Dom i wnętrze

Mieszkanie pod skosami – urokliwy kącik czy uciążliwe funkcjonowanie?

sypialnia ze skosami
Napisany przez dawkawiedzy

Oferty deweloperskie zaskakują ciągle nowymi pomysłami aranżowania przestrzeni mieszkaniowych. Mieszkania na parterze z ogródkiem, mieszkania piętrowe, ekskluzywne lofty czy właśnie mieszkania na poddaszu, które często kuszą swoją niższą ceną. Czy powinniśmy dać się pokusie kupna swoich czterech kątów ze ściętymi dachami za niższą cenę, czy zdecydowanie uciekać od takich pomysłów?

Metry kwadratowe

Ceny mieszkań na rynku deweloperskim zawsze podawane są w złotówkach za m2. W ten sposób łatwo możemy obliczyć sobie cenę każdego mieszkania w danym budynku. Kiedy liczymy jednak cenę mieszkania, które ma skośne ściany, powinniśmy wziąć pod uwagę ilość metrów powierzchni użytkowej, których zawsze będzie mniej od ilości m2 takiego mieszkania. Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego „wprowadzono ujednoliconą zasadę przyjmowania do obliczeń powierzchni pomieszczeń: w 100 proc., jeśli wysokość pomieszczeń jest równa lub większa od 2,20 m, w 50 proc, jeśli jest równa lub większa od 1,40 m i mniejsza niż 2,20m, natomiast o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się ją całkowicie.” Tym sposobem mając tyle samo m2 podłogi, co mieszkanie z prostymi ścianami płacimy mniej.

Aranżacja wnętrza

Wodza fantazji projektantów wnętrz w przypadku aranżacji pomieszczeń ze ściętymi ścianami nie zna granic. Jest to kolejny argument przemawiający za kupnem takiego mieszkania. Niezliczona ilość sposobów na wykorzystanie podłogi przy bardzo niskich ścianach podkreśla kreatywność projektu wnętrza. Sypialnia, kuchnia i łazienka mogą otrzymać oryginalnego look’u. 



Czasem słońce czasem deszcz

Mieszkania na poddaszu to niestety nie tylko same zalety. Ciężko w polskich warunkach atmosferycznych będzie funkcjonować w takim pomieszczeniu bez uprzednio zamontowanej klimatyzacji. Kiedy latem temperatury sięgają 30 stopni klimatyzacja będzie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Jeżeli zdecydujemy się na adaptacje starego poddasza konieczne będzie dokładne sprawdzenie dachu. Przy wiosennych i jesiennych ulewach takie mieszkanie będzie szczególnie narażone na zalania, które mogą wyrządzić wiele kosztownych szkód.

Ciężka decyzja

Podejmując decyzje o zakupie lub adaptacji mieszkania na poddaszu powinniśmy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Zarówno cenę jak i praktyczne strony funkcjonowania w takim pomieszczeniu. Najważniejsze jest jednak nasze samopoczucie. Jeżeli mam skłonności klaustrofobiczne, decyzję taką powinniśmy przemyśleć szczególnie dokładnie. Pamiętajmy jednak, że frajda z urządzania nietuzinkowego mieszkania może być ogromna, a efekt zdumiewający!




O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

2 komentarze

Zostaw komentarz