Marketing i biznes

Zarządzanie własnym czasem, czyli jak wyeliminować złodziei czasu z naszego życia

zarządzanie czasem
Napisany przez dawkawiedzy

Złodzieje czasu – któż ich nie zna? Każdego dnia sprawiają, że cenne minuty znikają, czasem kumulując się nawet w godziny. Ciężko jest powiedzieć, co się stało z tym czasem – przecież rozproszenie uwagi od obowiązków było tylko chwilowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarządzanie czasem ma bardzo istotny wpływ na wiele aspektów codziennego życia, chociażby na efektywność wykonywania obowiązków zawodowych. Jak zatem prostymi sposobami sprawić, aby nasza produktywność znacznie wzrosła, a marnowanie czasu poszło w zapomnienie?

Drobne sprawy, które kradną czas

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że najwięcej czasu traci się na z pozoru niegroźne błahostki. Czy bardzo szkodliwe może być bowiem chwilowe odwrócenie uwagi od obowiązków i sprawdzenie najnowszych wpisów w mediach społecznościowych? Okazuje się, że tak. Bowiem nie chodzi tylko o czas, jaki poświęci się na same media społecznościowe, ale także czas potrzebny na to, by na powrót skupić uwagę na wykonywanych obowiązkach. Jednym ze sposobów na to, aby skutecznie walczyć z takim złodziejem czasu jest instalacja odpowiedniego oprogramowania. Na rynku bez problemu można znaleźć aplikacje, które czasowo wyłączają dostęp do rozmaitych, popularnych rozpraszaczy uwagi w sieci. Co istotne, można nich ustalić okres przerwy, w której użytkownik może odpocząć i chociażby odwiedzić media społecznościowe.

Odpowiednia organizacja czasu

Zarządzanie czasem to przede wszystkim odpowiednie rozłożenie obowiązków. Jeżeli zostaną one skumulowane na jedną część dnia, to bardzo szybko pojawi się znużenie i zmęczenie. Jeżeli ktoś ma za dużo rzeczy do zrobienia, to zamiast nieustannie zamartwiać się z tego powodu, może wstać o godzinę czy dwie wcześniej. Wcześniejsza pobudka może zdziałać prawdziwe cuda. Człowiek, po dobrze przespanej nocy lepiej funkcjonuje, zwłaszcza przez pierwsze godziny, gdy organizm jest wypoczęty. Sporo rzeczy można zrobić wówczas o wiele szybciej oraz bardziej efektywnie, niż gdyby odłożyć je na późny wieczór.

Wyznaczanie sobie małych celów

Jednym z podstawowych błędów jest tak zwane porywanie się z przysłowiową motyką na słońce. Człowiek wyznacza sobie jakiś ważny, lecz trudny do osiągnięcia cel. I pojawia się w pewnym momencie rezygnacja, gdyż mimo podjętych wysiłków jego realizacja się nie przybliża. Wówczas traci się czas na zastanawianie się, co zrobić aby było lepiej. O wiele skuteczniejszym sposobem będzie wyznaczenie sobie poszczególnych etapów osiągnięcia dużego celu i dokładne określenie sposobu ich realizacji. To znacznie podniesie skuteczność działania.

Czas na przerwę

Planując swoje obowiązki, koniecznie trzeba wyznaczyć sobie czas na przerwę. Organizm człowieka jest zaprogramowany w taki sposób, że nie jest w stanie przez bardzo długi czas skupiać uwagi tylko na jednej czynności. Aby praca była efektywna, trzeba sobie robić przerwy. Powinny być one jednak dokładnie zaplanowane i określone. Jeżeli ktoś, będzie się co chwilę odrywał od obowiązków, to będzie to o wiele gorsze dla jego produktywności niż na przykład 10 minut przerwy na każdą godzinę efektywnej pracy.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz