Kuchnia

Jak rozpuścić czekoladę?

Napisany przez dawkawiedzy

W przepisie na deser, który planujesz przygotować, konieczne jest roztopienie czekolady? Płynna czekolada jest niezbędnym składnikiem wielu znanych i lubianych wypieków. Od właściwego jej rozpuszczenia zależy smak i wygląd słodkiego dzieła. Jak prawidłowo przeprowadzić operację roztapiania czekolady? O czym pamiętać, by rozpuścić czekoladę na idealnie gładką i pozbawioną grudek masę? Co zrobić w przypadku zwarzenia czekolady? Podpowiadamy!

Roztapianie czekolady w kąpieli wodnej

Najpopularniejszym sposobem roztapiania czekolady jest kąpiel wodna. Zacznij ją od drobnego posiekania czekolady i umieszczenia jej w suchej, metalowej misce. Następnie napełnij garnek niewielką ilością wody i ustaw go na palniku z niewielkim ogniem. Na brzegach naczynia oprzyj miskę z czekoladą. To ważne, by naczynia do siebie pasowały, a miska z czekoladą nie dotykała bezpośrednio wody. Czekoladę roztapiaj powoli dzięki parze wodnej do czasu osiągnięcia pożądanej konsystencji.

 

Roztapianie czekolady w mikrofalówce

By roztopić czekoladę posiekaj ją najpierw na drobne kawałki. Następnie umieść ją w szklanej misce i wstaw do mikrofalówki. Pamiętaj o ustawieniu urządzenia na średnią moc i czas grzania nie dłuższy niż 1 minuta. Po jego upływie wyjmij miseczkę i wymieszaj czekoladę. Kilkukrotnie powtórz cały zabieg, podgrzewając czekoladę i mieszając ją po każdym wyjęciu z mikrofalówki. Gotowa czekolada powinna być błyszcząca i pozbawiona grudek. Zbyt długie roztapianie czekolady lub potraktowanie ją zbyt wysoką mocy może spowodować przypalenie.

 

Roztapianie czekolady z masłem

W niektórych przepisach możesz znaleźć wskazówkę, by roztopić czekoladę razem z masłem. W jaki sposób? Postępuj podobnie jak w przypadku zwykłej kąpieli wodnej. Pamiętaj jednak, by masło roztapiać z czekoladą już od samego początku. Jeśli dodasz je później, czekolada z pewnością rozwarstwi się. Ważne jest też, byroztapiane z czekoladą masło miało pokojową temperaturę.

 

O czym pamiętać podczas roztapiania czekolady?

Aby uzyskać zadowalający efekt, roztapiaj wyłącznie czekoladę dobrej jakości. Najlepiej sprawdzi się w tym celu mleczna lub gorzka czekolada. Słabiej roztapia się z kolei biała czekolada, która jest też bardziej podatna na przypalanie. Przed roztopieniem czekolady posiekaj ją na drobne kawałki, dzięki czemu szybciej i bardziej równomiernie się rozpuści. Uważaj też, by woda nigdy nie dostała się do czekolady, co spowoduje jej zwarzenie się. Nigdy nie roztapiaj też czekolady bezpośrednio na ogniu – to pewne, że się przypali i konieczne będzie powtórzenie całego eksperymentu.

 

Jak uratować zwarzoną w trakcie roztapiania czekoladę?

Chwila nieuwagi wystarczy, by roztapiana czekolada uległa zwarzeniu. Pozbawiona połysku i nieestetycznie rozwarstwiona płynna masa nie musi jednak wylądować w koszu. Wystarczy, że dodasz do niej łyżkę mleka lub śmietany i energicznie rozmieszasz rózgą kuchenną. Uratowaną czekoladę z powodzeniem użyjesz do udekorowania ciasta, ciasteczek, muffinek lub innego ulubionego deseru.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz