Dom i wnętrze

Trawy ozdobne – jak mieć piękny ogród bez wysiłku

trawy ozdobne
Napisany przez dawkawiedzy

Mają różną wysokość, rozmaite wzory i kolory liści, ciekawe źdźbła tworzące niezwykłe bukiety majestatycznie falujące nad kępami. Nie są wymagające, a systematyczna prawidłowa pielęgnacja sprawia, że wyrastają wyjątkowo okazale. Bardzo dobrze dostosowały się do naszych warunków klimatycznych. Wspaniale aranżują ogrody w różnych stylach. Jakie rośliny mają tyle zalet? Trawy ozdobne! Kto jeszcze zastanawia się nad nasadzeniem tychże, powinien natychmiast udać się do sklepu ogrodniczego i odmienić swój ogród na zawsze.

Stanowisko i rodzaj gleby

Trawy ozdobne nie są zbyt wymagające. Lubią stanowiska słoneczne, choć gatunki z liśćmi kolorowymi, z jasnymi pasami czy plamkami lepiej sadzić tam, gdzie światło jest bardziej rozproszone. Ze względu na ich w większości egzotyczne pochodzenie nie są zbyt odporne na mróz oraz na nadmiar wilgoci – najlepiej czują się na podłożach lekkich, przepuszczalnych, nawet piaszczystych. Jeśli w ogrodzie dominują ciężkie gliniaste gleby, które zatrzymują dużo wody, to wrażliwe gatunki najlepiej sadzić na wypiętrzeniach, które pozwolą na naturalny odpływ nadmiaru wilgoci. Trzeba pamiętać, że woda nagromadzona jesienią stanowi zagrożenie podczas mrozów. Niektóre gatunki w okresie wzrostu przed okresem zimowym wymagają okrywania.

Sadzenie traw ozdobnych

Najlepszym terminem nasadzeń traw jest wiosna. Rośliny posadzone w kwietniu czy w maju mają około pół roku na ukorzenienie się, zaaklimatyzowanie, wzmocnienie. Jednak, gdy ktoś urządza swój ogród w środku lata, czy jesienią też śmiało może sadzić trawy. Tym bardziej, że są one sprzedawane w pojemnikach, więc ich systemy korzeniowe są zazwyczaj dobrze chronione, rozwinięte. Trawy ozdobne zakupione w dobrym punkcie nie powinny przechodzić okresu „odchorowania” charakterystycznego dla słabych, nieukorzenionych sadzonek.


Trawy ozdobne – podstawowe czynności pielęgnacyjne

Najwięcej pracy przy trawach ozdobnych ogrodnicy mają w pierwszych latach po posadzeniu. Starsze, zasiedziałe rośliny świetnie radzą sobie i nie wymagają takiej troski, jak młodsze. Dla prawidłowego rozwoju i bujnego wzrostu należy stosować:

Nawadnianie i ściółkowanie

Większość traw ozdobnych nie potrzebuje dodatkowego nawadniania, szczególnie gdy osiągną wiek dojrzały. Tylko długotrwała susza jest powodem do podlewania traw. Na glebach lekkich warto zastosować ściółkowanie, które zatrzyma wilgoć. Jednak w czasie nadmiernych opadów należy usunąć osłony, gdyż dla traw większym wrogiem jest nadmiar wody niż jej niedobór.

Nawożenie

Młode rośliny warto zasilać nawozami organicznymi – wystarczy ogrodowy kompost. Jeśli takim nie dysponujemy można podsypać nieco nawozów zawierających azot i fosfor. Stare kępy nie potrzebują dokarmiania. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować wyleganie, pokładanie się liści, co szczególnie przy wysokich kępach nie dodaje trawom uroku.

Cięcie

Jeśli jest potrzebne najlepiej wykonywać je wiosną, gdy już nie ma zagrożenia mrozami. Większość gatunków z zasuszonymi kwiatostanami pięknie ozdabia ogrody zimą, więc pozostawianie trawiastych suszek ma wymiar również estetyczny.
Cięcia należy robić ostrożnie, aby nie uszkodzić szykujących się do wzrostu nowych pędów.

Odmładzanie

Dotyczy roślin mocno rozrośniętych, czyli starszych. Zbyt rozrośnięte kępy należy zmniejszać dzieląc je ostrym narzędziem na mniejsze. Pozyskane w ten sposób sadzonki warto posadzić w nowych miejscach lub obdarować nimi przyjaciół. Dzielenie niektórych kęp wymaga siły i większych narzędzi typu szpadel. Zbyt ekspansywne gatunki warto hodować w pojemnikach lub przed posadzeniem zabezpieczyć ich stanowisko foliowymi przegrodami wkopanymi w ziemię.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Trawy ozdobne są w tym względzie wyjątkowe – nie chorują i są odporne na ataki szkodników. Zupełnie nie musimy martwić się o ten aspekt pielęgnacyjny.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz