Dom i wnętrze

Ekspresy do kawy – rodzaje i zastosowanie

ekspres do kawy
Napisany przez dawkawiedzy

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki dobrej kawy. O poranku mało kto jednak ma czas na pójście do ulubionej kawiarni. Dlatego też, w takiej sytuacji najlepiej sprawdza się ekspres do kawy, który coraz częściej gości w naszych domach. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób możemy uzyskać bardzo dobrze zaparzoną kawę o subtelnym aromacie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów, jednak wraz z ich pojawianiem, rodzą się pytania, który z nich jest najlepszy i najdokładniej zaspokoi nasze potrzeby. Spośród wszystkich ekspresów, możemy wyróżnić ekspres przelewowy, ciśnieniowy oraz ciśnieniowo – przelewowy. Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale również sposobem zaparzania kawy oraz sposobem ich czyszczenia.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres do kawy to nic innego jak urządzenie służące do parzenia tego cenionego na całym świecie czarnego napoju. Brzmi banalnie, ale jest to jedynie prosta definicja. W rzeczywistości istnieje wiele kryteriów, dzięki którym możemy wyodrębnić 3 podstawowe rodzaje omawianych urządzeń, do których należą ekspres przelewowy, ciśnieniowy oraz ciśnieniowo – przelewowy.

EKSPRES PRZELEWOWY

Ekspresy przelewowe charakteryzują się prostą budową oraz niewielkimi wymiarami. Składają się one z:

  • dzbanka, zbudowanego z żaroodpornego szkła, bądź ze stali. Dzięki umieszczonej na nim skali umożliwiają zaparzenie kawy na dokładnie określoną ilość filiżanek. Dzbanki te pełnią również rolę termosu, który sprzyja zachowaniu ciepła kawy przez kilka godzin (nawet do 4 godzin).
  • filtrów, które można podzielić na jednorazowe i stałe. Jednorazowe filtry wyrzucane są po każdym przyrządzeniu kawy. Zwykle występują w dwóch rozmiarach, w których „2” oznacza, że filtr przeznaczony jest do małych ekspresów, a „4” – do dużych. Jeśli jednak niewygodne jest dla Ciebie dokupowanie ich co jakiś czas, możesz zaopatrzyć się w filtry stałe, które przybierają postać siatki zbudowanej z plastiku. Filtrów tych nie musisz wymieniać, jednak nie zapominaj o ich  dokładnym myciu po każdym zaparzeniu kawy.
  • płyty grzewczej utrzymującej temperaturę kawy. To właśnie na niej umieszcza się dzbanek z kawą w celu zachowania jej ciepła.

Dzięki prostej budowie, obsługa tych ekspresów jest stosunkowo łatwa. Zaparzanie kawy rozpocznij od umieszczenia papierowego filtra wraz ze mieloną kawą w specjalnym zbiorniku. Następnie wlej wodę do pojemnika, która po włączeniu ekspresu, pobrana zostanie do komory grzewczej, gdzie z kolei doprowadzana jest do wrzenia. Po tej czynności następuje właściwy proces parzenia kawy. Woda za pomocą specjalnej rurki przelewana jest przez wcześniej umieszczony filtr, do dzbanka. Kawa z ekspresu przelewowego przypomina w swoim smaku tradycyjną kazalewaną wrzątkiem.

 

EKSPRES CIŚNIENIOWY

Zasada działania ekspresu ciśnieniowego jest zupełnie inna niż przelewowego. Proces parzenia kawy jest bardziej kontrolowany i polega na tłoczeniu wody pod ciśnieniem przez kawę. Taki sposób przyrządzania naparu zapewnia wydobycie najbardziej wartościowych substancji, do których należą m. in. cukry, tłuszcze oraz proteiny. W fusach natomiast pozostaje to, co niekoniecznie jest zdrowe dla organizmu ludzkiego, czyli związki podrażniające żołądek i gorzkie aromaty. Kawa nalewana jest bezpośrednio do filiżanek, bądź specjalnego naczynia, a nie do dzbanka jak to było w przypadku ekspresów przelewowych. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w tackę, zwaną kratką ściekową, która zapobiega rozlewaniu się kawy.

Ekspresy ciśnieniowe można dodatkowo podzielić na:

  • ręczne (kolbowe) – używając tego ekspresu musisz samodzielnie zmielić ziarna i wsypać je do kolby z sitkiem, którą następnie trzeba przymocować do urządzenia. Większość modeli posiada specjalną dyszę, służącą do spieniania mleka za pomocą pary. Zwykle z ekspresu kolbowego przyrządza się od jednej do dwóch filiżanek espresso jednocześnie.
  • automatyczne – posiadają już wbudowane młynki co znacznie ułatwia i przyspiesza przyrządzanie naparu. Niektóre z nich dają nawet możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy. Ekspresy automatyczne wyposażone są także w specjalne filtry zwiększające jakość zaparzonego naparu poprzez usuwanie z wody składników wpływających negatywnie na smak kawy. Dzięki dwóm bojlerom umożliwiają zaparzenie kawy do dwóch filiżanek w tym samym czasie. Cała praca polega na wsypaniu kawy do specjalnego pojemnika oraz wybraniu odpowiedniego programu. Ekspresy automatyczne występują w wersji do zabudowy oraz wolnostojącej.

 

Wśród ekspresów automatycznych można wyróżnić dodatkowo takie, do których wkłada się kapsułki, bądź saszetki. Ciśnieniowy ekspres kapsułkowy jak sama nazwa wskazuje wymaga stosowania specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą. Kapsułki pakowane są próżniowo dzięki czemu utrzymana zostaje świeżość oraz aromatyczność kawy. Ekspres na saszetki, inaczej zwany ekspresem na pady, różni się jedynie tym, że posiada oddzielną komorę przeznaczoną na saszeteki. Pady to nic innego jak sprasowana kawa zamknięta w dwuwarstwowej bibułce o średnicy 55 lub 45 mm. Swoim wyglądem przypominają torebkę herbaty. Jedna saszetka zawiera 7 lub 14 g kawy i starcza dokładnie na jedną filiżankę  naparu.

 

EKSPRES CIŚNIENIOWO – PRZELEWOWY

Ekspres, który łączy w sobie cechy ekspresów przelewowych i ciśnieniowych, zwany jest inaczej ekspresem kombinowanym. Umożliwia przyrządzenie kawy w większej ilości za pomocą systemu przelewowego, używając jednocześnie kolby z systemu ciśnieniowego. Do zaparzenia nadaje się zarówno kawa mielona jak i ta w saszetkach. Ekspresy te, dodatkowo wyposażone są w specjalny system, dzięki któremu można przygotować perfekcyjne, spienione mleko. Polecane są głównie osobom lubiącym połączenie kawy filtrowanej z espresso. Ekspresy te są dość często używane w biurach i hotelach, gdyż stanowią idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdy na filiżankę kawy ma ochotę większa ilość osób. Pozwalają one bowiem na przygotowanie całego dzbanka naparu w kilka minut.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz