Dom i wnętrze

Sposoby na idealne pranie

pranie
Napisany przez dawkawiedzy

Dla początkującej pani domu zrobienie prania może być prawdziwym wyzwaniem, bo wbrew pozorom nie jest to wcale prosta czynność. Nawet osobom, które robią pranie codziennie zdarzają się wpadki i rzeczy po praniu nie wyglądają już jak wcześniej. Jak zrobić pranie idealne? Otóż są na to sprawdzone sposoby.

Jak prawidłowo sortować pranie

Zanim zapełnimy nasze pralki i wybierzemy program prania powinniśmy bardzo dokładnie wszystko posortować. Dzielenie ubrań przed praniem należy zawsze przeprowadzić zgodnie z instrukcjami zawartymi na etykietkach odzieżowych. Metka to ściąga, która pozwoli nam daną rzecz wyprać bez obawy, że zniszczy się ona w pralce. Warto również wziąć pod uwagę podstawowe kategorie sortowania prania, czyli:

  • kolor materiału – warto pamiętać, by osobno prać rzeczy białe używając proszków i płynów przeznaczonych tylko do tego koloru. Osobno pierzemy również odcienie ciemne, jak czernie, granaty, brązy oraz oliwkowe zielenie ponieważ ubrania w ciemnych barwach powinny być prane w odpowiednim programie i temperaturze, która nie pozwoli im wyblaknąć. Trzeba również wykluczyć zafarbowanie jaśniejszych ubrań kolorami bardzo intensywnymi, dlatego też rzeczy czerwone, pomarańczowe czy żółte pierzemy zawsze osobno. Reguła ta dotyczy również innych bardzo intensywnych kolorów.
  • rodzaj materiału – delikatne tkaniny, jak na przykład koronki, jedwabie czy wełnę nie możemy prać razem z bawełną oraz materiałami syntetycznymi, ponieważ mogłyby się zniszczyć. Dla takich materiałów należy dobrać odpowiedni program do prania ręcznego lub program dla delikatnych tkanin. Te programy są też znacznie krótsze, a wirowanie minimalne lub całkowicie wyłączone.
  • temperatura oraz metoda prania, pranie ręczne lub program w pralce – delikatne tkaniny pierzemy tylko w odpowiednim programie i temperaturze
    w przedziale od 20-40 °C  w programie dla tkanin delikatnych lub praniu ręcznym. Bawełniane ubrania, pościele lub ręczniki możemy natomiast prać
    w wyższej temperaturze bez obawy ich zniszczenia. Bawełnę możemy prać
    w temperaturze nawet do 60-90 °C wybierając programy dłuższe, dzięki temu wybawimy nawet najbardziej uporczywe plamy. 
  • stopień zabrudzenia materiału – pranie sortujemy również na to mniej
    i bardziej zabrudzone i zaplamione. Tkaniny bawełniane, mocno zabrudzone możemy prać w wyższych temperaturach i długich programach, dzięki czemu usuniemy nawet bardzo oporne plamy. Rzeczy, które wymagają jedynie odświeżenia również pierzemy oddzielnie w krótkich programach.

Kapsułki, proszek czy płyn do prania

Środków piorących dostępnych na rynku mamy bardzo dużo. Możemy wybierać wśród proszków, płynów, kapsułek oraz żeli, oczywiście wszystkie te produkty podzielić możemy również na podgrupy, na przykład środki do prania białego i kolorów, mocno zabrudzonego i do delikatnych tkanin… można wymieniać bez końca. Co więc wybrać do naszego prania?

Najlepiej pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsza z nich to stosowanie odpowiedniego środka piorącego do konkretnych kolorów, czyli do czarnych rzeczy, do białych oraz do kolorowych. Każdy z tych środków piorących posiada bowiem w swoim składzie odpowiednie dla tych rzeczy preparaty, które odpowiednio chronią ciemne ubrania przed wyblaknięciem, białe rzeczy przed żółknięciem a kolorowe przed utratą intensywności kolorów. Nie ma więc jednego środka piorącego który będzie odpowiedni do każdego prania.

Istotna różnica to również konsystencja środków piorących:

  • proszki będą doskonałe do długiego prania podczas którego zdążą się dokładnie rozpuścić. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie odmierzyć ich ilość. 
  • kapsułki do prania są znacznie prostsze w stosowaniu ponieważ posiadają już odpowiednią ilość środka piorącego, odplamiacza, a nawet płynu do płukania w jednej dawce. To znacznie ułatwia zrobienie prania i nie tracimy czasu na odmierzenie odpowiedniej porcji każdego płynu.
  • żele i płyny do prania najlepiej sprawdzają się w cyklach krótkiego prania, ponieważ lepiej niż proszek i na pewno dużo szybciej rozpuszczają się w wodzie. Są też o wiele delikatniejsze, więc nie zaszkodzą nawet delikatnym tkaninom. Płyny do prania dedykowane są również praniu wełnianych rzeczy, które podczas prania najbardziej narażone są na uszkodzenia.

Wełna a pranie w pralce

Delikatne materiały, takie jak koronki jedwabie a przede wszystkim wełna wymagają dużej ostrożności podczas prania. Przy niewłaściwym wyborze programu, temperatury, wirowania i środka piorącego są bowiem bardzo narażone na zniszczenie, skurczenie lub rozciągnięcie.

Jak prać swetry wełniane w pralce by ich nie uszkodzić? Trzeba trzymać się następujących zasad:

  • staramy się wywabić wszystkie plamy domowymi sposobami
  • przed praniem swetry zawsze odwracamy na lewą stronę
  • wybieramy krótki program do prania wełny lub do tkanin delikatnych, najlepsza temperatura to 20 °C  
  • do prania swetrów najlepszy będzie delikatny płyn do prania dedykowany ubraniom wełnianym
  • swetry płuczemy w takiej samej temperaturze, ponieważ różnica temperatur powoduje, że swetry się kurczą
  • rezygnujemy z wirowania lub ustawiamy najmniejsze możliwe obroty wirowania.

Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek swetry wełniane, kaszmirowe,
z angory czy moheru  na pewno się nie zniszczą.

Czy buty możemy prać w pralce?

Odwieczny dylemat, czy prać buty w pralce czy lepiej nie ryzykować ich zniszczenie? Odpowiedź jest prosta, prać, ale ostrożnie i nie wszystkie rodzaje butów. Niektóre obuwie podczas prania może się bowiem zdeformować, a nawet rozkleić, dotyczy to zwłaszcza butów klejonych. Sportowe obuwie oraz trampki, które są szyte, nie klejone, przetrwają pranie i nie powinno nic im się stać, oczywiście, jeśli odpowiednio wybierzemy program oraz temperaturę prania. 

Absolutnie nie możemy prać natomiast butów zamszowych, skórzanych, zwłaszcza kozaków, espadryli, które posiadają koturn wykonany ze sznurka oraz wszelkiego rodzaju butów na obcasie. Tego typu obuwie mogłoby się zniszczyć, a przy okazji uszkodzić bęben naszej pralki. 

Zanim włożymy buty do pralki musimy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, a mianowicie:

  • usuwamy z butów piasek oraz większy brud
  • wyjmujemy wkładki oraz sznurówki i pierzemy je ręcznie
  • wybieramy program do prania rzeczy delikatnych lub wełny, temperaturę 30 °C oraz możliwie najniższe wirowanie
  • warto użyć specjalny worek do prania butów, dzięki któremu nie będą przemieszczały się luzem po całym bębnie i nie ulegną zniszczeniu. Wykonany
    z poliestrowej siateczki i pianki worek do prania butów zamykany jest na suwak i posiada często piankowe osłonki, które zapobiegają obijaniu się obuwia w pralce
  • buty pierzemy w bardzo małej ilości proszku lub płynu do prania, nigdy nie używamy środków zmiękczających i płynów do płukania.

Pranie butów w pralce wymaga trochę przygotowań, ostrożności przy wybieraniu programu oraz doborze temperatury, jednak trzeba przyznać, że jest skuteczne i przynosi zamierzony efekt, a buty po praniu często wyglądają jak nowe.

Patenty na pranie bielizny, skarpet, rękawiczek i innych niewielkich rzeczy

Nic tak nie denerwuje każdą panią domu, jak zagubione w praniu skarpetki lub zaplątane w inne rzeczy pończochy i bielizna. Wcale nie musi tak być, zwłaszcza gdy znamy doskonały patent, którym jest woreczek do prania bielizny oraz drobnych rzeczy. 

Sprawdzi się on doskonale również przy praniu malutkich dziecięcych skarpetek, rękawiczek czy czapeczek, które w takim woreczku nie tylko nie zmieszają się z pozostałym praniem i bez trudu je odnajdziemy, ale będą także lepiej zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem lub zaciągnięciem.

Woreczki do prania dedykowane są głównie do prania bielizny osobistej, która bardzo często wykonana jest z koronki lub innego delikatnego materiału, bardziej narażonego na zniszczenie niż na przykład 100% bawełna. Takie drobne przedmioty warto prać w woreczkach, by dłużej nam służyły.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz