Zdrowie i uroda

Poznaj domowe sposoby na kaca

Napisany przez dawkawiedzy

Nadmiar alkoholu, do tego zmęczenie i picie na pusty żołądek – to niemal stuprocentowa pewność gorszego samopoczucia dzień po suto zakrapianej imprezie. Zwykle pojawiają się wówczas bóle i zawroty głowy, spadek energii, brak apetytu, przyspieszone bicie serca i kłopoty żołądkowe. Nie jest to zapewne nic przyjemnego, dlatego warto wiedzieć, co jest dobre na kaca i jakie domowe środki zastosować, by zminimalizować meczące dolegliwości.

Uzupełnij płyny w organizmie – soki na kaca

Pogorszenie samopoczucia wskutek zatrucia alkoholowego to czas, gdy jedną z ważniejszych rzeczy jest nawadnianie organizmu. Wbrew powszechnie panującej opinii, zwykła woda niegazowana nie zawsze okazuje się skuteczną metodą. Do uzupełniania płynów lepiej zastosować inne produkty. Przykładem są tu soki:

  • z pomidorów
  • z ogórów kiszonych
  • kiszonych buraków

– nie tylko zapobiegają odwodnieniu, ale także zawierają wiele cennych składników, jak kwas foliowy, potas czy witaminy. Dodatkowo kwas buraczany pomaga w detoksykacji organizmu.

Kawa na kaca?

Choć wiele osób uważa, że kawa pomaga na kaca, to jednak jest to skuteczne tylko wtedy, gdy razem z nią wypijamy również duże ilości innych płynów bogatych w składniki odżywcze. Kawa działa moczopędnie i wypłukuje z naszego organizmu minerały. Jeśli więc czujemy, że na kaca pomoże nam kawa, sięgnijmy po nią, ale z dodatkiem cytryny.

Zioła dobre na kaca

Domowe sposoby na kaca obejmują również napar z ziół. Podczas niedyspozycji związanej z alkoholem najlepiej sięgnąć po rumianek i miętę, które złagodzą dolegliwości bólowe w obrębie głowy oraz nudności i torsje. Specjaliści na tego typu zatrucia zalecają również piołun. Z kolei sięgając po napar z krwawnika pospolitego z kwiatem bzu, pomożesz usunąć z organizmu toksyny.

Doskonale na kaca sprawdzą się również napary z:

  • kory wierzby – działa przeciwbólowo
  • kopru włoskiego – wspomaga pracę wątroby
  • tysiącznika (centurii) – wspiera pracę żołądka
  • ginkgo biloba (miłorzębu japońskiego) –  usprawnia pracę mózgu, poprawia jego ukrwienie

Inne napoje na kaca

Skutecznym sposobem na walkę z kacem są napoje izotoniczne. Ze względu na oczyszczające z alkoholu właściwości fruktozy, warto zastosować też miód. Można dodać go do przegotowanej wody lub herbaty z cytryną.  Złe skutki spożywania trunków może zmniejszyć także szklanka kefiru.

Co zjeść na kaca?

Wymieniając domowe sposoby na kaca, nie można zapomnieć również o jedzeniu. Choć z reguły apetyt jest w takich sytuacjach znacznie osłabiony, to jednak warto wzmocnić się porcją zdrowego posiłku.

Najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjny rosół – z uwagi na zawartość np. cysteiny, która wypłukuje toksyny, często okazuje się on lekiem dzień po imprezie. Podobnie jest z kwaśnymi zupami, czyli kapuśniakiem, żurkiem lub ogórkową. Same ogórki i kapusta kiszona to również dobry pomysł – duża dawka witaminy C pozwoli szybciej powrócić do zdrowia, doskonale oczyszczając organizm.

Wiele osób decyduje się na jajka na miękko bądź klasyczną jajecznicę. Gdy zastanawiamy się, co zjeść na kaca, warto wziąć pod uwagę także owoce. Szczególnie skuteczne są te, o jak największej zawartości cukru, czyli np. banany i winogrona. Po zjedzeniu posiłku najlepiej skorzystać z prysznica. Nie zaszkodzi także mały spacer – krótki pobyt na powietrzu dotleni cały organizm, doda energii i zmniejszy ból głowy.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz