Zdrowie i uroda

Yerba mate: co należy o niej wiedzieć?

yerba mate
Napisany przez dawkawiedzy

Kawa coraz częściej jest odstawiana na rzecz właśnie yerba mate, której popularność nieustannie rośnie. Nic dziwnego, ponieważ oprócz właściwości pobudzających, posiada ona szereg innych zalet, w tym również zdrowotnych.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to po prostu napar, który wytwarza się z liści, młodych pędów lub gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. W szczególności cieszy się na dużym uznaniem w Ameryce Południowej, jednakże również w Polsce sięga się po nią coraz częściej. Wiele osób – zamiast kawy – pije właśnie yerba mate.

Właściwości yerba mate

Nie da się ukryć, że yerba mate posiada szereg właściwości zdrowotnych. Wszystko to za sprawą substancji, które zawiera, to jest między innymi witaminy A, C oraz E, a także witamin z grupy B, polifenoli i saponiny. Doskonale działa ona na organizm pobudzająco, bowiem ostrokrzew paragwajski jest bogaty w kofeinę.

Yerba mate jest stosowana w leczeniu wielu chorób, na przykład Parkinsona oraz Alzheimera, a oprócz tego pozwala na obniżenie złego cholesterolu, wspomaga trawienie oraz reguluje przemianę materii. Warto również wspomnieć, że ma ona właściwości antyoksydacyjne, działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwmiażdżycowo. Co więcej, jest polecana alergikom i tym, którzy zmagają się z artretyzmem, schorzeniami układu oddechowego i tym podobne.

Jak parzyć yerba mate?

Yerba mate należy przyrządzić zgodnie z określonym sposobem, jeśli chcemy zasmakować jej pełnego smaku. Należy to zrobić w naczyniu wykonanym z tykwy, bądź też ceramicznym lub drewnianym. Często stosuje się do tego również specjalną rurkę z sitkiem o nazwie bombilla. Liście zalewa się gorącą wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Dla podkreślenia jej smaku istnieje możliwość dodania do niej cytryny, bądź soku owocowego. Co ważne, yerba mate może być zaparzana kilkukrotnie. Susz można zalewać nawet do 7 razy.

Kofeina w yerba mate uwalnia się stopniowo, dlatego największe jej stężenie można zyskać dopiero po parzeniu jej przez 45 minut. Zwykle jednak napar parzy się przez kilka minut, jeśli ma być słabszy.

Wskazania do picia yerba mate

Yerba mate z całą pewnością powinna być pita przez osoby, które pracują umysłowo, na przykład przez nauczycieli, adwokatów, księgowych, pracowników biurowych i tym podobne. Jest to spowodowane tym, że napar doskonale poprawia zdolności psychofizyczne i stymuluje umysł. Pobudza on tak samo, jak kawa, jednakże nie posiada żadnych skutków ubocznych.

Po yerba mate sięgają często również studenci, szczególnie ci, którzy jednocześnie uczą się i pracują. Pozwala im to pobudzić się i zachować trzeźwość umysłu, a także zlikwidować zmęczenie zarówno fizyczne, jak też i psychiczne.

Przeciwwskazania do picia yerba mate

Yerba mate jest przeznaczona właściwie dla każdego, jednak posiada również pewne przeciwwskazania. Do grupy osób, które nie powinny jej parzyć należą przede wszystkim dzieci, a także kobiety w ciąży, bądź karmiące piersią. W przypadku drugim jednak można pokusić się o niewielkie jej ilości.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

  • własnie zaczęłam rzygodę z yerba. póki co silniejsze jest uzaleznienie od kawy, ale ograniczyłam ją do 2 dziennie (z 4 ). moze stopniowo całkowicie zastąpie ją yerbą

Zostaw komentarz