pasekSięgając po pasek do spodni, najczęściej myślimy w pierwszej kolejności o jego funkcjonalności. Jednak nie bez znaczenia jest też aspekt wizualny. Powinniśmy zakładać taki model, który dobrze będzie komponował się z całą stylizacją.

Jeżeli w spodniach znajdują się szlufki, to pasek jest obowiązkowym elementem stroju. Bez niego nasze ubranie będzie wyglądało niechlujnie i sprawi wrażenie niedokończonego. W sklepach znajdziemy mnóstwo wzorów i kolorów, więc naturalne, że mamy wątpliwości, który z nich jest dla nas. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kolorystyka

Pierwszą kwestią, nad jaką powinniśmy się zastanowić, jest kolor. Kiedy zakładamy garnitur, pasek do spodni powinien kolorystycznie współgrać z butami. Chodzi tutaj i o kolor i o fakturę paska. Jednocześnie musi dobrze pasować do całej stylizacji. Zatem stawiajmy tutaj na kolory klasyczne, jak czerń i brąz. Klamra takiego paska ma być prosta w kolorze mosiądzu lub srebra.

W przypadku stylizacji casualowych możemy pokusić się o znacznie większą oryginalność. Pasek w takim stroju może się wyróżniać na tle pozostałych elementów garderoby. Ciekawą propozycją do jeansów lub chinosów może być na przykład pasek w kolorze bordowym.

Materiał i styl

Następną rzeczą, jakiej musimy się przyjrzeć, jest materiał i styl paska. Spodnie garniturowe wymagają skórzanego i eleganckiego paska z prostą i klasyczną klamrą. Za to nie jest on obowiązkowy przy zestawieniach casualowych, gdzie bez obaw możemy sięgnąć m.in. po paski parciane, które rewelacyjnie prezentują się w połączeniu z koszulką polo, szortami i mokasynami. Jeśli natomiast chcemy pozostać przy paskach skórzanych, to warto pokusić się na przykład o model ze wzorami lub finezyjną klamrą. Ciekawe są też paski zamszowe.

Szerokość paska

Nie możemy zapominać także o tym, że pasek musi pasować do znajdujących się przy spodniach szlufek. Nieestetycznie wygląda zarówno ten, który jest bardzo wąski, jak i ten, który się zagina, bo jest zbyt szeroki. Szerokość paska ma także duże znaczenie dla optycznego modelowania sylwetki. Cienkie paski pogrubiają sylwetkę, natomiast szersze pomagają zamaskować niedoskonałości. Równie istotny jest rozmiar – pasek nie może być ani za krótki, ani za długi. Zatem przed zakupem musimy się dokładnie wymierzyć i przyjrzeć tabeli rozmiarów. Najczęściej mężczyźni wybierają paski mające od 7 do 9 dziurek, gdzie odstęp pomiędzy kolejnymi dziurkami wynosi 2,5 cm.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze paska

Skoro już wiemy, jak wybrać idealny pasek, sprawdźmy, jakich błędów się wystrzegać, a które są powszechne. Najwięcej wpadek dotyczy formalnych strojów, kiedy Panowie chcą ożywić stylizację, a zamiast tego mają niedopasowany do butów pasek z logo na klamrze, albo sięgają po paski niskiej jakości, albo po taki, który źle komponuje się z zegarkiem lub spinkami do mankietów. Zawsze do eleganckich strojów musimy mieć wysokiej jakości pasek. Bardzo powszechne jest również noszenie paska o złej szerokości.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz