Zdrowie i uroda

Kaszmir – jak go rozpoznać i jak o niego dbać?

kaszmir
Napisany przez dawkawiedzy

Delikatny w dotyku i nieprawdopodobnie ciepły, słusznie uznawany za luksusowy materiał, który zawsze dodaje elegancji, od lat budzi wiele emocji wśród miłośników. Kaszmir jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów naturalnych, który kosztuje niebagatelnie, ale też prezentuje się nadzwyczaj subtelnie i gustownie. Wełniany kaszmirowy splot jest zdecydowanie milszy od owczego, a przy tym prezentuje się jako lżejszy i bardziej przyjemny. Dlaczego kosztuje tak wiele, jak go rozpoznać i o niego dbać? W końcu czy warto inwestować w kaszmirowe sweterki w przystępnej cenie np. marki Benetton? Sprawdźcie.

Kaszmir, czyli co?

Kaszmir to wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich żyjących w Azji, na zboczach Himalajów. Nie bez powodu jest najdroższym na świecie surowcem, jego produkcja jest żmudnym i niełatwym procesem. Wspomniane kozy przebywają w trudnych i zmiennych warunkach atmosferycznych, stąd ich wierzchnia część skóry pokryta jest twardym włosiem. Pod tymże gromadzony jest delikatny puch. Kozy nie są strzyżone, więc zbieranie surowca jest ograniczone do pory wiosennej i letniej, kiedy to zwierzęta schodzą w dolne partie zboczy i ocierają się o kamienie oraz krzewy. Kaszmir – a więc wspomniany już puch – jest zbierany ręcznie i pilnie selekcjonowany. Odzież wyprodukowana z materiału pochodzącego z kóz żyjących na wolności pochodzi głównie z Nepalu, a sama tkanina jest tkana ręcznie.

Naturalnie, surowiec jest także pozyskiwany z kóz hodowlanych, dzięki czemu jest dostępny na rynku odzieżowym w niższej cenie. Dzięki temu rozwiązaniu takie firmy jak Benetton mogą zaproponować swoim klientom doskonałą odzież kaszmirową, która nie jest nią jedynie z nazwy.

Jak rozpoznać kaszmir?

Ubrania wykonane w całości z kaszmiru nie należą do najtańszych, nie mniej na rynku odzieżowym, znajdziemy propozycje, które nie zrujnują naszego portfela. Skupiając się na markach, za którymi niezmiennie idzie jakość, możemy być pewni, że nawet sweter z dodatkiem kaszmiru będzie prezentował się doskonale i spełni nasze wysublimowane oczekiwania. Jedną z takich firm jest Benetton, który znalazł kompromis pomiędzy ceną kaszmiru, a jego przystępnością dla większości portfeli.

Kaszmirowe ubrania poznamy po ich niebywałej miękkości i delikatności. Przyjemność dotyku łączy się z wieloma walorami tj. higroskopijność czy przyjazność dla skóry. Włókna tkaniny charakteryzują się połyskiem i sporą długością. Luksusowe włókna poznamy także po ich lekkości w stosunku do całego ubrania i sprężystości – nigdy się nie gniotą. Jednym z testów sprawdzających jest spojrzenie na tkaninę pod światło – jeśli zobaczymy bardzo subtelne prześwity, mamy do czynienia z kaszmirem.

Czytając metki, dowiemy się, czy naprawdę kupujemy dobrej klasy ubranie. Sprawę ułatwia fakt, że w obrębie Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy dotyczące oznakowania i nazewnictwa wyrobów włókienniczych. Na metce znajdziemy więc odpowiednie oznaczenie np. 100% kaszmir, „czysty kaszmir” lub też podział tj. 30% kaszmir, 70% jedwab. Czujność powinna wzbudzić nazwa typu „pashima – kaszmir”, która wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia z mieszanką wiskozy lub innej tkaniny będącej imitacją kaszmiru.

Jak dbać o kaszmir?

Delikatny materiał wyjątkowo kochają mole, dlatego należy go odpowiednio zabezpieczyć przed szkodnikami. Szczególną uwagę na nasze ulubione ubrania musimy zwrócić podczas prania. Jeśli zdecydowaliśmy się np. na sweter Benetton, koniecznie zapoznajmy się z metką. Pamiętajmy, że kaszmir powinien być prany ręcznie w temperaturze do 30 stopni. Ubranie należy odwrócić na lewą stronę, a do prania nie dodawać płynu do płukania, który może uszkodzić delikatne włókna. Idealnie, jeśli zaopatrzymy się w płyn do prania kaszmiru lub wełny.

Odzież z kaszmiru suszymy na płasko, formując ją, gdy jest wilgotna. Po wysuszeniu nie należy sweterków wieszać, ponieważ narazimy je na trwałe odkształcenia. Koniecznie przechowujemy je poskładane na półce w towarzystwie specyfików odstraszających wspomniane już mole. Wadą kaszmiru jest jego skłonność do mechacenia, więc co jakiś czas musimy poświęcić chwilę na usunięcie kuleczek golarką do ubrań.

Piękne, kaszmirowe ubrania są warte swojej ceny zwłaszcza, że korzystając z propozycji wielu uznanych marek – tak jak wspomniany już Benetton – możemy cieszyć się wszystkimi zaletami tego materiału przez wiele lat.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz