Dom i wnętrze

Kuchnia w kształcie litery L – jak ją zaaranżować?

Napisany przez dawkawiedzy

Zdarza się, że kuchnie są dość małe, zwłaszcza w blokach. Często mają kształt litery L, który niektórym wydaje się trudny do zaaranżowania. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad i osiągniemy naprawdę zadowalający efekt, a aranżacja kuchni stanie się prostsza.

Jakimi cechami powinna się wyróżniać dobrze zaprojektowana kuchnia?

Dobrze zaprojektowana kuchnia to przede wszystkim taka, w której meble ustawione są w wygodny sposób. Konieczne jest miejsce na urządzenie elektryczne. Dobrze zaplanowane gniazdko, które nie będzie rzucało się w oczy. Niezwykle istotna jest odpowiednia ilość blatów, na których nie tylko przygotowuje się jedzenie, ale też stawia potrzebne w kuchni przedmioty, na przykład opakowania z przyprawami i chlebak. Dobrze urządzona kuchnia powinna w jak największym stopniu zwiększać komfort pracy.

Kuchnia w kształcie L – czy możliwe jest zaprojektowanie jej w ergonomiczny sposób?

Najważniejszą zasadą, która świadczy o ergonomiczności kuchni jest przestrzeganie tak zwanego trójkąta roboczego, w którym istotne są odległości:
– od lodówki do zlewozmywaka,
– od zlewozmywaka do pieca,
– od lodówki do pieca.

Istotne jest także podzielenie kuchni na pięć stref: przechowywania, zmywania, zapasów, gotowania, przygotowania.
W kuchni typu L odcinki pomiędzy strefami są dość długie. Czy da się je zaplanować w taki sposób, żeby rozkład był ergonomiczny?
Oczywiście, że tak. Warto zastosować się do zasady, która mówi o tym, żeby od lewej strony (w najdłuższym miejscu kuchni) ustawić strefę zapasów, czyli na przykład lodówkę. Następnie strefę przechowywania, zmywania, przygotowywania potraw, gotowania. Taki układ znacząco przyspieszy pracę.

Kuchnię w kształcie litery L można bez problemu zaaranżować w ergonomiczny sposób. Świetnie sprawdzi się w niej zabudowa, dzięki której będzie można ukryć urządzenia, co pozytywnie wpłynie na aranżację, zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz