Niemal od początku istnienia Internetu został doceniony jego spory potencjał w zakresie promocji produktów i usług. Z biegiem czasu digital marketing, czyli marketing cyfrowy, stał się najpopularniejszą formą działań reklamowych, co wiąże się z jego wysoką skutecznością i niewielkim nakładem finansowym, jaki trzeba posiadać. Jak można reklamować swoją firmę w sieci?

Marketing w przeglądarce – SEO i SEM

Jednym z najważniejszych obszarów dla współczesnego biznesu jest dobra widoczność formowych stron w wyszukiwarce, w tym najbardziej liczy się tutaj oczywiście Google.

Ponieważ codziennie przybywa olbrzymia liczba nowych stron, a coraz więcej biznesów przenosi się do sieci, ciężko dziś wyróżnić się w gąszczu konkurencji, dlatego konieczne są wysokiej jakości działania marketingowe, które sprawią, że strona firmowa znajdzie się na pierwszych trzech stronach wyników wyszukiwania, poza które mało który internauta zagląda, szukając informacji o produktach i usługach.

Wiele firm doskonale zna więc dzisiaj pojęcie SEO (Search Engine Optimization – optymalizacja wyników wyszukiwania). Jest to cały wachlarz działań, które mają za zadanie pozyskać organiczny ruch na stronę, gdzie pojęcie „organiczny” znaczy tu tyle, co naturalny i niepozyskany drogą płatnej reklamy. Taki ruch zdobywa się powoli, jednak jest on najbardziej wartościowy, gdyż stronę odwiedzają wtedy osoby, które naprawdę mogą być zainteresowane ofertą formy, a więc i odsetek konwersji jest wyższy.

SEO jest elementem szerszej strategii, określanej jako SEM (Search Engine Marketing – marketing w wyszukiwarce). Podczas gdy SEO to zestaw procedur, które możliwe są do przeprowadzenia niskim kosztem i bez użycia płatnej reklamy, na SEM składa się szerszy wachlarz narzędzi, w tym także płatne kampanie reklamowe i wysoce zaawansowane narzędzia do masowego pozyskiwania konwersji.

Marketing w mediach społecznościowych

Media społecznościowe dla wielu firm stały się głównym źródłem pozyskiwania ruchu na strony firmowe i zdarza się, że te strony, które nie są dobrze widoczne w wyszukiwarce, i tak cieszą się olbrzymią ilością odwiedzin, gdyż social media mają dziś wielką moc przyciągania klientów, a do tego da się to osiągnąć niskim kosztem.

Digital marketing w social mediach również może być przeprowadzany na dwa podstawowe sposoby. Może on bazować na organicznym pozyskiwaniu followersów poprzez tworzenie wysokiej jakości treści, ale można także użyć jednego z wielu płatnych narzędzi reklamowych, które są wbudowane niemal w każdą większą platformę społecznościową. Istnieją więc narzędzia takie, jak Facebook Ads, Twitter Ads, czy Instagram Ads.

Zasada ich działania jest bardzo zbliżona – korzystają one z dużej ilości informacji, które zbiera o swoich użytkownikach platforma, dzięki czemu można stworzyć inteligentną reklamę, co pozwala na uzyskanie wielu konwersji niskim kosztem. Obie metody marketingu trzeba mieszać ze sobą, by odnieść prawdziwy sukces.

E-mail marketing

Chociaż wiele osób od dawna mówi o tym, że epoka e-mail marketingu jest już martwa, nie jest to prawdą. E-mail marketing to nadal potężne narzędzie przy pozyskiwaniu konwersji, które nadal ewoluuje. Pojawiają się rozmaite narzędzie, które umożliwiają zaawansowaną automatyzację e-maili, a jednocześnie pozwalają na personalizację ich treści tak, by była ona atrakcyjniejsza dla odbiorcy. Jednocześnie bardzo ważne jest też śledzenie wyników kampanii e-mail marketingowej.

W dzisiejszych czasach e-maile muszą jednak mocno się wyróżniać, być napisane w sposób perfekcyjny i porywający do działania, a także bardzo liczy się ich wygląd. Jeżeli można mówić o końcu epoki e-mail marketingu, to naprawdę dotyczyć to będzie jedynie końca epoki skuteczności niechlujnych maili, które zawierają tanie i niezbyt uczciwe chwyty. Wysokiej jakości digital marketing z użyciem poczty elektronicznej jeszcze przez lata będzie wysoce skuteczny. Inną opcją są kampanie SMS służące do wysyłania reklam na urządzenia mobilne.

Powyżej wymienione zostały podstawowe rodzaje narzędzi marketingowych funkcjonujących w sieci. Istnieje ich jednak o wiele więcej, dlatego zawsze warto śledzić nowinki, by dzięki nim móc wynieść swój biznes na wyższy poziom.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz