Kuchnia

Sztuczne konserwanty w żywności – jak ich unikać?

konserwanty w żywności
Napisany przez dawkawiedzy

Paliwem dla każdego żywego organizmu jest pokarm, który dostarcza optymalną dawkę minerałów, witamin, pierwiastków oraz dobroczynnych składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i organów wewnętrznych organizmów żywych. Natura tak ukształtowała nasze ciało, że ze spożywanych produktów czerpane są wszystkie konieczne do życia i zdrowia mikroelementy, zaspokajające zapotrzebowanie na te składniki pokarmowe. Dzięki nim, każdy organizm zdrowo funkcjonuje, rozwija się, regeneruje drobne ubytki, a także zyskuje energię potrzebną do życia i wykonywania różnorodnych czynności.

Żywność świeża i konserwowana

By żywność była naprawdę zdrowa i zawierała wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, powinna być czysta ekologicznie, czyli musi powstawać z materiału bytującego na nieskażonym terenie. Dotyczy to głównie roślin, ale również zwierząt z których pozyskuje się jaja, nabiał i mięso. Jest to bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczenie środowiska postępuje w zastraszającym tempie, a co za tym idzie – żywności wolnej od skażenia biologicznego i chemicznego jest coraz mniej.

Niestety, nie każdy produkt spożywczy może być sprzedawany świeży, bez dodatków konserwantów czy poprawiaczy smaku. Związane to jest z ogromnym zapotrzebowaniem na żywność częściowo przetworzoną, ułatwiającą jej przygotowanie w dużo krótszym czasie. Najczęściej są to podgotowane produkty typu pierogi lub gotowe dania, zamknięte w puszkach, słoikach czy na specjalnych, zafoliowanych tackach, gotowych do odgrzania w mikrofalówce. Wszystkie te produkty, by ich termin przydatności znacznie się wydłużył, są potraktowane konserwantami, co z jednej strony jest wygodną formą przy kupowaniu „na zapas”, z drugiej z kolei, stanowi zagrożenie dla układu pokarmowego oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Mowa tu o związkach chemicznych, oznaczanych literą E z podaną liczbą, określającą konkretny konserwant.

Konserwanty – konieczność czy zmora XXI wieku

Konserwanty obecne są prawie w każdym produkcie z określoną datą ważności. Zabezpieczane są nimi produkty spożywcze, dania gotowe do spożycia po krótkotrwałej obróbce cieplnej, napoje słodzone i wiele innych produktów.
Wydawać by się mogło, że jedynie produkty surowe takie jak warzywa czy owoce są wolne od konserwantów, ponieważ nie podlegają przetworzeniu – lecz to w większości wypadków założenie błędne. Produkty te, kupowane w sklepach bądź hurtowniach zazwyczaj nie są wcześniej produkowane w czystym ekologicznie środowisku, a mianowicie – na wczesnym etapie wzrostu w większości wypadków zabezpieczane są chemicznymi środkami ochrony roślin, stanowiącymi barierę przed chorobami i szkodnikami. Pomimo restrykcyjnych norm zdrowotnych, wszechobecne środki chemiczne którymi pryskane są rośliny nie pozostają obojętne na nasze zdrowie; najwyraźniejszym przykładem jest coraz częściej występująca alergia pokarmowa u małych dzieci, jak również u dorosłych. Należy więc pamiętać, aby każde warzywo czy owoc dokładnie myć pod bieżącą wodą.

Jak uniknąć szkodliwych konserwantów?

Jest to bardzo trudne pytanie i odpowiedź na nie nie będzie łatwa, ponieważ obszary z ekologicznymi uprawami również muszą się znajdować na terenie wolnym od fabryk, kopalń czy zakładów przemysłowych, produkujących odpady poprodukcyjne. Takich terenów jest niewiele, a co najgorsze będzie ich coraz mniej z uwagi na wzrost postępu technicznego. Z tego względu, by wyżywić powiększającą się populację ludzi, żywność musi być konserwowana, lecz niekoniecznie chemicznymi, szkodliwymi środkami – równie dobrym konserwantem jest sól, cukier, czy tłuszcz zwierzęcy – mięso z ekologicznych upraw przyrządzone do spożycia, zalane roztopionym tłuszczem i szczelnie zamknięte bez dostępu powietrza w sterylnym naczyniu, będzie znakomitą i wartościową konserwą, którą w chłodnym miejscu można przechować przez dłuższy czas.
Innym naturalnym konserwantem jest ocet – produkt powstały w procesie fermentacji octowej alkoholu – może być na bazie spirytusu bądź owoców, Ocet służy do produkcji pikli, a także doprawiania wielu potraw roślinnych, w rozsądnych dawkach poprawia trawienie i dodaje smaku daniom. To samo dotyczy ziół, które można z powodzeniem uprawiać w doniczkach – tak produkowane zioła ekologiczne z pewnością podniosą wartość odżywczą każdego dania.

Żywność ekologiczna ze sprawdzonych miejsc

Oczywiście nie każdy produkt można konserwować za pomocą naturalnych środków – starajmy się więc, kupując przetworzoną żywność, by na etykietkach tych „niezdrowych” literek E było jak najmniej, lub wybierajmy produkty całkowicie wolne od sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaków. Zdrowa żywność jest również do zakupienia w gospodarstwach wiejskich, posiadających certyfikaty żywności ekologicznej, niezawierającej szkodliwych chemicznych konserwantów, bądź też można zakupić produkty ekologiczne online. Tak przemyślany zakup na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz