie w ciągłym stresie, przechodzenie ciężkich operacji, porodów, traumatyczne i emocjonalne przeżycia;
  • czynniki fizjologiczne, np. wypadanie włosów po ciąży;
  • anemia;
  • częste stany gorączkowe, związane głównie z ciężkimi chorobami, którym towarzyszy wysoka gorączka, jak gruźlica czy malaria;
  • głodówki oraz zbyt intensywne diety powodujące niedobór składników odżywczych i witamin w organizmie;
  • choroby endokrynologiczne;
  • działanie niektórych składników chemicznych bezpośrednio na skórę głowy (np. niektórych farb do włosów).

Warto pamiętać o tym, że łysienie telogenowe to choroba skóry o charakterze przewlekłym – może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. W niektórych przypadkach może towarzyszyć także pieczenie i silne swędzenie skóry głowy.

Co na wypadanie włosów będzie najlepsze?

Jeśli ciągłe wypadanie włosów uprzykrza nam życie, a obecne objawy wskazują na łysienie telogenowe, w takiej sytuacji warto udać się do lekarza. Tylko dzięki prawidłowo postawionej diagnozie będzie on mógł rozpocząć odpowiednio wcześnie leczenie, co jeszcze bardziej zwiększa nasze szanse na wyzdrowienie. Co na wypadanie włosów może w takim razie sprawdzić się u Ciebie najlepiej?

W przypadku wypadania włosów i łysienia telogenowego, oprócz leczenia, bardzo ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz dieta, która powinna być zrównoważona, a także bogata w składniki odżywcze, jak żelazo, cynk, biotyna czy witaminy z grupy B. W przypadku pielęgnacji powinniśmy sięgać po produkty, które równocześnie hamują wypadanie włosów, ale i stymulują ich odrastanie. Warto stosować także preparaty miejscowe w formie wcierek lub lotionów.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz