styl indystrialnyDuże przestrzenie, wysokie sufity, minimalistyczne dekoracje i pofabryczne meble – tak najprościej opisać można zyskujący coraz większą popularność styl industrialny. Gości on zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i we wnętrzach mieszkalnych. Uwielbiają go osoby kochające miejskie życie, pofabryczne przestrzenie, surowość i oryginalność. Jak wprowadzić wielkomiejski szyk do mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego?

Skąd się wzięła moda na wnętrza inspirowane fabryką?

Styl industrialny powstał w Nowym Jorku w połowie XX wieku. Był on odpowiedzią na modę przekształcania dawnych budynków przemysłowych na wnętrza mieszkalne. Pierwsze lofty inspirowane tym stylem urządzane były w nieużywanych fabrykach lub magazynach. Zamieszkiwali je artyści i miłośnicy kreatywnych wielofunkcyjnych rozwiązań. Moda na styl industrialny w Polsce narodziła się w latach 90. XX wieku. Dziś architekci wnętrz we Wrocławiu wnętrza inspirowane stylem industrialnym urządzają w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, a nawet domach jednorodzinnych. Ten design do wnętrza wybierają osoby szukające surowej oryginalności.

Najważniejsze zasady stylu industrialnego

Styl industrialny kocha duże, otwarte przestrzenie i wysokie sufity. Najlepiej wygląda w loftowych wnętrzach, nie oznacza to jednak, że jego elementów nie można wykorzystać na mniejszych przestrzeniach np. w kawalerkach. W nich będzie idealnie komponował się z wielofunkcyjnymi wnętrzami, które jednocześnie są sypialnią, jadalnią i salonem. Chcąc go jednak zaprosić do małych mieszkań, trzeba pamiętać, aby zastosować triki powiększające optycznie wnętrze. Do tych najlepszych zalicza się otwarte aneksy kuchenne, szerokie drzwi, jasne i chłodne barwy połączone z ciemnymi podłogami.

Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, trzeba też pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów. To one dodadzą przestrzeni oryginalności, a nawet ekstrawagancji. Klasycznym wyborem będzie położenie na ścianie czerwonych cegieł, natomiast w nowoczesnej formie stylu industrialnego ściany pokrywa się betonem architektonicznym, nadającym pomieszczeniem surowości. Materiały te połączyć można z drewnem na podłodze, meblami z metalu i szkła – koniecznie utrzymanych w geometrycznych formach. Dodatkiem do nich będzie stylowe oświetlenie, czyli duże designerskie lampy oraz girlandy świetlne w kształcie żarówek.

Paleta kolorystyczna stylu industrialnego

W stylu industrialnym niezwykle ważne są kolory. Design ten opiera się na wyrazistych elementach, które łączą się ze stonowanymi kolorami. Podstawową paletę barw tworzy ciemny błękit, ciemna czerwień, khaki, szarości, czerń i naturalne odcienie drewna. Zastosowanie tych barw pozwala stworzyć surową atmosferę, którą przełamuje się mocnymi akcentami np. w kolorze pomarańczowym, rdzawo czerwonym, ciemnobrązowym, jasnobrązowym. Dodatki pasujące do stylu industrialnego to też te w odcieniu mięty, pudrowego różu, błękitu.

Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu industrialnym?

Idealnym wyborem do mieszkania w stylu industrialnym będą meble z betonu, metalu, szkła i naturalnego drewna. W modzie są też te tapicerowane aksamitem lub szorstką skórą. Najlepiej sięgać po projekty nawiązujące do vintage lub meble z warsztatu np. metalowe szafki i komody, stoły warsztatowe, obrotowe taborety. Jeśli stylowi industrialnemu chce się nadać trochę elegancji, to obok mebli z drugiej ręki wystarczy postawić na te w minimalistycznym designie z wyższej półki. Idealnie sprawdzą się tu mebel Barcelona” Miesa van der Rohe lub krzesło „Wassily” Marcela Breuera, z polskiego podwórka w klimat stylu industrialnego wpisują się projekty marki Iker. Przedstawione propozycje wyróżniają się nie tylko nietuzinkowym designem, ale i komfortem użytkowania.

Dodatki stylu industrialnego

Pofabrycznego charakteru stylowi industrialnemu w głównej mierze nadają dodatki. Ich funkcję pełnią elementy konstrukcyjne i użytkowe. Jeśli w mieszkaniu znajdują się niezabudowane rury, instalacje czy wentylacje warto je wyeksponować i podkreślić. Klimatu wnętrzu dodadzą metalowe lampy, obrazy lub grafiki przedstawiające wielkie metropolie, stare zegary kolejowe, znaki ostrzegawcze. Należy jednak pamiętać, aby nie wprowadzać do wnętrz zbyt dużo bibelotów – styl industrialny bowiem czerpie z minimalizmu.

Materiał przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz