Zdrowie i uroda

Jak nie przytyć w ciąży

fitness w ciąży
Napisany przez dawkawiedzy

Jednym z większych wyzwań podczas ciąży dla dla nowej mamy jest utrzymanie możliwie jak najdłużej i jak najlepiej odpowiedniej sylwetki. Oczywiście nie da się całkowicie nie przytyć podczas ciąży, jednak istnieje kilka wskazówek, których wrażanie w życie może przynieść bardzo ciekawe efekty. Zatem jak utrzymać wagę w ciąży?

Jak jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Nie da się ukryć, że za zbyt nadmiernym przybieraniem na wadze podczas ciąży stoi w głównej mierze nieprawidłowa dieta. Kobieta, gdy tylko dowiaduje się, że zostanie za niedługi czas mamą, zewsząd słyszy głosy, że od teraz musi jeść za dwoje. Skłania to nową mamę do folgowania sobie kulinarnie i powoduje dostarczanie nieodpowiednich pokarmów. A czas ciąży jest okresem kluczowym zarówno dla jej późniejszej wagi i sylwetki, jak również dla zdrowia malucha.
Zaczynając od absolutnych podstaw, podczas ciąży wykluczone są różnego rodzaju fast foody i przetworzona żywność. Pamiętać należy, że stwierdzenie “jedzenie za dwojga” jest mitem, ponieważ dzienny bilans kaloryczny ulega tylko nieznacznemu wzrostowi, natomiast bardzo istotne dla dziecka i przyszłej mamy staje się to, co i kiedy będzie spożywane.


Dieta w ciąży

To, czego się powinno unikać oprócz produktów już wymienionych to:

 • produkty słodzone – słodkie napoje gazowane, słodycze, ciasta itd. Zawierają one bardzo dużo kalorii, jednak niezwykle mało wartości odżywczych
 •  białe pieczywo i białe makarony – są to produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym

 

To, co powinno zacząć grać pierwsze skrzypce w diecie to:

 •  warzywa i owoce
 • produkty pełnoziarniste
 • tłuste ryby i chude mięsa
 • warzywa strączkowe
 • kasze
 • suszone owoce
 • jaja i jogurty naturalne

Kiedy jeść?

Oprócz tego co jeść, równie ważne dla kobiety w ciąży jest kiedy jeść. Dobrze jest w tym przypadku trzymać się powszechnie stosowanej zasady, czyli jeść często ale mało. Zwykle cykl trawienny trwa około 3 godzin i mniej więcej co tyle powinien być dostarczany mały posiłek.

Ćwiczenia podczas ciąży?

Aktywność fizyczna podczas ciąży jest niezwykle ważna zarówno dla zachowania wysportowanej sylwetki, jak również dla zdrowia dziecka i zmniejszenia ryzyka powikłań.
Najczęściej polecanymi formami aktywności fizycznej są: pilates, joga i fitness. W ostatnim etapie ciąży można z powodzeniem stosować spacery i zajęcia w wodzie.

Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

Nie ma jednej uniwersalnej liczby, która określi przyrost wagi kobiety w ciąży. Wszystko jest uzależnione od masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę. Przyjmuje się, że najwięcej powinny przytyć kobiety, które przed ciążą były bardzo szczupłe.
Podział potencjalnego przyrostu kilogramów wygląda następująco:

 • kobiety z niedowagą przed ciążą – przyrost wagi o 12 – 18 kg
 • kobiet z prawidłową wagą przed ciążą – przyrost wagi o 11 – 15 kg
 • kobiety z nadwagą przed ciążą – przyrost wagi o 7 – 11 kg

Wszystkie te liczby są oczywiście bardzo płynne i w pełni zależą od genetyki danej osoby oraz prowadzonej diety i intensywności ćwiczeń podczas ciąży.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz