Marketing i biznes

Lokata, konto oszczędnościowe czy przysłowiowa skarpeta – jak najlepiej gromadzić oszczędności?

lokata czy konto
Napisany przez dawkawiedzy
Kiedy podejmiemy decyzję o tym, że chcielibyśmy rozpocząć oszczędzanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować możliwości gromadzenia pieniędzy, które oferuje nam rynek. W związku z tym faktem warto zrobić rozeznanie wśród różnego rodzaju lokat oraz kont oszczędnościowych, aby móc wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych wymagań, a także kwot jakimi dysponujemy.

Jak gromadzić oszczędności?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aby móc gromadzić oszczędności, należy ustalić plan wydawania pieniędzy. Wiele osób wciąż narzeka na to, że ich sytuacja finansowa nie pozwala im na odłożenie jakichkolwiek środków. Jednak kiedy przyjrzymy się temu bliżej okazuje się, że istnieje kilka obszarów, w których mogliby poczynić znaczne oszczędności, a dzięki temu odłożyliby trochę środków.

Idąc tym tokiem rozumowania, można podać kilka przykładów na to, jak skutecznie oszczędzać na wydatkach:

1. Na zakupy należy iść z kartką i kupować tylko to, co widnieje na liście. Warto również zrezygnować z robienia zakupów w sklepach szybkiej obsługi należących do popularnych sieciówek, gdzie cena jest znacznie wyższa niż w marketach, czy nawet sklepach spożywczych należących do małych przedsiębiorców.

2. Lepiej dokonać zakupu biletu miesięcznego i korzystać z komunikacji miejskiej, niż tracić pieniądze na paliwo.

3. Warto wprowadzić opcję odkładania każdej pięciozłotówki. Jej braku nie zauważymy w portfelu, a po kilku miesiącach może okazać się, że zebraliśmy sporą kwotę.

4. Obniżenie wydatków na rachunki, to również dobra opcja oszczędzania. Warto wypracować w sobie nawyk gaszenia światła, dokręcania wody, czy zrezygnowania z dodatkowych pakietów na usługi u operatora sieci komórkowej z których nie korzystamy, a ponosimy za nie dodatkowe koszty.

Skarpeta, lokata czy konto oszczędnościowe – co lepsze?

Jak się okazuje w zależności na jakim etapie oszczędzania jesteśmy, taka forma składowania pieniędzy będzie dla nas w danym momencie najlepsza.

W związku z powyższym, nawiązując do wspomnianej wcześniej opcji odkładania każdej pięciozłotówki, która znajdzie się w naszym portfelu najlepszą formą jej oszczędzania będzie tak zwana “skarpeta”. Oczywiście mowa tu o skarbonce, czy pudełeczku, do którego będziemy środki odkładać bez możliwości ich wcześniejszego wyciągnięcia.

Kolejno, w przypadku poczynienia oszczędności w wydatkach na rachunki warto zaoszczędzoną różnicę przelewać na konto oszczędnościowe aby mieć jasny obraz tego, jak wiele środków udało nam się odłożyć.

Jeżeli mówimy jednak o lokacie, to opłaca się z niej skorzystać w momencie, kiedy będziemy mieć już większy zapas oszczędności na koncie. W tym celu warto na przykład po roku przeliczyć zawartość skarbonki z pięciozłotówkami. Zgromadzoną w ten sposób kwotę możemy zanieść do sklepu spożywczego i poprosić o zamianę na banknoty stuzłotowe, które następnie wpłacimy na konto bankowe. Łącząc zarówno te środki, jak i zebrane na koncie oszczędnościowym możemy podjąć decyzję o wpłacie ich na lokatę, która posiada korzystne dla nas oprocentowanie.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz