Technologie

Beton dekoracyjny – hit czy kit?

Napisany przez dawkawiedzy

Mieszanka spoiwa, wypełniacza i wody zwana współcześnie betonem używana była już w starożytnej Asyrii oraz na terenie Imperium Rzymskiego. Przez tysiąclecia beton był i wciąż pozostaje doskonałym materiałem konstrukcyjnym. Obecnie coraz częściej docenia się jego walory estetyczne – architektoniczny beton Kraków wszedł na salony i wszystko wskazuje na to, że już na zawsze w nich pozostanie.

Beton dekoracyjny a konstrukcyjny

Podstawą mieszkanki betonowej są: spoiwo, czyli cement oraz kruszywo – piasek o różnej wielkości ziaren, żwir, keramzyt. Oba składniki w odmierzonych proporcjach łączy się za pomocą wody – ilość wody zależy od tego, jaką konsystencję betonu zamierzamy uzyskać. Przed wynalezieniem cementu portlandzkiego używano spoiw na bazie popiołów wulkanicznych (rzymska pucolana) lub pozyskanych z kotłów do spalania. 

Beton strukturalny zawiera często dodatki pochodzenia naturalnego, które wpływają na jego fakturę, barwę, smugowanie.

Czy istnieje wyraźny podział na beton konstrukcyjny i dekoracyjny? Generalnie każdy beton konstrukcyjny może być również dekoracyjnym – o gustach się nie dyskutuje. Jednak ze względu na parametry wytrzymałościowe nie każdy beton dekoracyjny można wykorzystać do tworzenia konstrukcji budynków.

Dekoracyjny beton Kraków – gdzie można go zastosować?

Beton architektoniczny jako element aranżacji wnętrz jest wyjątkowy ze względu na swoją niepowtarzalność. Betonowe ściany, podłogi czy ozdoby sprawiają wrażenie surowych, zimnych, ascetycznych. Prostota betonu dekoracyjnego doskonale wpisuje się w styl industrialny – materiał jest podstawą aranżacji mieszkań loftowych. Bardzo dobrze betonowe elementy wystroju wyglądają w minimalistycznych wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich oraz klasycznych, gdzie beton w połączeniu z drewnem i metalem wnosi nową jakość estetyczną.

Beton dekoracyjny spotyka się często w domach lub mieszkaniach na wskroś nowoczesnych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Betonem ozdabiane są salony, kuchnie i łazienki. Materiałem pokrywa się  całe powierzchnie ścian czy podłóg, ale można także robić to miejscami w formie pasów pionowych czy poziomych, pojedynczych ścianek. Niesztampową ozdobą wnętrz są betonowe stoły, półki, schody, lampy, donice, blaty kuchenne, parapety.

Dekoracyjny beton w mieszkaniu – zalety i wady 

Beton architektoniczny to materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z niego płyty zastosowane do aranżacji kuchni czy salonu są bardzo dobrą izolacją akustyczną. Betonowe ściany w kuchni czy łazience charakteryzuje wysoka odporność na wysokie temperatury oraz działanie wody. 

Dla niektórych szara, surowa barwa betonu może wydawać się jego wadą. Pomijając fakt, że szarość we wszystkich odcieniach uznawana jest za barwę szlachetną zawsze przecież można użyć betonu kolorowego. Zastosowanie różnych dodatków daje możliwość uzyskiwania dowolnych kolorów, odcieni i faktur – od betonowej ściany nie musi więc wiać nudą szarości.

Za wady betonu można uznać:

  • dużą wagę – ma to znaczenie głównie przy zastosowaniu płyt montowanych na ścianach czy stropach, które znacznie obciążają konstrukcję,
  • konieczność zabezpieczenia przed przebarwieniami i zabrudzeniami – stosowanie impregnatów ma znaczenie głównie w kuchniach lub innych miejscach narażonych na zabrudzenia czy zaplamienia, które trwale wnikają w strukturę materiału i nie dają się usunąć,
  • ryzyko efektu przeładowania aranżowanego wnętrza – beton jest piękny, ale nieumiarkowanie w jego stosowaniu może zaowocować efektem bunkra; jeśli nie mamy dość wyobraźni poprośmy o poradę specjalistów od aranżacji wnętrz – w doborze surowego i prostego materiału też trzeba mieć umiar.

Beton dekoracyjny – hit czy kit?

Zdecydowanie hit!  W dodatku ponadczasowy i ponadpokoleniowy – wszedł szturmem do naszych wnętrz i pozostanie w nich na pewno. Architektoniczny beton jest  mocny, trwały, stosunkowo niedrogi, bardzo oryginalny, dający wielkie możliwości dekoracyjne – materiał architektoniczny wszech czasów!

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz