Hobby i podróże

Zabawki, które wspierają rozwój dziecka

zabawki dla dzieci
Napisany przez dawkawiedzy

Zabawa stanowi niezwykle ważny element życia i rozwoju dziecka. Jest ona nie tylko sposobem na wypełnienie wolnego czasu, ale również doskonałym źródłem bodźców poznawczych. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się otaczającego je świata poprzez zabawę, warto wybierać zabawki naukowe dopasowane do wieku, etapu rozwoju oraz umiejętności malucha. 

Zabawki naukowe dla dzieci do 3-go roku życia

Dla dzieci w tym wieku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju puzzle i układanki, które wymagają od malucha myślenia kreatywnego. Łączenie ze sobą odpowiednich kolorów czy kształtów rozwija w dziecku umiejętność analizy wzrokowej, a także ćwiczy koncentrację malucha.

Trzylatka uwielbiają bawić się klockami. Zabawa ta ma dobroczynny wpływ na rozwijanie umiejętności przestrzennego myślenia oraz kreatywność, a także uczy dziecko cierpliwości. 

Kolejna grupa zabawek to tzw. zabawki motoryczne, które polecane są dzieciom już od wieku niemowlęcego. Są one świetnym wsparciem w rozwoju umiejętności manualnych dziecka oraz małej motoryki, ale również wspomagają myślenie kreatywne oraz przestrzenne. Zabawki motoryczne mają formę  trójwymiarowych labiryntów czy pudełek z otworami w różnych kształtach, do których maluch musi dopasować odpowiedni przedmiot.

 

Zabawki naukowe dla dzieci do 6-go roku życia

Starsze dzieci mają już bardziej wymagające oczekiwania, jeśli chodzi o zabawki. Chętniej rozwiązują różnego rodzaju rebusy słowne i liczbowe czy angażują się w gry planszowe. Te mogą być świetnym sposobem na rozwijanie w dziecku umiejętności logicznego myślenia, analizowania i wnioskowania, a także doskonale uczą współzawodnictwa. 

Z kolei piasek kinetyczny to gwarancja udanej zabawy rozwijającej dodatkowo zdolności manualne oraz myślenie przestrzenne. Piasek pozwala na konstruowanie stosunkowo trwałych budowli dzięki swym właściwościom zapewniającym odpowiednią konsystencję oraz łatwość formowania. Ponadto piasek ten nie wysycha ani nie brudzi rąk.

Dla dzieci w wieku 5-6 lat atrakcją będą zabawki językowe, które pozwalają na przyjemną naukę języka obcego w formie zabawy. Mogą to być różnego rodzaju gry dźwiękowe, logiczne czy manualne umożliwiające zabawę samodzielną lub w grupie. 

 

Zabawki edukacyjne dla dzieci do 12 roku życia

Dzieci w tym wieku mają już dobrze rozwinięte zdolności manualne oraz umiejętności myślenia kreatywnego. Polecane dla nich zabawki naukowe to różnego rodzaju roboty czy maszyny hydrauliczne, które pozwalają dzieciom poznać podstawowe prawa fizyki i mechaniki.

12-latki uwielbiają również wszelkiego rodzaju planszówki. Obecnie dużą popularnością cieszą się takie gry jak Czacha Dymi, Dixit czy Czółko, które doskonale rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz kreatywność, a przy tym są idealnym rozwiązaniem na rodzinne popołudnie.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz