Marketing i biznes

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

koszt utrzymania dziecka
Napisany przez dawkawiedzy

Założenie rodziny to odpowiedzialne zadanie, gdyż wiąże się ono z wychowywaniem dzieci, które to nie jest prostym zadaniem. Do momentu osiągnięcia przez potomstwo pełnoletności trzeba liczyć się z ogromnymi wydatkami.

Wychowanie oraz wykształcenie dzieci wiąże się z ciągłymi, wcale nie małymi wydatkami. Stare polskie przysłowie mówi o tym, że „małe dziecko” – mały kłopot, a „duże dziecko” – duży kłopot i jest w tym sporo prawdy.
Podobnie przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o wydatki. Utrzymanie małego dziecka, w porównaniu z kosztami, jakie trzeba ponieść na przedszkolaka, ucznia podstawówki czy nastolatka jest znacznie tańsze. Ale wcale nie oznacza to, że jest to mały wydatek. Oznacza to jedynie, że mniej zasobni rodzice mogą co nieco zaoszczędzić na wydatkach na niemowlaka, kupując część niezbędnych artykułów „z drugiej ręki” lub też w przypadku rodzin wielodzietnych korzystać z odzieży czy zabawek wcześniejszych dzieci.

Koszty utrzymania dziecka od narodzin, aż do czasu osiągnięcia przez niego pełnoletności

Każda osoba poważnie myśląca o założeniu rodziny powinna przygotować się na długą listę wydatków, tych planowanych oraz nieplanowanych. Otóż według raportu Centrum Adama Smitha rodzice wydają na wychowanie dziecka od 176 tys. zł. do 190 tys. zł., od momentu urodzenia, aż do chwili osiągnięcia przez nie osiemnastego roku życia.
Z kolei badania z 2017 roku pokazują, że utrzymanie dwójki dzieci w Polsce kosztuje miesięcznie średnio 2,5 tys. złotych, natomiast doprowadzenie młodego człowieka do pełnoletności jest wydatkiem rzędu od 170 do 190 tys. złotych. Przy dwójce dzieci kwota ta sięga astronomicznych wartości – 350 tysięcy złotych.

Koszt utrzymania małego dziecka oraz w wieku przedszkolnym i szkolnym

Koszty utrzymania pociechy najczęściej sięgają od 15 do 30 procent budżetu przeciętnej polskiej rodziny. Wydatki te stosunkowo różnią się w zależności od zamożności rodziny, liczby dzieci oraz ich wieku.
Średni miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka waha się w granicach od 600 do 800 złotych.
Na dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym najwięcej pieniędzy jest przeznaczanych na żywność. Kwota ta wynosi około 2oo złotych. Z kolei na ubrania rodzice wydają ponad stu złotych, a na obowiązkowe zajęcia przedszkolne oraz szkolne takie jak: świetlica, komitet rodzicielski czy obiady ponad osiemdziesiąt złotych.

Koszty te zawsze wzrastają stosunkowo do miejsca zamieszkania. Otóż Im większa miejscowość tym wydatki są większe. Następne na liście są wydatki związane z leczeniem oraz zdrowiem naszych pociech i w tym przypadku trudno wskazać jednakową kwotę, gdyż wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka.
Kolejne wydatki rzędu około 50 złotych to nieobowiązkowe zajęcia szkolne i pozaszkolne.
Z kolei zabawki i zachcianki najmłodszych pociech bardzo często pochłaniają z budżetu rodziców około 100 złotych miesięcznie.

Wydatki w poszczególnych grupach wiekowych

Analizując wydatki miesięczne w zależności od wieku dziecka, najwięcej kosztuje utrzymanie dziecka w wieku od 10-12 latka i jest to wydatek około 700 złotych.
Mimo iż wydatki na dzieci w wieku 13-15 lat nie dorównują poprzedniej grupie wiekowej, to należy pamiętać, że ciężar finansowania przeniesiony jest w tym przypadku na kieszonkowe.
Najmniej wydatków rodzice ponoszą na utrzymanie dziecka w wieku od 3 do 5 lat. Jest to koszt wynoszący niecałe 600 złotych.

Analizując te sumy warto mieć na uwadze, że rodzice rodzin wielodzietnych muszą zmagać się z jeszcze większymi kosztami ponoszonymi na wychowywanie swoich dzieci.

Warto mieć na uwadze, że w ostatnim czasie polskim rodzinom się nieco poprawiła sytuacja materialna. Jest to efekt dobrej koniunktury gospodarczej, wciąż spadającego bezrobocia i wprowadzonego programu 500 plus. Czynniki te spowodowały, że wielu rodziców może pozwolić sobie na lepszy poziom życia.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz