Zdrowie i uroda

Zakupy na raty czy za gotówkę?

zakupy na raty
Napisany przez dawkawiedzy

Zakupy to bardzo ważny element naszego codziennego życia. Czy jednak umiemy je właściwie robić i planować? Czy dobrze zarządzamy naszym domowym budżetem? A przede wszystkim – czy warto kupować na raty, czy się to nie opłaca? O tym wszystkim dowiecie się poniżej…

Zalety zakupów na raty

Zacznijmy od przeanalizowania zalet zakupów na raty. W zasadzie jest ich całkiem sporo:

1) większe możliwości

Przede wszystkim podstawową zaletą zakupów na raty jest to, że dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy pozwolić sobie na wiele zakupów, które normalnie musielibyśmy odłożyć w czasie albo brać pożyczkę. Idealnymi przykładami są tutaj np. laptop, aparat fotograficzny, lodówka itp. Są to sprzęty znacznie droższe niż nasze codzienne zakupy, jednak z drugiej strony nie są jeszcze na tyle kosztowne, żeby brać kredyt jak w przypadku mieszkania.

2) raty lepsze niż pożyczka

A czemu nie skorzystać z rozwiązania w postaci pożyczki? Otóż zakupy na raty często nie są w ogóle oprocentowane. Oznacza to, że jeśli kupujemy laptopa za 2000 zł w 10 ratach, to co miesiąc płacimy 200 zł. Warto tu też nadmienić, że zakupy na raty umożliwiają nam także wykonanie szybkiego zakupu np. kiedy nagle zepsuje nam się laptop i będziemy potrzebować nowego.

3) ochrona oszczędności “na czarną godzinę”

Oczywiście takie zakupy na raty także umożliwiają nam zakup droższych akcesoriów bez konieczności ruszania naszej poduszki finansowej, naszych oszczędności. Dzięki temu, gdyby w dany miesiącu zakupu coś jeszcze się stało, to jesteśmy zabezpieczeni finansowo.

4) budowanie zdolności kredytowej

Na koniec warto jeszcze dodać, że dzięki zakupom na raty budujemy swoją historię kredytową, co ma niemałe znaczenie w przypadku, gdy w przyszlości będziemy starać się np. o kredyt hipoteczny.

5) wykorzystanie okazji

Oczywiście należy także wspomnieć o tym, że zakupy na raty umożliwiają nam wykorzystanie okazji cenowych, jakie spotkamy gdzieś w Internecie czy w sklepie. Przykładowo – odkładamy na narty, planujemy kupić je w grudniu, ale już teraz – w czerwcu – widzimy doskonałą wręcz ofertę cenową. Warto zatem zakupić je wcześniej na rat i w ostatecznym rachunku oszczędzić na zakupach.

Wady zakupów na raty

Czy jednak taka forma zakupów ma jakieś swoje wady? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim korzystając z niej, obciążamy niejako nasz miesięczny budżet. Zawsze musimy pamiętać o spłaceniu danej raty, bowiem w innym przypadku możemy nabawić się dodatkowych kosztów… I właśnie, kupując coś na raty, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem nie ma jakiegoś oprocentowania, czy innych nieprzyjemnych niespodzianek.

Artykuł dostarczony przez: https://takachwilowka.pl/

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz