Dom i wnętrze

10 ciekawych pomysłów na zabawy urodzinowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

zabawy urodzinowe
Napisany przez dawkawiedzy

Każde dziecko, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, z niecierpliwością wyczekuje daty swoich urodzin. Nic dziwnego, z tym dniem wiążą się przecież wspaniałe prezenty, pyszny tort i super przyjęcie urodzinowe. Rodzice stają na głowie, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. Na solenizanta czeka mnóstwo atrakcji, ale warto pomyśleć także o jego gościach, którzy również czekają na miłą niespodziankę w formie wspaniałej zabawy.

 

Zobacz, jakie zabawy urodzinowe zainteresują dzieci w wieku przedszkolnym.

 

 • Pokaz mody na wesoło

Atrakcja w formie pokazu mody zachwyci nie tylko małe dziewczynki ale również chłopców. Oczywiście nie może to być zwyczajny pokaz mody ale zwariowany i wyjątkowy. Jak go zorganizować? Na początek potrzebny będzie wybieg w postaci oddzielonego szarfami, sznurkami lub krzesełkami miejsca wzdłuż pomieszczenia w którym urządzamy urodziny. W pokazie mody mogą wziąć udział wszystkie dzieci które uwielbiają się przebierać i dobrze bawić.

Z wypożyczalni kostiumów wypożycz kilka zabawnych przebrań i rekwizytów jak maski, peruki czy doczepiane brody i wąsy. Część potrzebnych rekwizytów znajdziesz na pewno w swojej szafie: krawaty, muszki, długie rękawiczki, kapelusze, zabawne czapki, okulary słoneczne, śmieszne ubrania.

Wszystkie dzieci zasiadają na krzesełkach po bokach naszego wybiegu i czekają aż zostaną wywołane przez prowadzącego pokaz. Gdy usłyszą swoje imię muszą bardzo szybko znaleźć się w pokoju, który będzie służył za przebieralnię. Dziecko ma tylko 2 minuty na przebranie się w dowolną stylizację. Ma być kolorowo i zabawnie. Gdy już przejdzie metamorfozę przechodzi po wybiegu gdzie zostaje nagrodzony wielkimi brawami. Każde z dzieci może się przebrać i zrobić show na wybiegu. Oczywiście wygrywa osoba, której przebranie otrzyma największe brawa i najbardziej rozbawi publiczność.

 

 

 • Zawody sportowe

Dzieci uwielbiają ruch i sportową rywalizację, dlatego doskonałym pomysłem na urodzinową zabawę będzie przygotowanie zawodów w dwóch grupach. Dobór konkurencji może być dowolny:

 • bieg z jajkiem umieszczonym na łyżce – dziecko trzyma w ręku łyżkę z jajkiem, biegnie ostrożnie, by jajko się nie zbiło. Aby uniknąć niepotrzebnego sprzątania, proponuję przygotowanie jajek na twardo.
 • ubieranie spodenek – dziecko ubiera krótkie spodenki w rozmiarze XXL i biegnie w nich do wyznaczonego miejsca i z powrotem, następnie szybko je ściąga i przekazuje kolejnej osobie. Spadające, za duże spodenki wywołują zawsze sporo śmiechu.
 • bieg z workiem – do dużego worka włóż po 4 piłki, zadaniem pierwszego zawodnika jest bieg z workiem do wyznaczonego miejsca, gdzie zostawia piłki i zabiera pusty worek, który przekazuje kolejnej osobie. Jej zadaniem jest bieg z pustym workiem do wyznaczonego miejsca, gdzie pakuje piłki i wraca z nimi do kolejnego zawodnika, który powtarza czynność pierwszej osoby.

Zwycięska drużyna otrzymuje dyplom, medale lub puchar.

 

 • Kącik piękności

Dziewczynki w wieku 4-6 lat na pewno będą zachwycone, jeśli zorganizujesz im urodzinowy kącik piękności. Malowanie paznokci, czesanie wspaniałych fryzur i urodzinowy makijaż to marzenie każdej młodej damy. Pamiętaj tylko, by kosmetyki były dedykowane dzieciom. Zestaw ze szminką i różem do policzków w zupełności wystarczy.

W urodzinowy kąciku piękności powinny znaleźć się również przeróżne ozdoby do włosów, korony, dziecięce pierścionki, bransoletki czy naszyjniki. Wszystko, co uwielbiają małe księżniczki.

 

 • Piniata

Nie ma urodzin bez piniaty, a w niej przepysznych łakoci. Piniata powinna wkomponować się w tematykę urodzin. Może być w kształcie jednorożca, samochodu, różdżki dobrej wróżki a nawet szalonego minionka. Wybierz wzór, który zaskoczy twoje dziecko i wywoła uśmiech na jego twarzy.

W rozbijaniu piniaty udział biorą wszyscy uczestnicy przyjęcia. Dzieci ustawiają się w kolejce i każdy, zaczynając od solenizanta uderza jeden raz
w piniatę. Cukierki z piniaty dzielimy między wszystkie dzieci.

 

 • Wspólne robienie laurek dla solenizanta.

Doskonałą zabawą podczas przyjęcia urodzinowego będzie przygotowanie laurek dla solenizanta. Przygotuj dzieciom kolorowy papier, nożyczki, kredki, mazaki, naklejki, brokaty itp. Każde dziecko, według własnego pomysłu przygotowuje kartkę dla solenizanta. Oczywiście solenizant będzie musiał wykupić wszystkie kartki za garść cukierków.

 1. Zabawa z balonami.

Kolorowe balony powinny znaleźć się na każdej urodzinowej zabawie. Można je wykorzystać w wielu ciekawych zabawach tanecznych i nie tylko.

 • taniec w parach z balonem umieszczonym między czołami dzieci
 • dzieci ustawiamy po przeciwnych stronach pokoju, a na środku ustalamy linię graniczną. Na sygnał dzieci uderzają w balony, tak by znalazły się na drugiej stronie boiska. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu zabawy będzie miała mniej balonów na swojej połowie
 • potrzebujesz dwa kolory balonów czerwone i niebieskie, dzieci podrzucają balony w górę a na sygnał „czerwony” muszą szybko złapać czerwony balon, na sygnał „niebieski” dzieci szukają niebieskich balonów. Balonów powinno być więcej niż bawiących się dzieci.

 

 • Przechodzenie pod przeszkodą

Do tej zabawy potrzebna jest pomoc dwóch osób dorosłych, które będą trzymały poprzeczkę. Poprzeczką może być dobrze naciągnięty sznurek lub długa tyczka. W rytm muzyki dzieci przechodzą kolejno pod przeszkoda, tak by jej nie dotknąć. Z każdą kolejną piosnką jest trudniej, bo przeszkoda znajduje coraz bliżej podłogi.

 

 • Szukanie skarbów

Każdy uczestnik urodzinowego przyjęcia na pewno ucieszy się, gdy zaproponujesz mu zabawę w poszukiwacza skarbów. Przygotuj mapę skarbów
i kilka wskazówek. Mogą nimi być na przykład ilustracje miejsc, w których znajdują się kolejne wskazówki, zagadki, proste działania matematyczne, które określą ilość kroków do przejścia w danym kierunku lub rebus. Pamiętaj, że na końcu poszukiwań powinien znajdować się skarb, na przykład w postaci czekoladowych, złotych dukatów.

 

 • Samodzielne robienie czekoladowych lizaków

Ciekawym pomysłem będzie również zaproszenie przedszkolaków do kuchni, by sami mogli przygotować jakiś pyszny deser. Mogą to być na przykład kruche ciasteczka w zabawnych kształtach lub przepyszne czekoladowe lizaki. Zrobienie takiej słodkiej przekąski jest bardzo proste. Potrzebujemy:

 • czekoladę w kaletkach lub w tabliczkach
 • foremki do wykonania lizaków lub mate silikonową
 • patyczki do lizaków
 • kolorowe posypki do dekoracji.

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej a następnie wlewamy do przygotowanej foremki i wkładamy patyczki. Jeśli nie mamy foremki wylewamy odrobinę na matę silikonową formując kształt lizaka, gdy czekolada zacznie zastygać, wlewamy kolejną warstwę i wkładamy patyczek. Gdy lizaki będą zastygać możemy posypać je kolorowymi posypkami, tak by wyglądały jeszcze apetyczniej.

 

 • Kwiatek z łakociami

Namaluj na dużym kawałku brystolu kwiatka o wielu równych płatkach,
a następnie każdy płatek, łodygę, listek oraz środek kwiatka przedziel na połowę i w każde pole wpisz cyfrę od 1 do 6, czyli na każdym płatku i listku będą znajdowały się dwie cyfry.

Na każdym narysowanym elemencie kwiatka rozłóż cukierki, czekoladki lub inne smakołyki, tak by było wiadomo do którego pola należą.

Następnie dziecko dwa razy rzuca kostką, szuka czy na jakimś elemencie narysowanego kwiatka znajduje się kombinacja tych dwóch cyfr, jeśli tak, słodycz znajdujący się na tym polu jest jego.

Artykuł przygotowany we współpracy z Supermamy.limango.pl – blog dla mam

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz