Marketing i biznes

Jak zorganizować udane święta Bożego Narodzenia i nie przepłacić

Napisany przez dawkawiedzy

Zbliżające się święta to czas, który większość z nas spędzi w gronie rodzinnym, spotykając się z długo niewidzianymi kuzynami, ciotkami czy dziadkami. Jeśli w tym roku nam przypadła organizacja świąt we własnym domu, warto dokładnie zaplanować przygotowania oraz budżet, jaki będzie nam potrzebny na zakupy. Jak sobie z tym poradzić i jak nie przepłacać na świątecznych wydatkach?

Lista gości – klucz do sukcesu

Stworzenie listy wszystkich osób, które będą na Wigilii, pozwoli nam wyliczyć nie tylko ilość miejsc siedzących, jakie musimy zapewnić, ale również ilość jedzenia. O ile w przypadku barszczu nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, o tyle w kwestii pierogów czy kawałków karpia już tak. Ważne, aby goście potwierdzili swoją obecność wraz z osobami towarzyszącymi oraz dziećmi.

Lista dań i produktów – lwia część twoich świątecznych wydatków

Teraz pora na przygotowanie najbardziej czasochłonnej i skomplikowanej listy. Im lepiej przyłożysz się do tego zadania, tym bardziej wiarygodne uzyskać kwoty, które musisz na święta wydać. Przygotuj sobie listę wszystkich dań, przekąsek, ciast, deserów oraz napojów, które masz w planie zaserwować gościom. Najlepiej zrób to w pliku xls. Będzie ci później wygodnie sortować produkty i pogrupować je w konkretne ilości. Gdy już będziesz mieć listę dań, dopisz do nich wszystkie niezbędne składniki. Najlepszym pomysłem będzie po prostu wpisanie listy składników z ilościami podanej w przepisie (ilość powinna znaleźć się w osobnej kolumnie). Pamiętaj, aby uwzględnić nawet małe ilości, gdyż w sumie może się okazać, że danego produktu (np. szczypt soli, które pojawią się we wszystkich przepisach). W następnym kroku sortuj produkty tak, aby dany składnik występujący w różnych przepisach, był pogrupowany razem. Na koniec zlicz ilości i ostatnim krokiem będzie dopisanie w kolejnej kolumnie ceny za daną ilość (możesz posłużyć się tu swoją pamięcią lub gazetkami promocyjnymi).  W ten sposób dowiesz się, ile pieniędzy potrzebujesz wydać na samo jedzenie.

Lista prezentów – cena może cię zaskoczyć

Trudno wyobrazić sobie święta bez prezentów. Dlatego stworzenie listy podarunków dla osób, które będziesz gościć, to kolejny z etapów świątecznych przygotowań. Warto sobie z góry określić, że dla jednej osoby wydamy określoną kwotę. Wiadomo, że jeśli naszych gości będzie 10 osób, to nawet wydając po 50zł na osobę, nazbiera nam się całkiem pokaźna kwota. Dlatego przy każdym nazwisku dopisz po 2-3 propozycje prezentów w różnych wariantach cenowych. Zsumuj całość i zobacz, ile pieniędzy wydasz w wersji droższych i tańszych prezentów. W całkowitym rozrachunku świątecznych wydatków będziesz mógł później zdecydować, który wariant prezentów kupisz.

Jak oszczędzać na świętach nie tracąc na ich jakości

Niezwykle ważną kwestią, jeśli chcemy oszczędzić na świątecznych wydatkach, jest zajęcie się przygotowaniami z dużym wyprzedzeniem. Kupowanie na ostatnią chwilę, w chaosie powoduje, że wydajemy więcej, bo w pośpiechu nie mamy czasu na sprawdzenie, gdzie możemy kupić ten sam produkt taniej. Zacznij więc już dziś. Oto kilka sposobów, jak zaoszczędzić na świątecznych wydatkach:

Zakupy spożywcze

Przede wszystkim przeglądaj gazetki z supermarketów i sprawdzaj promocje. Jeśli których z produktów o długiej dacie ważności jest w atrakcyjnej cenie, na przykład olej lub majonez, nie wahaj się kupić go już teraz. Postępuj tak z wszystkimi produktami, które mają długą datę przydatności. Jeśli uda ci się kupić coś taniej niż wskazuje na to cena w twoim xls, zanotuj to, a będziesz wiedzieć, ile już udało ci się zaoszczędzić.

Prezenty

Podobnie możesz postąpić w przypadku prezentów. Te również możesz kupić z wyprzedzeniem zamiast szukać gorączkowo danego prezentu, który mógł już zostać wykupiony, przez co pozostanie nam wybrać coś innego i często droższego. Warto śledzić wyprzedaże w internecie, gdzie można trafić na naprawdę świetne cenowo okazje.

Pomoc rodziny w przygotowaniach

Kolejnym ze sposobów jest zwyczajne poproszenie rodziny o wsparcie w przygotowaniach. Wystarczy, jeśli kilku gości przyniesie coś od siebie: ciotka swoją doskonałą sałatkę śledziową, babcia najlepszy na świecie barszcz.Dzięki temu odciążysz nieco swój budżet domowy, a goście z pewnością poczują się wyróżnieni, że mogą przygotować swoje popisowe danie na rodzinną uroczystość.

Dobrze zaplanowana organizacja rodzinnych świąt pozwoli nie tylko dopiąć wszystko na ostatni guzik, ale również zapanować nad wydatkami i – nie przepłacać.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem vivapozyczka.pl

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz