Zdrowie i uroda

Trening Split – po co i dla kogo?

trening split
Napisany przez dawkawiedzy

W poszukiwaniu idealnego dla siebie systemu treningów, być może natknęliśmy się na trening split. Co to takiego? Czy każdy może trenować w ten sposób? Jakich efektów można się spodziewać? Coraz więcej osób pragnie posiadać szczupłe i wysportowane ciało oraz cieszyć się znakomitą kondycją fizyczną. Czy trening split zawsze będzie dobrym wyborem?

Split, czyli podzielony

Słowo split pochodzi z języka angielskiego i oznacza: rozłam, rozdarcie. Czasownik split oznacza: dzielić. Chodzi zatem o podziały. Każdego dnia w tygodniu treningowym ćwiczenia dotyczą innej partii ciała. Oczywiście jest również czas na przerwy i regenerację, te przerwy mogą obejmować nawet trzy dni w tygodniu. Osobno ćwiczy się górne partie ciała, na przykład klatkę piersiową, a osobno dolne partie ciała czyli nogi i pośladki. Z pewnością trener personalny będzie odpowiednią osobą do wyjaśnienia zawiłości treningu typu split oraz sprawdzenia czy osoba ćwicząca wykonuje wszystkie ćwiczenia w sposób poprawny. Warto pamiętać, że ćwicząc bez kontroli, szczególnie, jeżeli jest się osobą początkującą, można zrobić sobie dużą krzywdę.

Nie dla początkujących

Split to nie trening dla początkujących. Za pomocą takiego treningu można osiągnąć różne cele – można spowodować, aby nastąpił przyrost masy mięśniowej, można wyrzeźbić swoją sylwetkę, można zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. Trzeba tutaj wiedzy technicznej, ale także wiedzy, jak zrobić to bezpiecznie, znając ograniczenia organizmu człowieka, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych przeciążeń i kontuzji. Dlatego właśnie split nie jest właściwym wyborem dla osób początkujących, szczególnie dla tych, które upierają się, aby ćwiczyć samodzielnie, bez nadzoru trenera.

Przepis na sukces

Trenując w systemie split można spodziewać się zdumiewających rezultatów. Na pewno osoba, która rzetelnie podejdzie do tego treningu będzie mogła pochwalić się znakomitymi efektami. Trzeba jednak pamiętać, że sport to tylko jeden z elementów zdrowej sylwetki i doskonałej kondycji. Oprócz tego jest jeszcze odpowiednia, zbilansowana dieta, troska o swój sen, a także życie z jak najmniejszą ilością stresu.

Dopiero połączenie wszystkich tych czynników pozwoli osiągnąć harmonię i sukces. Trzeba pamiętać, by w sporcie zawsze szukać równowagi, nie dążyć do wykonania ćwiczenia za wszelką cenę, gdy ciało stawia ograniczenia.

Każdy człowiek, który szuka swojej sportowej drogi, z pewnością prędzej czy później znajdzie system, w jakim najlepiej mu ćwiczyć. Na pewno dla części osób będzie to trening taki jak split, który dobrze poprowadzony, pozwoli osiągnąć w sporcie poziom mistrzowski.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Testosteronowy.pl

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz