Hobby i podróże

Jak się nauczyć jazdy na snowboardzie?

snowboard
Napisany przez dawkawiedzy

Jazda na snowboardzie, jak każdy inny sport, wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego oraz wyboru specjalistycznego sprzętu. Jeśli Twoim marzeniem jest opanowanie jazdy na desce, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Potrzebny sprzęt

Do jazdy na snowboardzie będziesz potrzebował kilku rzeczy. Wybór sprzętu jest olbrzymi, ponieważ z każdym rokiem rośnie liczba osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z zimowym szaleństwem na desce. Co powinieneś kupić w pierwszej kolejności?

Deska

Wybierając deskę weź pod uwagę poziom swoich umiejętności i sprawności fizycznej, wagę oraz rodzaj preferowanej jazdy. Zastanów się, czy wolisz ostrą jazdę na krawędzi po bardzo dobrze przygotowanych trasach, a może bardziej interesuje Cię kreślenie nowych śladów podczas zabawy w puchu, zjazdy ze skoczni lub tzw. jibbing (jazda po poręczach, boxach w snowparku). Im dokładniej określisz swoje preferencje, tym lepiej dobierzesz deskę.

Jeżeli jesteś niezdecydowany, wybierz model pośredni (freestyle/freeride). Każdy producent zaznacza w swojej ofercie, która deska odpowiada wybranemu stylowi jazdy. Długość oraz sprężystość deski musi być dopasowana do Twojego wzrostu i wagi. Z reguły deska ustawiona w pionie powinna sięgać mniej więcej do brody. Szerokość snowboardów jest bardzo podobna. Jeżeli masz stopę o rozmiarze powyżej 44, pomyśl o kupnie deski typu wide (szeroka). Wybór technologii i zastosowanych materiałów jest ogromny, ale dla osoby początkującej nie ma to większego znaczenia.

Ile to kosztuje?

Ceny nowych desek zaczynają się od 500 zł, a kończą w granicach 3.000zł. Oczywiście najdroższe deski przeznaczone są dla zawodowców. Na początek wystarczy Ci snowboard za 700 – 800zł.

Wiązania

W tym przypadku zasada jest prosta. Im lepsze materiały użyte do produkcji, tym lepsze wiązania. Zwróć uwagę na jakość wykonania pasków oraz pompek do ich zapinania. Pompki powinny być wykonane z metalu lub wytrzymałego kompozytu. Górny pasek musi być szeroki i dobrze przylegać do buta. Dolny pasek może być zapinany od góry bądź od przodu (cap strap).

Przy wyborze wiązań zwróć uwagę na ich rozmiar, żeby pasowały do wybranych butów. But po zapięciu pasków ma być nieruchomy i ściśle przylegać do wiązania.

Ile to kosztuje?

Cena nowych wiązań to 200 – 1200zł. Na początek warto na nie przeznaczyć około 400 – 500zł.

Buty

Wybór odpowiedniego obuwia jest dość trudny i wymaga mierzenia różnych modeli poszczególnych producentów. Zwróć uwagę na okolice kostki. Zawiązane buty nie mogą być za ciasne lub za luźne. Dodatkowo musisz zdecydować, który system wiązania odpowiada Ci najbardziej. Do wyboru masz obuwie wiązane na tradycyjne sznurówki oraz buty z system szybkiego wiązania BOA. W trakcie kupna obuwia nie spiesz się i dokładnie przemyśl swoją decyzję. Pamiętaj, że dobrze dopasowane buty pozwolą Ci w pełni cieszyć się jazdą na stoku.

Ile to kosztuje?

Cena nowych butów to 200 – 2000 zł. Wygodne buty dla początkujących snowboardzistów to wydatek około 400 zł.

Kask i gogle

Kask i gogle to nieodłączne atrybuty każdego narciarza i snowboardzisty. Odpowiednio dobrany kask, który nie jest ani za luźny, ani za ciasny, gwarantuje większe bezpieczeństwo na stoku. Gogle, choć dla niektórych niewygodne, poprawiają znacznie komfort jazdy przy większych prędkościach oraz w trakcie opadów śniegu. Dodatkowo chronią znaczną część twarzy przed urazami w razie upadku. Gogle należy dobrać do rozmiarów kasku, aby szczelnie przylegały do jego krawędzi w okolicy czoła i skroni.

Ile to kosztuje?

Ceny kasków mieszczą się w przedziale 200 – 700 zł.
Ceny gogli to koszt od 100 – 1000 zł.
Dobre gogle to wydatek ok. 200 – 250zł, natomiast wytrzymały kask znanej firmy – ok. 250 zł.

Odzież

Jeśli przygotowujemy się do jazdy na snowboardzie, musimy mieć odpowiedni ubiór. Wierzchnia warstwa (kurtka i spodnie) powinna być wykonana w technologii, która zapewnia prawidłowe odprowadzanie potu na zewnątrz oraz zapobiega przenikaniu wilgoci i wiatru do środka. Kupując odzież na deskę, zwróć uwagę na parametry informujące o stopniu wodoszczelności membrany. Najlepiej kieruj się zasadą – im wyższa wartość, tym lepiej. Podstawowa wartość membrany wynosi 2000, jednak w trakcie sportów zimowych znacznie lepiej sprawdzają się ubrania o parametrach ok. 10000.

Nie oszczędzaj na dobrych spodniach i kurtce. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, kiedy mróz czy przemoczone spodnie zmuszają Cię do zejścia ze stoku.

Ile to kosztuje?

Ceny kurtek zawierają się w przedziale 200 – 1500 zł, a spodni 150 – 1000 zł. Na początek odpowiedni będzie zestaw za 600 – 800 zł.

Rękawice

Rękawice są bardzo ważnym elementem wyposażenia początkujących snowboardzistów. Wynika to z częstego opierania się rękami o śnieg w trakcie nauki jazdy na desce. Przemoknięte rękawice będą Ci utrudniać zabawę na śniegu, dlatego wybierz takie, które są wykonane z mocnego materiału i posiadają wodoodporną membranę.

Ile to kosztuje?

Ceny rękawic to koszt 50 – 500 zł. Za dobre, wytrzymałe rękawice zapłacisz ok 200 zł.

Od czego zacząć naukę na snowboardzie?

Skoro wiesz już, jaki sprzęt do jazdy na snowboardzie wybrać, pora rozpocząć naukę.

Przede wszystkim zrezygnuj z samodzielnej nauki jazdy na desce. Jest to bardzo niebezpieczne, a dodatkowo możesz przyswoić nieprawidłowe nawyki ruchowe, które w dalszym etapie nauki będą Ci przeszkadzać w rozwijaniu odpowiedniej techniki.

Wybór instruktora

Żeby nauka jazdy na snowboardzie była bezpieczna i przyniosła oczekiwany efekt, skorzystaj z lekcji z instruktorem. Wykwalifikowana i doświadczona osoba da Ci gwarancję szybkich postępów w nauce. Przy wyborze instruktora zawsze pytaj o posiadane uprawnienia. Biała legitymacja SITS (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów) jest potwierdzeniem ukończenia kursu pod patronatem stowarzyszenia, które wyznacza najwyższe standardy szkoleniowe w Polsce.

Pierwsze kroki

W trakcie pierwszej lekcji jazdy na desce zapoznasz się ze sprzętem, poznasz zasady bezpieczeństwa, po czym nastąpi krótka rozgrzewka. Następnie instruktor nauczy Cię, jak w prawidłowy sposób upaść na śnieg, żeby jazda na snowboardzie nie zakończyła się poobijanymi kolanami, pośladkami czy poważniejszymi urazami. Kolejnym krokiem jest zakładanie sprzętu i właściwa jazda.

Pierwszy zjazd na desce

Najprostszym elementem jazdy na desce jest ześlizg prosty na tylnej krawędzi (backside). Instruktor pokaże Ci, jak wygląda pozycja podstawowa i w jaki sposób, przenosząc ciężar ciała, zmusić snowboard do zmiany kierunku. Na tym etapie poznasz jazdę w skos stoku, czyli tzw. jazdę liściem. Po opanowaniu tego elementu przyjdzie czas na nieco trudniejszą umiejętność – jazdę na krawędzi przedniej (frontside).

Jeśli nauczysz się prowadzić deskę w skos stoku, czeka Cię następny element – zmiana krawędzi. Jest to właściwy skręt, który wykorzystuje się podczas jazdy. W tym momencie instruktor pomoże Ci wybrać nogę prowadzącą, czyli pozycję regular (lewa noga z przodu) lub goofy (prawa noga z przodu).

Wykonanie prawidłowego skrętu wymaga poświęcenia czasu. Jest to dość trudny technicznie element, ale gdy się go nauczysz, odniesiesz wrażenie, że jest bardzo prosty i naturalny.

Jeżeli masz zacięcie freestylowe, zapytaj instruktora o takie elementy jak manual czy ollie. Są to podstawowe sztuczki na snowboardzie, które czynią ten sport jeszcze bardziej atrakcyjnym i dają bardzo dużo frajdy z jazdy.

Ile to kosztuje?

Godzina jazdy z instruktorem to wydatek 50-120zł. W zależności od miejsca, terminu i ilości wykupionych godzin w pakiecie, ceny te mogą się nieznacznie różnić. Lekcje z instruktorem do jazdy sportowej (jazda na tyczkach bądź nauka freestylu) są droższe, ich ceny mogą sięgać 100 – 150 zł za godzinę.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz