Zdrowie i uroda

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

odpieluchowanie
Napisany przez dawkawiedzy

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, że zastanawia się jak nauczyć dziecko sikania do nocnika. Pociecha nie może przecież miesiącami czekać na to, aż zostanie przewinięta. Czas mija, a wraz z nim malec staje się coraz bardziej samodzielny i w końcu może pożegnać się z pieluchami. Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie i jak sadzać dziecko na nocnik?

Kiedy sadzać dziecko na nocnik i dlaczego warto?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie u wszystkich gotowość na nocnik przychodzi w tym samym czasie. Jeśli rodzic zaobserwuje u dziecka dyskomfort podczas chodzenia w pieluszce, to czas pomyśleć o nauce siadania na nocniku. Nie należy jednak robić tego na siłę, co może tylko zniechęcić pociechę. Dziecko zacznie siadać na nocniku, kiedy będzie gotowe. Ważne, aby był on już w zasięgu wzroku jeszcze przed odpieluchowianiem.

Pierwsze próby siadania na nocnik powinna być przyjemną zabawą, którą warto rozpocząć już z dzieckiem po dziewiątym miesiącu życia. Swoje potrzeby fizjologiczne zauważają najczęściej roczne dzieci. Próby prawdziwego nocnikowania można z dzieckiem osiemnastomiesięcznym, które: jest w stanie powiedzieć, czy chce mu się siku oraz potrafi samodzielnie wciągnąć majtki i moczy pieluchę coraz rzadziej.

Zaletą korzystania z nocnika jest to, że dziecko może załatwić się bezproblemowo w każdym pomieszczeniu, nawet jeśli mama jest akurat zajęta i znajduje się w innym pokoju. Dziecko nauczone korzystania z nocnika będzie w stanie samodzielnie pobiec do niego, usiąść na nim i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Potem wystarczy wylać zawartość nocnika i umyć go. Jest to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Dla dziecka również jest to znacznie wygodniejsze.

Nocnik jest niezwykle dużym udogodnieniem w przypadku większej liczby domowników, w tym małych dzieci. Nie trzeba wówczas czekać na to, aż zwolni się łazienka. Za pomocą nocnika można nauczyć dziecko samodzielności i kontrolowania swoich potrzeb fizjologicznych. Jest on znacznie lepszym rozwiązaniem na etapie wczesnego odpieluchowania, gdyż zapewnia większą stabilność niż nakładka na sedes, po którą można sięgnąć w przypadku dwuletniego dziecka.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Proces nocnikowania powinien przebiegać świadomie, czyli dziecko musi być zainteresowane nauką. Pierwszym krokiem jest oswojenie pociechy z nocnikiem. Warto wybrać taki z motywem czy ulubioną postacią z bajki, aby dziecko potraktowało go jako nową zabawkę. Naukę korzystania z niego zaleca się rozpocząć po ustaleniu rytmu wypróżnień np. po każdej pobudce i drzemce. Po posadzeniu pociechy na nocniku, nie należy jej niczym rozpraszać. Rodzic powinien konsekutywny i cierpliwy. Po każdym zrobieniu siku do nocnika, należy malca pochwalić, co zachęci go do korzystania z niego. Nie wolno wywierać na nim presji ani tez sadzać co chwila na nocnik.

Gadżety pomocne podczas nauki sikania do nocnika

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo przeróżnych gadżetów, które powstały z myślą o młodych rodzicach i ich pociechach znajdujących się już na etapie uczenia się korzystania z nocnika. Nie zawsze cały proces przebiega sprawnie i pomyślnie. Mogą pojawić się pewne trudności w tym, aby dziecko szybko i chętnie opanowało sztukę korzystania z nocnika. Czasami można spotkać mniejszy lub większy opór przed nowym elementem wyposażenia czy też nawet brak zainteresowania ze strony podopiecznego.

Z pomocą przychodzą gadżety w postaci książek o nauce nocnikowania dla najmłodszych. Zawierają one kolorowe obrazki i informacje, które przedstawione są w taki sposób, że nauka staje się wręcz zabawą i powodem do dumy. Do dyspozycji są różnego typu podręczniki i motywatory do samodzielnego załatwiania się. Dziecko dowie się, czym jest nocnik, dlaczego warto z niego korzystać i w jaki sposób to robić prawidłowo. Warto także pomyśleć nad grającym nocnikiem, który zaciekawi dziecko.

Do odpieluchowania dziecka pomocne okazują się być także pieluchomajtki i majtki treningowe. Ważne jest także to, aby ubierać dziecko w taki sposób, żeby mogło szybko skorzystać z nocnika. Tym bardziej, że na początku mogą pojawić się wpadki. Warto również sięgnąć po motywujące nagrody w postaci np. kolorowych żelków w kształcie misiów. Za każdorazowe skorzystanie z nocnika pociecha może otrzymać jednego małego misia w nagrodę. Przydatnymi gadżetami podczas odpieluchowania dziecka są także mokre chusteczki do spuszczania w toalecie, woreczki mokre/suche, nocnik turystyczny i wodoodporny pokrowiec na fotelik samochodowy. Siusiająca lalka także może być pomocna.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz