Technologie

Zakaz mentoli wszedł w życie. Jakie są zamienniki papierosów mentolowych?

Napisany przez dawkawiedzy

Wycofanie papierosów mentolowych to przepis, który funkcjonuje od blisko trzech miesięcy jednak wciąż wielu palaczy nie wie o dostępnej alternatywie. Jakie są zamienniki aromatyzowanych wyrobów tytoniowych?

 

Papierosy klikane, czyli te z aromatyzowaną kapsułką umieszczoną w papierosowym filtrze, papierosy mentolowe, aromatyzujące płyny do papierosów, tytoń aromatyzowany do samodzielnej produkcji papierosów – wszystkie te wyroby, objęte zakazem sprzedaży, zniknęły ze sklepów i punktów sprzedaży 20 maja 2020 roku.

Istnieją jednak zamienniki papierosów mentolowych i klikanych. Ze względu na wprowadzony w 2017 roku zakaz informowania o sprzedaży wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży, wielu sprzedawców ma jednak problem z dotarciem z tą informacją do klientów.

Zakaz mentoli. Skąd wziął się przepis o wycofaniu aromatyzowanych wyrobów tytoniowych?

Wycofanie papierosów mentolowych to skutek przyjęcia przez Parlament Europejski tak zwanej dyrektywy tytoniowej. Zakłada ona zakaz sprzedaży „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia” przy czym aromatem charakterystycznym określa się wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków takich jak np. zapach lub smak ziół, przypraw, słodyczy, owoców czy właśnie mentolu.

W opinii unijnych parlamentarzystów, aromat dodawany do wyrobów tytoniowych maskuje i poprawia rzeczywisty smak tytoniu przez co młodym osobom łatwiej sięgnąć po papierosy, a nałogowym palaczom – porzucić nałóg.

Zakaz mentoli to duża zmiana dla wielu palaczy. Tylko w Polsce przede wejściem w życie zakazu 20 maja 2020 roku ok. 42 proc. deklarowało sięganie po aromatyzowane wyroby tytoniowe. To ok. 3-4 miliony osób z 9 milionów wszystkich palaczy w naszym kraju.

Wycofanie papierosów mentolowych i klikanych. Jaka pozostała alternatywa dla palaczy?

W 2017 roku wszedł w życie przepis mówiący o zakazie informowania o sprzedaży wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży. To sprawia, że sprzedawcy mają problem z dotarciem z tą informacją do klientów, przez co wielu palaczy nie wie o zamiennikach i alternatywnych rozwiązaniach. Tymczasem ze sklepów nie zniknęły papierosy elektroniczne ani podgrzewcze tytoniu. Pozostały również cygara i cygaretki mentolowe.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz