Dom i wnętrze

Pielęgnacja kostki brukowej – porady

kostka brukowa
Napisany przez dawkawiedzy

Kostka brukowa to powszechnie znany materiał, stanowiący nawierzchnię na chodnikach, ścieżkach czy podjazdach. Do głównych zalet stosowania zalicza się tu przede wszystkim sporą trwałość i bardzo estetyczny wygląd. Nie można jednak pominąć konieczności systematycznej pielęgnacji i odpowiedniej dbałości o materiał, który dość szybko wchłania wilgoć powodującą zabrudzenia. Jak powinno wyglądać czyszczenie kostki brukowej? Co robić, by dobrze się prezentowała?

Kostka brukowa a tłuste plamy

Jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń, zdecydowanie największy problem stanowią rozmaite plamy z tłuszczu, czyli np. oleju spożywczego lub silnikowego. Czyszczenie kostki brukowej w takim wypadku bywa kłopotliwe – nie wystarcza tu przecież sama woda. Na dodatek tłuszcz ma to do siebie, że w szybkim tempie wchłania się w podłoże. W efekcie pozbycie się tego rodzaju plam stanowi nie lada wyzwanie.

Na pewno czyszczenie kostki brukowej z tłuszczu należy rozpocząć możliwie najszybciej, by całość nie wniknęła w głąb materiału. Dobrym rozwiązaniem może być również zasypanie plamy czymś, co wchłonie olej – czyli np. odpowiednią ilością piasku. Następnie do usunięcia nieestetycznych śladów należy wykorzystać środek czyszczący, np. płyn do mycia naczyń czy preparat odplamiający. Całość trzeba także spłukać ciepłą wodę o dużym ciśnieniu.

Jeśli metoda ta okaże się niewystarczająca, należy spróbować użyć czegoś mocniejszego. Czyszczenie kostki brukowej z oleju może udać się przy zastosowaniu produktów, które służą do pozbywania się brudu i tłuszczu. Przykładem są tu środki w sprayu do mycia np. łańcuchów rozmaitych pojazdów, a także profesjonalne, chemiczne preparaty w płynie do szorowania kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej – inne metody

Zabrudzenia smarem czy olejem to nie wszystko. Na kostce brukowej mogą powstać innego rodzaju plamy, m.in. z farby, trawy, cementu. W przypadku zanieczyszczeń powstałych np. w czasie remontu, wszelkie ślady warto usuwać sprężonym powietrzem lub silnym strumieniem wody wraz z dodatkiem piasku. Sposobem na eliminację takich szkód jest również szlifowanie tarczą.

Poza wspomnianymi wcześniej profesjonalnymi środkami do czyszczenia kostki brukowej, dobrze sprawdzają się do tego celu także różnorodne myjki ciśnieniowe. Umożliwiają one pozbycie się nie tylko ziemi, kurzu, piachu, wapna czy trawy, ale również zabrudzeń i mchu ze szczelin między poszczególnymi elementami nawierzchni.

Jak dbać o kostkę brukową?

Systematyczne mycie nawierzchni i regularne dbanie o jej czystość to nie wszystko. Bardzo ważna jest również impregnacja kostki brukowej. Dzięki warstwie ochronnej stanie się ona właściwie zabezpieczona przed różnorodnymi plamami i nieestetycznymi przebarwieniami. Wystarczy zakupić odpowiedni produkt przeznaczony do impregnacji, który sprawi, że kostka brukowa nie będzie tak bardzo wchłaniać rozmaitych substancji i ulegać zabrudzeniom. Poza tym impregnacja to również dobre wzmocnienie, podbicie koloru i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Przede wszystkim chodzi tu o mróz, który może wywołać pękanie materiału nawierzchniowego.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz