Hobby i podróże

Pożegnanie lata w górach, czyli organizujemy weekend z dzieckiem

Napisany przez dawkawiedzy

Koniec lata zbliża się wielkimi krokami. Za chwilę rozpocznie się rok szkolny i długie oczekiwanie naszych dzieci na kolejne wakacje. Aby umilić im te ostatnie dni beztroski, warto zaplanować wspólną wycieczkę, która będzie jednocześnie zwieńczeniem tego cudownego okresu pomiędzy kolejnymi latami szkolnymi. Dziś podpowiemy, jak zorganizować wycieczkę dla dzieci w góry.

 Przygotuj plan wycieczki

 Zanim wyruszysz na ostatnią, wakacyjna wycieczkę ze swoim dzieckiem, przygotuj dokładny jej plan. Zastanów się, gdzie pojedziecie, jakim środkiem transportu. Jeśli zamierzasz korzystać z publicznej komunikacji, sprawdź połączenia, upewnij się, że do miejsca docelowego możecie dotrzeć bez konieczności pieszego pokonywania długiej trasy – chyba, że to ma być również część planu. Jeśli natomiast chcesz podróżować własnym samochodem, sprawdź jego stan techniczny, zatankuj bak do pełna i zobacz, czy w bagażniku znajduje się apteczka oraz gaśnica. 

W następnej kolejności wybierz i zarezerwuj bazę noclegową i sprawdź, co zawiera się w cenie noclegu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co dodatkowo musisz spakować do bagażu lub czego na pewno nie trzeba ze sobą zabierać.

Rozpisz sobie dokładnie plan, kiedy wyruszacie z domu, o której godzinie jesteście na miejscu oraz kiedy należy się wymeldować. To pozwoli Ci lepiej zorganizować czas i atrakcje. 

 

Zaplanuj atrakcje

Zastanawiając się, gdzie z dzieckiem w góry wyjechać pod koniec lata, warto wziąć pod uwagę, że o tej porze pogoda może już być dość kapryśna. Warto więc przygotować się na ewentualność, że deszczowa pogoda uniemożliwi nam wyjście na szlak. 

Planując atrakcje na całą wycieczkę weź również pod uwagę kondycję dziecka. Jeśli nie jest ono przyzwyczajone do pieszych wędrówek, nie wybieraj długich i trudnych tras, gdyż zwyczajnie maluch się zniechęci i zamiast czerpać radość z wycieczki, będzie sfrustrowany i zmęczony.  

Samo wyjście na szlak możesz dodatkowo urozmaicić różnego rodzaju grami i zabawami. Możecie na przykład szukać pod drodze rzadkich okazów roślin, które w danym miejscu występują. Możesz też zorganizować dla dziecka quiz, do którego pytania przygotujesz już sobie wcześniej. Pozwól również dziecku zabrać ze sobą swoją ulubioną planszówkę lub grę karcianą, w którą wspólnie zagracie podczas dłuższego przystanku na trasie. Dzięki temu dziecko będzie mogło mieć swój mały udział w wycieczce, a taka wspólna gra na pewno sprawi mu ogromną radość.

 W Twoim planie wycieczki powinny znaleźć się również atrakcje na tzw. niepogodę. Może w pobliżu Waszej bazy noclegowej znajduje się jakieś ciekawe muzeum lub skansen albo park rozrywki, do którego będziecie się mogli udać, gdy deszcz uniemożliwi Wam wejście na szlak? Warto sprawdzić takie atrakcje z wyprzedzeniem.

 Spakuj bagaż

 Gdy już cała wycieczka została zaplanowana, czas na pakowanie bagażu swojego i dziecka. Oprócz garderoby, wśród której musi się znaleźć strój na szlak, a więc wygodne ubranie i sportowe obuwie, spakuj niezbędne kosmetyki, akcesoria higieniczne, piżamę, a także ładowarkę do telefonu lub power bank, podręczną apteczkę oraz kilka przekąsek, po które będziecie mogli sięgnąć, gdy dopadnie Was pierwszy głód.

 

Wycieczka na pożegnanie lata to świetny sposób na podsumowanie wakacji oraz pozytywne nastawienie dziecka do nowego roku szkolnego. 

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz