Hobby i podróże

Jak zaplanować tanie wakacje? Sprawdź!

tanie wakacje
Napisany przez dawkawiedzy

Najważniejszy pierwszy krok, a najtrudniejsze okazuje się być… zerwanie z dotychczasowymi przekonaniami. Jeżeli podobnie, jak większość osób uważasz, że podróżowanie musi wiązać się w wysokimi kosztami – czytaj dalej. Mamy nadzieję, że na końcu zmienisz zdanie lub przynajmniej nie będziesz go tak pewien, jak dotychczas.

Planowanie wakacji czas zacząć

Wybór celu podróży wiąże się z wieloma czynnikami, jednak dwa najczęściej powtarzane to: pieniądze oraz marzenia związane z wycieczką do miejsca, które uporczywie tkwi w głowie i co jakiś czas daje o sobie znać. Nie pozwól, aby środki finansowe były przeszkodą w spełnianiu marzeń. Im szybciej i więcej dowiesz się o celu swojej wyprawy, tym lepiej. Grunt to rozeznanie się w kwestii kosztów, jakie będziesz musiał ponieść. Planowanie wakacji rozpocznij od przygotowania szczegółowego budżetu.
Tworząc zarys wydatków weź pod uwagę nie tylko nakłady związane z transportem, lecz także koszty utrzymania na miejscu – wynajem lokum, wyżywienie, bilety wstępu, itd. Nie zapomnij oczywiście o uwzględnieniu rezerwy. Rozważ odbycie podróży poza sezonem turystycznym. Ceny w tym okresie są znacznie niższe, a nie wykluczają korzystnych warunków, często nawet dobrej pogody.

Cierpliwi oszczędzają

Zastanawiasz się, jak zaplanować tanie wakacje? Przede wszystkim starannie i powoli. Zapas czasu przed wyjazdem wykorzystaj na rozeznanie się w środkach transportu. Koszty związane z przemieszczaniem się pochłaniają sporą część budżetu, a przecież to dopiero początek podróży. Planując z dużym wyprzedzeniem, masz większą szansę na bardziej przystępne ceny – większość przewoźników przygotowuje oferty typu “first minute”, czyli specjalne zniżki dla klientów, kupujących bilety wcześniej.

Sposoby dostania się na miejsce są różne:

  • Całkowicie bezpłatna, jednakże ryzykowna opcja – autostop. Możesz nim dojechać praktycznie wszędzie, jednak nie masz gwarancji, że zmieścisz się w czasie uprzednio przeznaczonym na podróż.
  • Rozważając dotarcie do celu własnym autem, ogłaszaj się na portalach oferujących wspólne przejazdy (np. carpooling.pl czy blablacar.pl). Pozwoli Ci to na rozdzielenie kosztów pomiędzy poszczególnych pasażerów. Możesz też zrezygnować z własnego środka transportu, korzystając z miejsca w samochodzie innej osoby.
  • Wybierając samolot nie ograniczaj się do śledzenia strony jednego przewoźnika. Korzystaj z porównywarek cenowych, a najlepiej kilku, gdyż każda z nich może mieć swoje promocje.

Wszędzie dobrze, ale… gdzie najlepiej?

Unikaj płacenia kroci za miejsce noclegowe. Chyba zgodzisz się ze stwierdzeniem, że podróżowanie polegające na spędzeniu całego czasu w hotelowym kompleksie nie ma najmniejszego sensu?

    • Namiot i camping ciągle pozostają jednymi z najtańszych form noclegu. Dodatkowo pozwalają na niezwykłą mobilność i niezależność.
    • Korzystaj z zakwaterowania oferowanego przez społeczność różnych portali (np. couchsurfing.com czy hospitalityclub.org). Darmowe miejsce do spania to tylko efekt uboczny wszystkiego dobrego, co może Cię spotkać podczas kontaktu z ludźmi skupionymi wokół tych inicjatyw.
    • Zaopiekuj się czyimś domem – istnieje wiele stron internetowych (np. housecarers.com czy happyhousesitters.com), gdzie właściciele domów i mieszkań na czas swojego wyjazdu poszukują osoby, która zaopiekowałaby się ich posesją albo pozostającymi zwierzakami. Wykorzystaj to jako okazję, by za niewielki nakład pracy spędzić wakacje w najdalszych częściach świata.

Trzymaj głowę na karku!

Pamiętaj, że w miejscach charakteryzujących się niskimi kosztami życia, bardzo łatwo stracić rachubę w wydatkach. Prowadź ich mini-rejestr. Pieniądze najlepiej wymień jeszcze przed wyjazdem – pozwoli Ci to na dokładniejsze rozeznanie co do kursu walut. Jeżeli transakcję musisz przeprowadzić za granicą, unikaj kantorów znajdujących się na lotniskach czy dworcach, gdzie spotkasz się z mało korzystnym przelicznikiem. Wystrzegaj się także wymian „od ręki”, oferowanych przez tubylców.

Planując wakacje

, zapoznaj się z ofertą transportu miasta. Przemyśl, która opcja (autobus, tramwaj, metro) będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Weź pod uwagę ich koszt oraz stopień oddalenia od miejsc, które chcesz zobaczyć. Rozeznaj się w możliwościach zakupu karnetów lub kart uprawniających do zniżek w publicznych środkach transportu. Przy krótszych dystansach dobrą opcją będzie poruszanie się pieszo czy skorzystanie z systemu rowerów miejskich.

Zwiedzając, używaj darmowych materiałów udostępnianych przez punkty informacji turystycznej. Wybierając się na spacer szlakiem zabytków czy innych atrakcji turystycznych sprawdź aktualny cennik biletów oraz dowiedz się, jak uniknąć opłaty za wejście (np. w wybrane dni).

Najtańszym sposobem na rozwiązanie kwestii wyżywienia w trakcie podróży jest kupowanie produktów w lokalnych marketach i przygotowywanie posiłków samodzielnie. To rozwiązanie wymaga jednak zaplecza kuchennego oraz dużego samozaparcia. Jeżeli wybierasz restauracje, unikaj centrum miasta oraz jadłodajni znajdujących się blisko atrakcji turystycznych. Im bardziej na uboczu, tym taniej i często smaczniej. Szukaj miejsc wypełnionych lokalnymi mieszkańcami. Nie bój się też pytać mieszkańców, gdzie zjesz smacznie i tanio.

Wędka zamiast ryby

Zaproponowane rozwiązania to tylko niektóre sposoby na zaplanowanie tanich wakacji. Oczywiście mniejsze koszty to często niższy komfort, do którego zdążyliśmy przywyknąć. Wszystko jest jednak kwestią wyborów, a rezygnując z wygód, zyskujemy często coś dużo bardziej cennego. Zastanów się: czy podróżujesz z chęci zobaczenia wymarzonych miejsc, poznania nowych ludzi czy też zamknięcia się w czterech ścianach 5-gwiazdkowego hotelu?
Pamiętaj, że każde przedsięwzięcie jest możliwe do wykonania – obranie kierunku na drugi koniec świata wiąże się jedynie z dłuższym okresem planowania. Z czasem zobaczysz, że wyjazd w Himalaje nie musi wymagać większych nakładów finansowych, aniżeli wyjazd do Hiszpanii – sekret tkwi w szukaniu kompromisów, obniżaniu kosztów i dokładnym planowaniu. Dostałeś narzędzia – od Ciebie zależy jak je wykorzystasz!

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz