Bez względu na to, czy decydujemy się na przyjęcie pod nasz dach psa rasowego czy adopciaka ze schroniska, zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia i rozwoju jest naszym najważniejszym obowiązkiem. Każdy pies jest inny i wymaga innego podejścia, zatem im bardziej poznajemy jego potrzeby, zarówno te fizjologiczne, jak i psychiczne, łatwiej nam będzie stworzyć godne warunki, które sprawią, że nasz czworonóg będzie szczęśliwym i w pełni zdrowym członkiem naszej rodziny. Dziś podpowiemy, jak dbać o zdrowie naszego psa na co dzień. 

 

Dieta psa

Kluczem do zdrowia psa jest odpowiednia dieta. Pamiętajmy o tym, że to, co zje nasz czworonóg, zależy wyłącznie od nas. To my podajemy mu pokarm i decydujemy o tym, co trafi do jego żołądka. Oczywiście nie sposób wskazać jeden rodzaj karmy, który będzie najlepszy, gdyż jej wybór zależy od wielu czynników: wieku, płci, stanu zdrowia i ewentualnych nietolerancji pokarmowych, przyswajalności składników odżywczych czy aktywności fizycznej. Nie można też stwierdzić, czy odpowiednia będzie karma sucha czy motka, gdyż to także jest zależne od wielu innych czynników. Jednak tym, co z pewnością można stwierdzić odnośnie karmy to zwracanie uwagi na jej skład. Warto zwracać uwagę na to, aby zawierała co najmniej 20% składników pochodzenia zwierzęcego, a więc mięsa, podrobów tłuszczu, w tym również ryb. Wysokiej jakości karma dla psa będzie posiadała w swoim składzie minimalną zawartość wypełniaczy w postaci zbóż czy mączki kostnej. 

Przed wyborem odpowiedniej karmy dla naszego czworonoga warto skonsultować się z weterynarzem, który podpowie, na co zwrócić uwagę, kierując się aktualnym stanem zdrowia i kondycją psa. 

 

Miejsce w domu

Aby pies mógł czuć się w naszym domu bezpiecznie i komfortowo, warto zapewnić mu odpowiednie miejsce, które będzie jego azylem. to tam pupil będzie odpoczywał czy uspokajał się w sytuacjach stresujących. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi, aby naszego czworonoga wpuścić do naszego łóżka, co z resztą wiele osób robi, choć się do tego nie przyznaje. Natomiast mimo to i tak warto podarować psu jego własny kącik w domu, gdzie zawsze będzie stała miska ze świeżą wodą czy ciepłe i wygodne posłanie.

 

Zabawa 

Każdy pies, praktycznie niezależnie od wieku, uwielbia się bawić. Wiele czworonogów mogą bawić się samodzielnie, na przykład gryząc sznurek czy piłeczkę, inne potrzebują do zabawy towarzysza a najlepiej swojego opiekuna. W zależności od temperamentu naszego psa, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę zabawy każdego dnia. Czasem wystarczy 10 minut, niekiedy będzie to 30 minut i więcej. Nie każdy pies zadowoli się jednak zwykłą zabawa w aportowanie czy przeciąganie sznurka. Są rasy, na przykład Australian Cattle Dog, które potrzebują zabaw umysłowych, tak zwanych na myślenie, gdzie będą musiały same kombinować, jak uzyskać dany rezultat i zarazem otrzymać nagrodę. W tym przypadku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju zabawy węchowe.

Zobacz także: Cattle Dog hodowla

Ruch

 

Ruch jest ważny przede wszystkim do tego, aby utrzymać psa w doskonałej kondycji fizycznej i tym samym uchronić go przed wieloma chorobami wynikającymi z siedzącego trybu życia czy otyłości. Szybki spacer, jogging to formy ruchu, które wiele psów może z powodzeniem uprawiać. Aktywność fizyczną możemy też urozmaicać takimi zabawami jak frisbee czy treningi agility. Świetnym sposobem na ruch jest również pływanie, które bardzo korzystnie wpływa na organizm psa i jednocześnie nie obciąża stawów.

Codzienna opieka nad psem, dbanie o jego komfort, bezpieczeństwo, a także odpowiadanie na jego potrzeby sprawi, że nasz czworonóg będzie nam towarzyszył przez wiele lat w zdrowiu oraz w doskonałej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz