Dom i wnętrze

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym?

Napisany przez dawkawiedzy

Wiele osób narzeka na wciąż rosnące opłaty za prąd oraz ogrzewanie. Ogrzanie mieszkania to oczywiście rzecz absolutnie niezbędna i pewne koszty ponieść trzeba. Często jednak da się je zmniejszyć i to w dodatku w całkiem prosty sposób. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

 

Szczelne okna i drzwi

Nic tak nie wpływa na wysokie koszty jak nieszczelne okna, drzwi i inne otwory. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania, powinieneś koniecznie sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna mają dostatecznie dobrą szczelność. Aby się o tym przekonać wystarczy przejechać wokół nich ręką, gdy są zamknięte. Bez problemu wyczujemy chłód, jeśli występują jakieś szczeliny. Specjalną uszczelkę można dokupić i założyć samodzielnie.
Odsłaniaj okna, gdy świeci słońce

Nawet gdy nie ma nas w domu w ciągu dnia powinniśmy zawsze pamiętać o tym, by przed wyjściem odsłonić okna. Wbrew pozorom, wpadające przez szyby promienie słoneczne potrafią znacznie nagrzać pomieszczenie. To samo dotyczy sytuacji odwrotnej. Gdy na dworze robi się ciemno, zasłońmy okna.

Nie wietrz pokoju, gdy kaloryfery są odkręcone

To kolejna ważna zasada. Jeśli chcemy otworzyć okno by wywietrzyć mieszkanie, powinniśmy najpierw wyłączyć kaloryfer. Ten często popełniany błąd niestety najbardziej przyczynia się do wysokich rachunków, a tymczasem wystarczy po prostu zmienić zły nawyk.

 

Ogrzej pokój swoim ciałem

Jeśli zastanawiasz się jak tanio ogrzać mieszkanie, powinieneś wiedzieć, że sporo energii oddaje Twoje własne ciało, podobnie jak ciała innych ludzi. Dlatego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto spędzać czas wspólnie w jednym pomieszczeniu. To sprawi, że koszty ogrzewania całego mieszkania staną się wyraźnie niższe.

 

Korzystaj z alternatywnych źródeł ciepła

Czasem może okazać się, że o wiele taniej jest dokupić na przykład niewielki piecyk gazowy lub elektryczny zamiast ogrzewać cały dom tradycyjnie, przez kaloryfery. Aby jednak sprawdzić czy tak jest rzeczywiście, warto przeprowadzić wstępne rozeznanie.
O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz