Marketing i biznes

Jak uniknąć przekredytowania?

przekredytowanie
Napisany przez dawkawiedzy

Myślisz o wzięciu kolejnego kredytu, chociaż masz już kilka zobowiązań? Odnosisz wrażenie, że raty, które spłacasz co miesiąc, zaczynają przerastać twoje możliwości finansowe? Jest to sytuacja, którą specjaliści nazywają przekredytowaniem. Zbyt duża ilość posiadanych pożyczek może w krótkim czasie doprowadzić do tzw. spirali długów. Co zrobić, aby uniknąć nadmiernego zadłużenia? 

Dobrze oszacuj swoje możliwości finansowe

Przekredytowanie to zjawisko, które polega na posiadaniu większej ilości zobowiązań finansowych, niż możemy sobie na to pozwolić. Z reguły nie jest to sytuacja, do której dążymy świadomie. Przeważnie bierzemy jeden kredyt, który udaje nam się systematycznie spłacać. Następnie kupujemy np. nowy telewizor na raty, ponieważ stary się zepsuł. Pracownik banku oferuje nam możliwość uruchomienia debetu na koncie oraz założenia karty kredytowej. Szybko okazuje się, że zamiast jednej raty, musimy co miesiąc uregulować cztery różne zobowiązania. Kiedy przestajemy kontrolować swoje finanse, możemy bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Dzieje się tak, gdy bierzemy następną pożyczkę tylko po to, aby spłacić zaległe należności.



Jeśli chcemy uniknąć tak czarnego scenariusza, musimy zawsze przeanalizować swój budżet, zanim podpiszemy kolejną umowę z bankiem lub firmą pożyczkową. W przypadku, gdy wiemy, że nie uda nam się spłacać dodatkowej raty, zastanówmy się, jak inaczej moglibyśmy sfinansować nieprzewidziany wydatek. Być może wystarczy sprzedać nienoszone ubrania na portalu aukcyjnym, podjąć się dodatkowego zajęcia albo zaoszczędzić potrzebną kwotę. 

 

Credit Check – ochrona przed przekredytowaniem

 

Aby zmniejszyć ryzyko przekredytowania, wiele firm pożyczkowych zaczęło korzystać z bazy Credit Chceck. Jest to narzędzie, które gromadzi informacje na temat klientów korzystających z chwilówek. Jeśli weźmiemy szybki kredyt przez internet i nie spłacimy go w terminie, a będziemy chcieli wziąć kolejną chwilówkę, nowy pożyczkodawca dowie się, że mamy zaległości płatnicze i odrzuci nasz wniosek. W ten sposób firmy pożyczkowe chcą chronić zarówno siebie, jak i konsumentów. 

 

Wyjdź z długów skutecznie 

Z pewnością łatwiej jest uniknąć zjawiska przekredytowania, niż sobie z nim poradzić, jednak osoby, które tracą kontrolę nad swoimi finansami, nie powinny pozostawać bierne. Ucieczka od problemu lub udawanie, że go nie ma, w niczym nam nie pomoże, a każdy dzień zwłoki oznacza dodatkowe odsetki. Jeśli nie udało nam się spłacić pożyczki w terminie, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem firmy, w której wzięliśmy zobowiązanie. W wielu przypadkach istnieje możliwość rozłożenia długu na raty. Niektóre firmy oferują także usługę refinansowania pożyczki, dzięki czemu mamy więcej czasu na spłatę zadłużenia.  



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz