balkonMieszkańcy miast bardzo często narzekają na gołębie, które panoszą się na ich balkonach, robią gniazda i składają jaja. Ptaki brudzą i roznoszą różne choroby, dlatego nie można pozwolić się im zadomowić. Kolce, sztuczne ptaki, odstraszacz ptaków i różne chemiczne środki to najbardziej znane sposoby walki z gołębiami i innymi ptakami. Który z nich jest najbardziej skuteczny?

Plastikowe kolce na ptaki

Kolce wykonane z tworzywa sztucznego to chyba najtańsza metoda walki z gołębiami, które odwiedzają balkony w blokach. Ich montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje czasu. Kolce nie pozostawiają po sobie również śladów i można je z łatwością zdemontować. Dostępne są także kolce metalowe, montowane na plastiku, jednak te są mniej bezpieczne i samemu można zrobić sobie krzywdę. Zdania na temat skuteczności tej metody są podzielone. Ma ona wielu zwolenników, którzy twierdzą, że ptaki unikają kolców i omijają balkon, na którym zostały zamontowane. Inni twierdzą zaś, że kolce wcale nie zniechęcają intruzów, a tylko szpecą balkon i są niebezpieczne dla mieszkańców.

Odstraszacz ptaków – dźwiękowy lub ultradźwiękowy

W sklepach nie brakuje również urządzeń zaprojektowanych w taki sposób, aby odstraszać nieproszonych gości przy pomocy nieprzyjemnych dla nich dźwięków lub ultradźwięków, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Odstraszacz ptaków może mieć wgrane dźwięki przypominające naturalne krzyki i piski, na przykład ptasich drapieżników, których inne ptaki bardzo się boją. Wiele modeli wyposażonych jest również w lampy błyskowe, które dodatkowo zniechęcają bardzo nieprzyjemnym światłem. Odstraszacz ptaków na ultradźwięki jest wyposażony w detektor ruchu na podczerwień, dzięki czemu emituje je jedynie w razie takiej potrzeby. Ceny takich urządzeń nie są wygórowane, a zwykły odstraszacz można kupić nawet za około sto złotych. Zaleca się, aby odstraszacz ptaków montować tam, gdzie nie ma możliwości założenia siatki, czy kolców.

Siatki balkonowe i taśmy

Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z ptakami na balkonach jest po prostu montaż siatki. Można ją kupić w każdym markecie budowlanym i samodzielnie zamontować. Siatki występują w różnych rodzajach, w zależności od potrzeb użytkownika. Bardzo cenią je sobie także właściciele kotów, ponieważ stanowią zabezpieczenie i uniemożliwiają kotu upadek lub skok w dół. Bez trudu można też znaleźć firmy, które zajmują się profesjonalnym montażem takich siatek balkonowych i wykonują zadanie od początku do końca.

Kolejnym sposobem dostępnym od ręki jest specjalna taśm odstraszająca ptaki. Z uwagi na odblaski, taśma wywołuje dezorientację u ptaków i zniechęca je do zbliżania się do balkonu. W sklepach ogrodniczych można również zaopatrzyć się w środki chemiczne do walki z gołębiami. Należy jednak sprawdzić, czy są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Zabieg pryskania balkonu takim środkiem należy powtarzać systematycznie, również po opadach deszczu.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz