Motoryzacja

Sprzedaż samochodu a obowiązki zbywcy

Napisany przez dawkawiedzy

Sprzedaż samochodu przeważnie kojarzy się przede wszystkim z odpowiednim przygotowaniem samochodu. Taki samochód warto umyć, odkurzyć i dokonać ewentualnych poprawek kosmetycznych, żeby lepiej prezentował się w oczach potencjalnych nabywców. Jednak jego faktycznego stanu technicznego zapewne i tak nie jesteśmy w stanie zmienić bez większych nakładów finansowych.

Warto też, by nabywca sam przekonał się o tym, w jakim stanie technicznym pojazd się obecnie znajduje. Wszelkie oszustwa i krętactwa w tym zakresie należą do czynności wyjątkowo niemoralnych i godnych potępienia. Poza przygotowaniem samego samochodu trzeba też pamiętać o pewnych obowiązkach formalno-prawnych, które obowiązują zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jeżeli więc planujesz sprzedać samochód lub też zastanawiasz się jak to wygląda w praktyce, warto sobie przypomnieć o pewnych czynnościach, które się z tym wiążą.

Wydział komunikacji

Obowiązki sprzedającego samochód można podzielić w zasadzie na konieczność kontaktu z trzema instytucjami. Pierwszą z nich jest wydział komunikacji, w którym należy zgłosić sprzedaż samochodu. Szybkie powiadomienie wydziału komunikacji bardzo często może nas uchronić przed nieprzyjemnymi sytuacjami. W sytuacji gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, kolizję lub zostanie choćby ukarany mandatem z fotoradaru, a samochód wciąż będzie zarejestrowany na nas, to możemy spodziewać roszczeń wobec naszej osoby. Dlatego lepiej od razu zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji, mimo iż mamy na tą czynność 30 dni.

Ubezpieczenie

Drugą instytucją z jaką powinniśmy się skontaktować jest firma ubezpieczeniowa, w której do tej pory ubezpieczony był nasz samochód. W momencie sprzedaży samochodu jego aktualne ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela. Dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Dla ubezpieczyciela najważniejsze będą przede wszystkim dane nowego właściciela samochodu – imię, nazwisko, adres zameldowania oraz numer PESEL. Dlatego też najlepiej do pisma skierowanego do ubezpieczalni załączyć kopię umowy kupna- sprzedaży, która automatycznie weryfikuje odpowiednie dane.



O fakcie sprzedaży samochodu powinno się jak najszybciej powiadomić firmę ubezpieczeniową, gdyż do tego czasu sprzedający wraz z kupującym solidarnie odpowiadają za wszelkie płatności związane z polisą. Szybkie wypowiedzenie ubezpieczenia pozwoli nam też ochronić się przed pewnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Jeżeli nowy właściciel samochodu spowoduje wypadek lub kolizję, a w bazie ubezpieczyciela dalej będziemy widnieć jako właściciel tego pojazdu, możemy nawet stracić zniżki przysługujące za bezszkodową jazdę (a więc stracimy też szanse na tanie OC w przyszłości).

Teoretycznie można taką sprawę wyjaśnić z ubezpieczycielem (okazanie umowy kupna- sprzedaży samochodu), jednak będzie to nas kosztowało sporo czasu i nerwów. Nowy właściciel samochodu ma prawo do zrezygnowania z obecnego ubezpieczenia OC i wykupienia innej polisy ubezpieczeniowej. Na podjęcie tej decyzji nabywca ma 30 dni. Jeżeli zrezygnuje on z kontynuowania polisy OC, możemy ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki, zwłaszcza jeżeli płaciliśmy za ubezpieczenie jednorazowo z góry. Dlatego też warto omówić tą kwestię z nabywcą i poprosić go o podpisanie dokumentu wypowiedzenia polisy OC, który następnie sami przekażemy ubezpieczycielowi z resztą dokumentów.

Urząd Skarbowy

Jeżeli sprzedajemy samochód, którego właścicielem jesteśmy krócej niż pół roku, czeka nas także obowiązek rozliczenia odpowiedniego podatku w PIT. Różnica w cenie zakupu i sprzedaży samochodu stanowi dochód, który należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-36 jako przychód z innych źródeł. Różne koszta poniesione w związku z samochodem (np. remont pojazdu) pomniejszają ewentualny dochód ze sprzedaży jako koszty uzyskania przychodu.



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz