Hobby i podróże

Podróż samolotem z dzieckiem – praktyczny poradnik

samolot
Napisany przez dawkawiedzy

Lot z dzieckiem nie zawsze będzie należał do najmilszych podróży, jednak aby przebiegł on nie tylko komfortowo dla nas, ale także dla naszego malucha, należy dobrze się do tej trasy przygotować. Niezależnie od długości lotu, warto zabrać ze sobą kilka najpotrzebniejszych rzeczy oraz zabezpieczyć wszelkie kwestie formalne. Zatem, o czym dokładnie należy pamiętać?

Najważniejsze kwestie formalne

Należy wiedzieć, iż nie ma ustalonej formalnie konkretnej granicy wieku, od którego możemy z dzieckiem podróżować samolotem. Nawet niemowlę może lecieć z nami samolotem, jednak to my jako jego opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie mu jak największego komfortu, a także ze względu na resztę pasażerów powinniśmy potrafić zająć się maluchem podczas często wymagającej podróży.

Aby nasz lot mógł odbyć się z niemowlęciem bez przeszkód, powinniśmy przede wszystkim zadbać o wszelkie kwestie formalne. Istotnie bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą wszystkie dokumenty ze zdjęciem potwierdzające naszą tożsamość. Zakup biletu oraz odprawa powinna być dokonana online zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Należy także wydrukować kartę pokładową. Niemowlę lub też większe dziecko musi siedzieć na kolanach rodzica, przypięte specjalnymi dodatkowymi pasami. Nawet jeżeli nie wykupimy opcji wejścia z pierwszeństwem na pokład, z małym dzieckiem zostaniemy wpuszczeni pierwsi.

Wymagająca podróż samolotem z niemowlakiem

Choć dla wieku rodziców sądzi, iż lot z niemowlęciem nie będzie kłopotliwy, warto się naprawdę do tego dobrze przygotować. Niestety duże problemy mogą pojawić się w przypadku startu oraz lądowania samolotu, ponieważ wówczas zmienia się ciśnienie. Dorośli odczuwają taką zmianę tylko jako zatkanie uszu, a niestety niemowlę ma zdecydowanie inną fizjologię i tym samym może odczuwać nawet dotkliwy ból. Nie warto w takim wypadku podawać dziecku żadnych środków przeciwbólowych, a jedynie bardzo istotne jest, aby mieć przy sobie od razu coś do jedzenia lub też do picia. Podczas samego startu, jak również w trakcie lądowania, gdy dziecko nie śpi, warto podać mu właśnie jedzenie lub picie. Z pewnością przyczyni się to do zniwelowania dyskomfortu.

Bardzo dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w specjalny wózek, który możemy wnieść do samolotu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w liniach lotniczych możemy niemowlę położyć w specjalnym foteliku, jednak taki wózek będzie dla nas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Warto jednak sprawdzić dokładnie w każdej linii lotniczej, jakich rozmiarów oraz jakie modele wózków można wnieść na pokład.

Doskonałym pomysłem będzie także specjalna walizka dla dzieci do samolotu. Warto zainwestować właśnie w takie akcesorium, do którego będziemy mogli spakować wszystkie nasze najpotrzebniejsze rzeczy. Jest to bardzo istotne, aby przy sobie mieć nie tylko wspomniane wcześniej picie oraz jedzenie, ale także pampersy na zmianę, kosmetyki oraz ubranka. Warto także spakować leki, a także zabawki oraz kocyk. Doskonałym pomysłem będzie zabranie specjalnej chusty lub też nosidła.

W szczególności nasz pierwszy lot samolotem nie tylko z niemowlakiem, ale z każdym dzieckiem może okazać się dla nas bardzo stresujący. Gdy dziecko jest bardzo małe, często nie potrafi nazywać swoich emocji, a tym samym nam ich przekazać. Dlatego istotne jest, aby dobrze przygotować się do takiej podróży, a w szczególności niejako wejść w umysł takiego dziecka i zastanowić się, co może być dla niego najbardziej problematyczne podczas takiej podróży i w jakiś sposób starać się to wyeliminować. Istotnie nie zawsze jest to możliwe, tak jak przykładowo nie będziemy mieć żadnego wpływu na zmianę ciśnienia w kabinie podczas startu lub też lądowania samolotem, ale możemy niejako złagodzić skutki takiego stanu rzeczy.

Zdecydowanie niemowlę w samolocie w ostatnim czasie jest widywane coraz częściej. Już minęły te czasy, gdy przede wszystkim matki z dziećmi zostawały w domu i gdy dziecko osiągało dopiero wiek przedszkolny, decydowały się z nim nawet na te bliższe podróże. Warto pamiętać, że obecnie możliwości jest znacznie więcej, a także na rynku dostępne są różnorodne gadżety dla rodziców podróżujących właśnie z małymi dziećmi, dzięki czemu podróż będzie przebiegała bardziej spokojnie.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz