Technologie

Nowe domeny – czy warto?

Napisany przez dawkawiedzy

Wybór domeny to ważna kwestia, gdy chcemy uruchomić stronę internetową lub aplikację online. Okazuje się jednak, że nie mniej istotne jest również rozszerzenie tej domeny. Dzięki nowym końcówkom można lepiej scharakteryzować internetowe przedsięwzięcie.

Nie będzie zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że z roku na rok domen przybywa. Coraz trudniej zatem znaleźć atrakcyjną nazwę, która byłaby wolna. Tymczasem najlepsza domena nie tylko jest łatwa do zapamiętania i krótka, ale i powinna charakteryzować daną witrynę. Problem dostępności domen jest coraz częściej rozwiązywany dzięki nietypowym końcówkom, czyli po prostu nowym domenom (nTLD). Takich adresów jest na razie zdecydowanie mniej niż tradycyjnych domen, zatem można znaleźć łatwo bardzo atrakcyjną i krótką domenę. Jednak i tutaj należy się spieszyć.

Dlaczego warto stawiać na nowe domeny?

Nowe domeny oferuje coraz więcej renomowanych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl), dlatego można łatwo nabyć taki adres dla swojego projektu. Takie rozszerzenia pojawiły się po raz pierwszy na świecie w 2014 roku, co było spowodowane szybko kurczącymi się zasobami domen tradycyjnych. Dzięki takiej decyzji można znowu zyskać dostęp do wielu atrakcyjnych nazw, a do tego lepiej scharakteryzować swój projekt internetowy. Można podkreślić, że znowu wiele chwytliwych adresów pojawiło się w zasięgu ręki. Do tego nowa końcówka może stać się również nowym kanałem komunikacji z odbiorcą, ponieważ sygnalizuje już charakter danej strony internetowej.

Nowa domena a personalizacja serwisów

Nowa domena ma jeszcze jedną istotną zaletę. Chodzi mianowicie o to, że taka domena doskonale personalizuje witrynę internetową lub aplikację online. Często od razu można się zorientować, z jaką stroną www mamy do czynienia. Stawiając zatem na nową domenę, podkreślamy indywidualność witryny, a jednocześnie dobrze ją personalizujemy już za pomocą samego adresu. Dzięki nowej domenie można zyskać adres, który będzie ściśle związany z marką i z zawartością strony.

Jakie nowe domeny są najczęściej rejestrowane? To zależy od konkretnego kraju. Na przykład w wielu miejscach świata popularne jest rozszerzenie .icu (od I See You), które jest dość uniwersalne, ale najczęściej są rejestrowane domeny .top. W Polsce za to dużą popularnością cieszą się końcówki .online i .site.

Nowe domeny to nowe możliwości, żeby zyskać dla strony www atrakcyjny adres, a do tego dobrze podkreślający jej charakter i branżę, jakiej dotyczy. Niestety, z każdym dniem wolna pula adresów z nowymi końcówkami się kończy, dlatego warto już teraz zarejestrować taką domenę.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz